×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

„Устойчивост“ се превърна в кух PR термин


„Устойчивост“ се превърна в кух PR термин
Устойчиво в действителност или само на хартия? Стволове на дървета са превърнати в сал по бразилската част на река Амазонка.
14 Януари 2023, Събота, 20:00 ч.
Автор: Фабиан Урех, „Нойе Цюрихер цайтунг“

Днес под това празнословие се продават купища фалшиви обещания

Ако следваме днешните реклами, воденето на устойчив живот никога не е било по-лесно. Стига да искате, можете да прекарате ваканциите си в „устойчиви“ хотели и да се обличате в „устойчиви“ дрехи – често срещу малка допълнителна надценка.

„Устойчивият“ шоколад се предлага за по-малко от един франк на блокче. „Устойчивите“ фондове обещават едновременно по-добър свят и високи печалби. Дори когато гледахте футбол преди месец, не трябваше да имате угризения на съвестта: според организаторите, пустинното Световно първенство в Катар беше „устойчиво“ – какво друго!

Малко са термините, които са станали толкова кухи напоследък, колкото думата „устойчивост“. Независимо дали на рафтовете на супермаркетите, на финансовия пазар или в годишните отчети на предприятието: благородното обещание, че всичко е много устойчиво, е вездесъщо.

Във времена, когато се няколко световни кризи се трупат една връз друга, на пръв поглед това изглежда добре дошло, дори необходимо. Отдавна е ясно, че нашият начин на живот, нашите продукти и нашата икономика като цяло трябва да станат по-устойчиви. Няма друг начин за справяне с изменението на климата.

Но всеки, който надникне зад безбройните обещания за устойчивост, скоро осъзнава, че често има разлика между това, което терминът всъщност означава, и това, за което се използва. В момента „устойчив“ означава толкова много, че реално е загубил значението си. Думата, предназначена да опише ключова концепция на 21-ви век, се превърна в празно обещание, в декорация без съдържание.

Зелена украса

Концепцията за устойчивостта има дълга история. Използвана е в горското стопанство още през 18-ти век: изсечете само толкова дървесина в гората, колкото може да се устойчиво да се самовъзстанови след това. Думата обаче е еволюирала, и сега при споменаването ѝ обикновено следва да се разбира, че е налице и нещо социално и икономическо. По същество обаче идеята си остава същата. Ресурсите трябва да се добиват и използват по такъв начин, че да не бъдат наранени нито хората, нито природата.

Много потребители осъзнават колко важно е това. За все повече хора устойчивостта се е превърнала в някакво предимство. В резултат на това през последните двадесет години се появи доходоносен пазар за растеж на устойчиви продукти. Това донесе много добрини, а в някои сектори дори доведе до преосмисляне – поне до известна степен.

В същото време се случи онова, което често забелязваме на развиващите се пазари: перспективата за печалби привлече и много тарикати. Затова в момента, когато говорим за устойчивост, виждаме повече от всякога огромен брой хора, които обещават повече, отколкото изпълняват. Това, което се рекламира като устойчиво върху продуктите, в рекламите и в лъскавите брошури на компаниите, често и преди всичко е просто една измамна опаковка.

Има много изследвания, които потвърждават това. Например, миналата година Европейската комисия провери дали фирмите, които публично рекламират екологично поведение, наистина държат на думата си. Резултатът: В 42 процента от случаите твърденията за устойчивост са били „преувеличени, неверни или подвеждащи“. Тази „екологична“ украса на компаниите се е увеличила през последните години, се посочва в доклада.

„Устойчивост – дума на годината и нова задължителна партийна повеля“

Измамите с етикета за устойчивост са широко разпространени и на финансовия пазар – смятан за един от най-големите лостове за справяне с изменението на климата. През последните години се наблюдава истинско разпространение на инвестиционни продукти, които искат да бъдат особено екологични, зелени или социални. В много случаи това е опашата лъжа: британски мозъчен тръст наскоро проучи 130 така наречени климатични фондове . Повече от половината от тях не отговарят на изискванията на Парижкото споразумение за климата. Някои от тях дори съдържат акции на петролни компании като „Тотал“, „Шеврон“ или „Ексон мобил“.

Кухият термин и лековерността

Но защо тази измама не носи последствия? И защо подобен пазар е успешен? На първо място отговорът се корени във факта, че „устойчиво“ в рекламата и корпоративната практика се превърна в термин, който може да бъде разтяган като локум до неузнаваемост. Тъй като все още няма обща дефиниция или списък от критерии, които да бъдат и правно обвързващи, на практика всичко може да се опише като устойчиво.

За компаниите това е добре дошло. Можете спокойно да обещаете на клиентите повече, отколкото те в крайна сметка ще получат. Тази измама често е доходоносна. Тези, които все пак бъдат разобличени, могат да се страхуват само от накърняване на реномето. Пример: „Устойчиво, разбира се“, беше рекламният девиз на голям мебелен магазин тази есен. Това масово самохвалство е глупост. Но глупост, която улови мнозина в рекламната си примка.

Второ, подобни изкривявания на думите са възможни само защото много потребители твърде често сами искат да бъдат лъгани и участват в тази порочна заигравка. Мнозина от тях са твърде щастливи да вярват, че си купуват „устойчиви“ мебели, понеже така им обещава рекламата, което освобождава съвестта им от екологични скрупули, при това не на особено висока цена - само срещу малка допълнителна надценка. Рядко клиентът тръгва да се интересува доколко благородните ол инклузив обещания на фирмите са действителни. Щом нещо се рекламира като добро, за мнозина то е добро по дефиниция.

Затова имаме бум на етикетите с надпис „устойчиво“. Някои предлагат добавена стойност и наистина отговарят на качествата на стоката, но много от тях  са твърде далеч от онова, което обещават. Екологичните или социални стандарти, които се изискват, за да се нарече нещо „устойчиво“, в някои случаи са наистина съвсем скромни – и в най-честия случай никой не ги контролира.

Това се отнася например за етикетите на шоколадите. От година на година производителите се надпреварват един друг кой по-устойчива формула за производство на шоколад е измислил. В действителност обаче злоупотребите при отглеждането и добива на какао са си все същите, промените там са козметични. Шоколадът, който се рекламира като „устойчив“ или „справедливо произведен“, често идва от семейни стопанства в Гана или Кот д'Ивоар, които живеят доста под жизнения минимум. В много случаи под „честна търговия“ трябва да разбираме ни повече, ни по-малко катастрофални условия на труд.

Какво да се прави?

Последствията от това изпразване на смисъла са опасни. Псевдоустойчивостта и фалшивите обещания са точно обратното на това, от което се нуждам, за да се справим с днешните кризи. Това се отнася не само за изменението на климата, но и за борбата с бедността и нарушенията на правата на човека.

Опасно е и погрешното впечатление, създадено от чисто декоративното използване на термина устойчивост. Всеки, който казва, че добър, устойчив живот може да се постигне с минимални усилия, създава (само)доволни потребители. Но също така насърчава тяхната пасивност – и по този начин вероятно блокира пътя за реални и по-всеобхватни решения.

Какво да се прави? За нас, купувачите, е важно, ако искаме истинска устойчивост, критично да се запитаме какво всъщност се крие зад обещанията в рекламите, върху продуктовите опаковки и етикети. Когато изискваме от фирмите да докажат, че „устойчиво“ всъщност означава наистина устойчиво, не е някакво заяждане, а трудно, но необходимо задължение на всички онези, които се грижат за бъдещето.

Но дали това е достатъчно? В различни страни и политиците признават, че имат роля в отговора на въпроса какво е устойчивост и как в крайна сметка трябва да се прилага. ЕС наскоро въведе класификационна система за устойчиви инвестиции. Брюксел изисква в бъдеще компаниите не само публично да отчитат продажбите, печалбите и загубите, но и да се занимават равнопоставено с въпросите за климата и правата на човека. Разбира се, това само по себе си не е гаранция за устойчив свят. Но ако оставим да се грижат за здравето на една гора на онези, които секат дървета в нея, ще е налице опасен експеримент. А по отношение на екологията и климата светът не може да си позволи да се провали.

Превод и редакция: Божидар Божков


В категории: Политика


6
Коментара
Тръмп даде отсрочка на TikTok
Тръмп даде отсрочка на TikTok 05/04/2025, Събота 15:27 0
Вихри се в Европа
Вихри се в Европа 05/04/2025, Събота 15:07 1
Пламна голям магазин
Пламна голям магазин 05/04/2025, Събота 14:27 0
Дава 8 бона за...
Дава 8 бона за... 05/04/2025, Събота 12:40 2
6
Коментара по темата
6.
Манячето БС
14.01.2023 22:04:04
1
3
Мен ме кефи, че зимата е топла. По-малко пари за отопление. Дреме ми на шмайзера, че нямали сняг в курортите или че скапаняците земеделци ще им е бедна реколтата. Аз пари като спестя от отоплиние ще си купя нова турбина и гуми за бавареца. Освен това няма да се налага да бачкам зимата, щото баба ми зима пенсия с бонус.
5.
ХХ-ристин Чатаев
14.01.2023 20:52:58
2
6
Аз съм анално разтропан кухендер и въобще не се прикривам. Обичам мангизите без значение дали идват от изток или запад.
Едно време ме уволниха от Държавна сигурност заради шарлатания, корупция и кражби.
4.
Шок боНба флякман
14.01.2023 20:50:33
1
3
Ебати баналният тип. Ти сда не си на лисицов брат бе?
3.
Ако не се опитваха
14.01.2023 20:44:10
0
7
да изродят и монетизират всичко, както и да го използват като средство за контрол и терор, хората щяха всъщност да имат желание да спазват някои от добрите и логични пожелания, но когато всичко се преекспонира и целта му е ясна, дори те предизвикват отвращение и никой нищо няма желание да пази... Кой нормален човек, ако не е заставен и глобен, ще си губи времето и усилията да разделя боклук в 4 кофи например, знаейки че всичко в крайна сметка отива на едно място?!
2.
ХХ
14.01.2023 20:30:39
6
13
Естествено, че е куха фраза за прикриване на брюкселската шарлатания, корупция и кражби!
1.
Фончо
14.01.2023 20:16:36
5
5
Абе мани таа устойчивост и еко! Важното е да има А98 за тунингжваното беенве и да въртим гуми! Това е истинсса руска християнска ценност, а не разни сдухани джендъри на Гейтс и Шорош с катализатори, дето не знаят как да си чипосат Асконата да не им свети лампата.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Голямо задръстване на "Хемус" Голямо задръстване на "Хемус" Поради катастрофа Емблематичен спортист е хванат с дрога за 5 милиона лева Емблематичен спортист е хванат с дрога за 5 милиона лева Съдът с първо решение по казуса Пламна голям магазин Пламна голям магазин В град Пазарджик Президентът със съболезнования към семейството и близките на Васил Банов Президентът със съболезнования към семейството и близките на Васил Банов Радев почете паметта на актьора Росен Желязков има празник днес Росен Желязков има празник днес Министър-председателят е рожденик Турция е съгласна да бъдат разгледани възможности за промяна на сделката с "Боташ" Турция е съгласна да бъдат разгледани възможности за промяна на сделката с "Боташ" До 2 май ще се обсъждат евентуални корекции в полза на страните по газовото споразумение Кирил Петков анонсира вот на недоверие Кирил Петков анонсира вот на недоверие Чакаме само датата за влизане в еврозоната, каза политикът Обръщат пенсиите в евро Обръщат пенсиите в евро Пенсионно-осигурителните дружества имат готовност за въвеждането на еврото от 1 януари 2026 г. Министър Митов: Крайно време е да прекратим войната на пътя, няма да приема "дежурните" оправдания Министър Митов: Крайно време е да прекратим войната на пътя, няма да приема "дежурните" оправдания Цивилни служители от Криминална полиция излизат по пътищата в страната, за да следят за нарушения Дете пострада във верижна катастрофа Дете пострада във верижна катастрофа В Хасковско
Тръмп даде отсрочка на TikTok Тръмп даде отсрочка на TikTok Ето какво се случва По-тежки глоби при нарушения на пътя в... По-тежки глоби при нарушения на пътя в... Гърция Над 3300 са жертвите на опустошителното земетресение в Мианмар Над 3300 са жертвите на опустошителното земетресение в Мианмар Много хора са обявени за изчезнали Над 600 човека се натровиха с дюнери в Турция Над 600 човека се натровиха с дюнери в Турция В няколко от местните болници са постъпили голям брой пациенти със стомашни проблеми и повръщане Милионен град тъне в боклуци! Властите обявиха извънредно положение Милионен град тъне в боклуци! Властите обявиха извънредно положение Жител се оплака, че е ухапан от плъх, може да плъзне епидемия! Много българи са застрашени Стана дядо Стана дядо Голяма радост за американеца Руска ракета окървави Кривой рог, пет от 14-те жертви са деца Руска ракета окървави Кривой рог, пет от 14-те жертви са деца  Над 50 са ранените 500-килограмов козунак приготвиха в... 500-килограмов козунак приготвиха в... Румъния Закъса сериозно Закъса сериозно Ръсел Бранд е обвинен в изнасилване Тръмп представи любопитна "златна карта" Тръмп представи любопитна "златна карта" Визираната представлява билет за безсрочен престой в САЩ
Емануил Йорданов, бивш министър Емануил Йорданов, бивш министър В парламента ни никнат политически матрьошки от кръжока на Митрофанова Виц на деня Виц на деня Никога не питай жена на колко години е, мъж откъде са му парите и софиянец от къде е. Виц на деня Виц на деня - Тате, помогни ми да намеря общия знаменател.
- Няма смисъл, сине. Търсеха го още като аз бях ученик.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Ценете хората, които могат да обичат недостатъците ви.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори