Банка UBS "олекна" с 2 млрд. заради неизвестен брокер
Швейцарската банкова група UBS съобщи, че незаконни търговски операции, извършени от брокер в нейна инвестиционна банка, са причинили загуби от порядъка на 2 милиарда долара.
"Случаят все още се разследва, но към момента UBS изчислява загубите от тези сделки в рамките на 2 милиарда долара", се казва в кратко съобщение, разпространено малко преди отварянето на борсите.
"Това може да накара UBS да отчете загуби в доклада си за третото тримесечие на 2011 г. Не са засегнати позиции на наши клиенти", цитира изявлението агенция "Ройтерс".
След новината, че брокерът е извършвал операции без санкцията на своите ръководители и надзорници, акциите на банковата група веднага се сринаха с 8%.
UBS беше започнала да си връща доверието на клиентите тази година, след като бе спасена от Швейцария през 2008 г. след огромни загуби, предизвикани от инвестиционното й поделение.
Миналия месец групата съобщи, че ще съкрати 3500 души, за да спести 2 млрд. франка (2.3 млрд. долара) годишни разходи. Инвестиционната й банка се подготвя за няколко тежки години след краткия възход, в който мнозина смятаха, че световната икономика излиза от кризата.
Най-вероятно раздялата с хиляди служители ще струва на банката около 550 милиона франка обезщетения, като 450 милиона от тях ще бъдат записани предимно в отчета за третото тримесечие.
Неизвестният засега брокер се нарежда в галерията от антигерои борсови играчи, нанесли на компаниите си огромни загуби. Безспорният №1 си остава Жером Кервиел, който бе осъден да върне на работодателя си "Сосиете женерал" 4.9 милиарда евро (6.7 млрд. долара). Брокерът изгуби тази сума чрез несанкционирани операции. Главният брокер на хедж фонда Amaranth Advisors бе обвинен в опит да манипулира фючърси за природен газ на "Уолстрийт", но нанесе на компанията си щети за 6.4 млрд. долара и тя фалира през 2006 г. Ясуо Хаманака, главният брокер на японската корпорация "Сумитомо", влезе през 1996 г. в затвора за 8 години заради незаконни сделки с мед. Опитите му нанесоха на "Сумитомо" щети за 2.6 млрд. долара в продължение на над 10 години.