Изчезна безработният, открил златното имане
Росен не успял да продаде съкровището на трафиканти, било второто най-старо в света
Безработният, открил и дарил на държавата уникално златно тракийско съкровище, внезапно изчезна. След като предал на Историческия музей в Свищов намереното от него имане, Росен Тодоров напуснал дома си в града и два дни е в неизвестност, твърди в. "Монитор". Според изданието никой от съседите и приятелите не знае къде е отишъл 41-годишният мъж.
Според хората най-вероятно внезапната популярност е дошла в повече на Росен и той е предпочел да се скрие извън града, докато всичко отшуми. Според други обаче мъжът наистина се е скрил, но причината е, за да не бъде нападнат и линчуван от местните иманяри за това че е навлязъл без разрешение в територията им. Според директорката на Историческия музей в Свищов Ивелина Иванова откритите от безработния златни накити наистина са безценни и може да се окажат второто най-старо злато в света. „По първоначални данни намерените находки се датират около 2000 г пр. Хр. Според колегите и специалистите това може да се окаже, че е второто по старинност открито досега злато в България, а и в целия свят”, смята Иванова. Тя разказа, че районът, където безработният е намерил глинената делва, е гористата местност Корея между Свищов и село Ореш. Оттук някога е минавал римски път и е имало пощенска станция. В този район обаче селище не е съществувало и е много странно как тази делва, пълна със златни накити е попаднала на това място”, чуди се музейната шефка. Тя сподели също, че в момента съкровището се пази в трезор. Предстои то да бъде проучено и изследвано от комисия от специалисти от Велико Търново, Свищов и София. Според волята на дарителя, след като бъде почистено и проучено, златото ще остане в Свищовския музей на съхранение. „От 12 години работя в музея, но за пръв път ми се случва някой да донесе и да дари доброволно намерени исторически находки. Още повече с такава стойност”, споделя Ивелина Иванова.
Росен Тодоров открил съкровището преди около седмица. По думите му пред полицаите той често ходел в района с металотърсач да търси старо желязо, което предавал за скрап. С получените пари изхранвал семейството си. Един ден, докато се разхождал, уредът му реагирал на метал. Мъжът покопал малко и едва не припаднал когато видял глиненото гърне със златните накити вътре. В съда имало спираловидна змиеподобна гривна, 6 декоративни накити с форма на обеци, 6 накити т. нар. торкви (украшения, носени на шията от мъжете в древността), 6 броя бронзови брадви и секачи, както и различни керамични фрагменти. След като дошъл на себе си от изумлението, Росен отнесъл имането вкъщи, скрил го в килера, но не издържал и се похвалил пред приятелите си. Според едната от появилите се информации именно някои от приятелите му го „изпял” на полицията. Според друга обаче иманярът се издал сам, като се опитал на няколко пъти да се свърже с трафиканти, на които да продаде съкровището. В опитите си обаче той попаднал на полицаи, внедрени в иманярската мафия и така бил разкрит. След като разбрал, че няма да стане милионер от намереното имане, Росен предпочел доброволно да го предаде на държавата, за да избегне наказателното преследване и съда. От прокуратурата вече заявиха, че срещу Тодоров няма да бъде повдигано обвинение, тъй като е предал доброволно антиките в законовия 7-дневен срок от намирането им.
Археолозите от региона обаче са на друго мнение. Те не вярват на думите на безработния, че е ходел с металотърсач да търси старо желязо. „В района има останки от стари военни казарми и е пълно с желязо. При това, за да го откриеш не е необходимо да търсиш с металотърсач, за използването на който, макар и да не е професионален, а самоделка, се изисква специално разрешение. Това ме кара да се мисля, че мъжът и друг път се е занимавал с иманярска дейност”, твърди един от търновските археолози. Съмнението му се потвърждава и от факта, че Росен дълго време се правел, че не може да си спомни къде точно е мястото, откъдето изкопал златото и с часове разхождал полицаите и археолозите из цялата местност.
Хора от Свищов, запознати с района, разказаха, че местността Корея, където било намерено златното съкровище, досега не е била обект на иманярски набези, нито на археологически проучвания. „Сега, след тази находка обаче, десетки иманяри от цялата страна ще грабнат металотърсачите и кирките и ще хукнат насам да копаят”, смятат местните.