Ранен планинар спасен от заледените склонове на Рила
Акцията е била много рискован, казаха спасители
Рискована спасителна акция и в Рила продължи 9 часа. Бе спасен турист, пострадал край връх Калин. Спасителите обясниха пред бТВ, че акцията е била доста рискована, а човекът е бил подготвен планинар и със застраховкa.
„Изнесохме екипировката до езерото Бъбрека, разделихме се самите ние в две групи. Аз с още двама спасители достигнахме до пострадалия, който бе в добро общо състояние. Подхлъзнал се е. Той беше добре екипиран, има планинска застраховка, познава добре планината, подготвил се за мястото, където е отишъл. Но се е случил инцидент, усукал е коляно и ляв глезен. Той е в добро общо състояние“, каза Евелина Малинова, спасител.
Операцията е била бавна заради опасния терен.
„Наистина наклоните са доста сериозни, така че се работеше на въжета. Имаше си така доста сериозен риск и затова пък не бързаме, гледаме да сме сигурни в нещата“, каза ръководителят на спасителния отред Кирил Чолаков.
Спасителната операция се е случила на около 2000 метра надморска височина.
„За съжаление в последните 5 дни отрядът в Дупница има 3 тежки акции, две от които са заради заледяванията, а също имаше в Пирин, Мальовица имаше подобни акции в последните дни. Умоляваме хората да бъдат много внимателни и подготвени с котки, пикели, въжета и да се отнасяме изключително отговорно към планината и условията“, обясни планинският спасител Мартин Джокин.
Междувременно БНТ съобщи, че шест спасителни акции на Планинската спасителна служба са били проведени в планините Рила и Пирин само за последната седмица. Всички отряди от Югозападната дирекция на ПСС прекараха края на миналата и началото на тази година в издирвания, едно от които за съжаление завърши с намирането на двама починали туристи.
"Акцията протече нормално, но ни интересува защо спряха помощта от въздуха и докога ще продължаваме така. Всички си задаваме въпроса докога ще продължаваме по този начин", сподели един от спасителите пред националната телевизия.
Последната акция на един от екипите е започнала вчера около 6 сутринта и са се прибрали към 12 през нощта.
"Много е лесно да се сгреши, планината е коварна и стремежът към изкачване на върхове, с хубавото наглед време, влияе грешно на преценката на хората. Ситуацията обаче е почти същата, снегът е твърд, склоновете са непристъпни и най-голямата грешка е самостоятелното ходене във високата планина", каза Анди Балевски от ПСС-Благоевград.
По думите му няма общо между случаите със загиналите в Пирин чужденец и 69-годишен българин. Балевски посочи, че при издирването им е използван дрон и отново подчерта спешната нужда от спасителна техника по въздух, тъй като без нея работата на планинарите е максимално затруднена.