„Български възход“ са доста мотивирани за кабинет с третия мандат – при избори няма да влязат в парламента
ПП и ДБ ще загубят доста електорат, ако се ангажират в управление с ГЕРБ и ДПС, казва бившата дясна ръка на Стефан Янев
Ралица Симеонова е доктор по политически науки. Бе седем години в администрацията на президентите Росен Плевнелиев и Румен Радев като експерт в сферата на сигурността и отбраната. Стана началник на кабинета на Стефан Янев, когато той бе премиер на двете служебни правителства през 2021 г. След това тя бе зам.-министър на отбраната на Янев в правителството на Кирил Петков. Ралица Симеонова трябваше да е сред създателите на партия „Български възход“. Изненадващо, обаче, тя обяви, че се оттегля от формацията на Стефан Янев в деня на учредителното събрание.
- Г-жо Симеонова, кое е по-вероятно според Вас - да има предсрочни избори или да се сформира редовно правителство?
- Вероятността да се сформира кабинет в рамките на този парламент е много малка, но теоретично това е възможно да се случи. Очакванията са за предсрочни избори през март или началото на април. Предстои да видим кой ще получи третия мандат и може би тогава ще бъдат и по-ясни перспективите какво да очакваме в следващите месеци.
- Президентът Радев дали реално иска да има редовно правителство, или предпочита да продължи да управлява чрез служебно?
- Това е въпрос, който би трябвало да бъде отправен към него. Все пак индиректно можем да си отговорим в зависимост и в съответствие с това кой ще получи третия мандат - т.е. на кого президентът ще реши да го връчи.
- Ако наистина Радев иска да има кабинет - защото той все пак твърди това, на кого трябва да даде третия мандат? Кой е най-вероятно да успее да сформира кабинет?
- Изхождайки от конкретната ситуация и от заявките, които са направили към момента политическите сили, представени в парламента, виждаме, че най-склонни на компромиси и най-диалогични са „Български възход“ (БВ). Т.е. това е формацията, която е готова да прави и вече доказа, че е готова да прави компромиси с някои от фундаменталните си принципи и обещания към своите избиратели. Знаете, визирам становището и позицията на БВ по отношение на военната помощ за Украйна и реакцията, която предизвика това. Така че „Български възход“ е политическата сила, около която може да се формира някакво управляващо мнозинство. Друг е въпросът доколко устойчиво ще бъде то.
- Кои очаквате да участват в едно такова управление около „Български възход“?
- Най-логично ми се струва около „Български възход“ да се формира коалиция с участието на ГЕРБ, ДПС и „Българската социалистическа партия“.
- Това е коалицията „Рашидов“.
- Да. Това ми се струва най-логичният и най-лесно реализуемият сценарий. Другото според мен е по-малко вероятно. Знаете, че и „Продължаваме промяната“, и „Демократична България“ са формации, които, ангажирайки се в управление с ГЕРБ и ДПС, ще загубят доста сериозна част от електоралната си подкрепа. Мисля, че ПП осъзнават това по-добре от ДБ, които може би са по-склонни да направят определени компромиси. Но е факт, че и двете формации биха загубили доста от участието си в подобна управленска конфигурация.
- ДПС са трета сила, но никой не ги брои за третия мандат и те се сърдят – Йордан Цонев коментира това пред БНР в неделя. Прави ли са?
- Реализирането на третия мандат е свързано с възможността около политическите сили да се генерира някаква устойчива подкрепа. ДПС до голяма степен, както и ГЕРБ, са изпаднали в определена изолация в контекста на протестите от предходните години. Така че не мисля, че ДПС е вариант за третия мандат, но все пак предстои да видим президентът какво ще реши в тази посока.
- Вие напуснахте „Български възход“ малко преди учредяването й, ако мога така да се изразя. Представяхте ли си поведението на тази партия по начина, по който се случва в момента?
- Без да звучи нескромно - да, очаквах подобно развитие на ситуацията. Аз загатнах в мотивите на писмото за напускане защо взимам това решение. Мисля, че вече е ясно за всички защо съм го взела. „Български възход“ допуснаха може би най-фундаменталната грешка, която може да допусне една политическа сила – да направи компромис с фундаментални обещания и ангажименти, поети към своите избиратели. Нека да е ясно, че липсата на последователност в политиката определено се наказва – наказва се електорално. Много е трудно при една такава ситуация, при която ти губиш електорална подкрепа, да спечелиш подкрепата на друга част от обществото. Така че очаквам при следващи избори тази формация да не влезе в парламента. От тази гледна точка, те би трябвало да са доста мотивирани в момента да има редовно правителство с тяхно участие. Но, така или иначе, това, което се случва в момента, индикира за доста сериозни проблеми във функционирането на нашата партийна система. Това е, което ме притеснява. Защото тази криза се оказа май най-устойчивото нещо, на което сме свидетели през последните години. От една страна, имаме криза на политическото представителство и на партийната система. От друга страна, имаме криза на политическото лидерство и на политическия елит. И това са сериозните проблеми, с които ние трябва да мислим как да се справим занапред.
- А оказа ли се „Български възход“ поредният инженерен проект? Говори се, че им е помогнато да влязат в парламента по втория начин.
- Не мога да твърдя нищо с категоричност. Нямаме доказателства, няма и как да имаме. Но можем да направим изводи на база поведението на тази формация, на решенията, които взимат, и на техните действия. Виждаме, че има разрив между думи и дела. На какво се дължи това, е въпрос, на който всеки следва да си отговори сам. Аз не мога да имам категорично становище.
- Освен позицията за военната помощ за Украйна има ли друго фундаментално разминаване в предварителните заявки при „Български възход“? Защото те още преди изборите бяха заявили, че са готови да преговарят с всички.
- Това е така, но аз визирам тук определена тема, по която те демонстрират неустойчиво и непоследователно поведение. По отношение на това, че са готови да комуникират и да взаимодействат с всички – да, това е едно от устойчивите им послания. Не твърдя обратното. Но, така или иначе, тази формация няма ясна програма, няма устойчива идеологическа платформа и идеологически профил, на база на който вие да може да градите някакъв анализ, за да ги оценявате. Затова ние следим реално какво се артикулира в публичното пространство на ежедневна база и дали има последователност в това отношение. Нямаме друг избор, при положение че формацията не се е ангажирала с някакви конкретни приоритети, съответно, с механизмите за тяхното реализиране, така че да следим във времето доколко тя ги изпълнява и доколко предприема стъпки, за да ги реализира последователно.
- Вие приключихте ли с политиката, с какво се занимавате в момента? Да очакваме ли участие в нов политически проект?
- На този етап не съм ангажирана пряко с политиката. Следя процесите. Не бих искала да коментирам в лично качество с какво се занимавам. Имам определени планове, но е все още доста рано да бъдат обсъждани и коментирани.
То и други ГМО-та ще гледат отвън на паветата!
Може и да си върнем нормалността!?!?
Na4elo s Indianeca deto strelq s granatomet