ГЕРБ тихо се отрече от Държавната петролна компания, която трябваше да свали цените на горивата
Икономическата комисия в парламента единодушно и без дебат одобри закриването й
Икономическата комисия в парламента одобри единодушно законодателно предложение на служебния кабинет, свързано със закриването на Държавната петролна компания (ДПК). Тя бе образувана в края на правителството „Борисов 3“ с цел намаляване цените на горивата чрез създаването на държавни складове и бензиностанции. За времето на съществуването си от март 2021 г. обаче няма информация предприятието да е свършило нещо по същество.
Създаването му бе регламентирано в Закона за държавните резерви и военновременните запаси. Сега правителството предлага съответните законови текстове да бъдат заличени.
Направените анализи сочат, че съществуването на държавно предприятие ДПК е напълно необосновано от гледна точка на защитата на държавния интерес, обществения интерес, икономическата логика и защитата на конкурентния пазар на горивата в България, се сочи в мотивите на кабинета. Създаването на ДП „ДПК” не е обусловено от необходимост за удовлетворяване на конкретен обществен интерес, а участието на държавното предприятие на свободния пазар на горивата не е обусловено от идентифициран „провал“ на пазара, който да налага държавна намеса.
Пазарът на горива в България оперира в условия на редица дефицити. Те обаче са концентрирани в областта на недостатъчно ефективния и ефикасен контрол, а не в аспекти, свързани с липсата на конкуренция. Поради тази причина участието на държавна компания на пазара на горива и плановете на ДП „ДПК” да изгражда и оперира бензиностанции са напълно необосновани от пазарна гледна точка, посочва още правителството.
Реалистична икономическа ефективност също не може да бъде аргументирана поради факта, че навлизането на такъв тип пазар е съпроводено със сериозни пазарни бариери, за преодоляването на които държавната компания няма нито експертиза, нито човешки или финансов капитал. В условията на свободен пазар държавата никога няма да достигне необходимата мащабност и капацитет, за да бъде икономически ефективна при силно конкурентния пазар, в който оперират международни корпорации с многогодишен опит на глобално ниво.
В този контекст амбициите за създаване на ДП „ДПК” с цел повлияване на пазара на горива на дребно не са икономически издържани и биха довели единствено до загуба на публични средства. Същевременно в новосъздадената ДП „ДПК” са концентрирани значителни ресурси и правомощия за управлението на тези ресурси, без да са налице реципрочни механизми за контрол, пише още в мотивите.
Затова и МС предлага Държавно предприятие „Държавна петролна компания” да бъде закрито.
На заседанието на парламентарната Комисия по икономическа политика и иновации в сряда мотивите бяха представени от зам.-министъра на икономиката и индустрията Ирина Щонова.
Любопитно е, че депутатите не проведоха дебат по темата - просто липсваха желаещи да се изкажат. Таке се премина директно към гласуване.
„За“ поправките в закона вдигнаха ръка всички 15 присъстващи депутати, включително и тези от групата на ГЕРБ-СДС.
Какво му дреме за инфлацията, цените в магазините и по бензиностанциите.
Измамническата банда от промяната, палячовци, смешници ,олигофрени.
Ние чакаме бензина да падне с левче(обещание на ГЕРП), а те махмаха и 25-те стотинки отстъпка.
Да очакваме ли и поскъпване на горивата :)
Абе, тия ИЗМЕКЯРИ пак така тихо ще се отрекат и от ТИКВАТА, когато му дойде времето.
Скрий се бе урод неграмотен, свърши се Вашата далавера...
Отдавна спрях да им вярвам