Коварният цистит: Кой е предразположен към него
Ако постоянно имате позиви да ходите до тоалетната и се чувствате зле при уриниране, това е цистит
Какво е цистит? Какви са причините за появата му и кой е предразположен към него? Могат ли мъжете да имат цистит? Как да се лекува в домашни условия? Тези въпроси са особено актуални с настъпването на студеното време.
Ако постоянно имате позиви да ходите до тоалетната и се чувствате зле при уриниране, това е цистит. Жените страдат по-често, което се дължи на особеностите на структурата на женското тяло. Въпреки че циститът може да се появи и при мъжете.
В една трета от случаите симптомите могат да се развият в хронично състояние, което сериозно да попречи на нормалния живот. Ето защо е много важно да разпознаете признаците на цистит навреме и да се консултирате с лекар за лечение.
Какво е цистит и какви са причините за него?
Циститът е възпаление на лигавицата на пикочния мехур, което причинява нарушение на пикочната функция. Възпалението се причинява от опортюнистична микробиота във вагиналната област при жените и в долните черва.
Отделно, лекарите разграничават цистит след секс, който често се нарича "болест на медения месец".
В този случай това се дължи на:
- Диспареуния - по време на полов акт може да се появи болка, поради която мускулите на тазовото дъно несъзнателно се стягат и уретрата се наранява
- Чести запек поради здравословни проблеми или недохранване
- Малко количество естествен лубрикант
- Високо вагинално рн (над 5,0)
- Синдром на раздразнените черва
- Хипермобилност на уретрата, когато отделителният канал се измества по време на сексуален контакт
- Дистопия на уретралния канал, когато пикочният канал е разположен твърде близо до вагината
Като цяло, причините за цистит могат да бъдат много разнообразни. Може да възникне поради стрес, нерви, преумора, хипотермия на тазовите органи. Както прекомерната хигиена, така и нейната недостатъчност могат да повлияят негативно.
При жените циститът често провокира прекомерно задържане на урина. Ако дълго време не ходите до тоалетната, а стискате, настъпва застой на урината и настъпват някои промени като застой на кръвта, исхемия, липса на кръвоснабдяване. Тогава бактериите по-лесно проникват в лигавицата.
Основните симптоми на цистит са:
- Парене по време на уриниране
- Остри болки
- Урината става мътна
- Температурата може да се повиши
- Чувствате се зле
- Болка в перинеума и в пубисната област
- Появата на така наречените императивни позиви, когато трябва да отидете до тоалетната веднага
Често симптомите се появяват в рамките на дни след като лицето се разболее. Има и цистит с кръв. По време на уриниране се появява кървав секрет, придружен от остри болки и парене. В този случай трябва незабавно да се консултирате с лекар.
Как започва циститът при жените?
- Поява на възпаление във влагалището (бактериална вагиноза, колпит)
- Дисбаланс на микрофлората
- Постепенно навлизане на инфекция в пикочния мехур през уретрата
- Ако имунната система е отслабена
Хроничен цистит: характеристики
Хроничният цистит е латентно възпаление, което най-често се проявява поради нелекуван или недобре лекуван остър цистит.
Може да се образува след:
- Самолечение
- Неправилно или непълно лечение
- Функционални или органични промени в пикочния мехур
- Намаляване на имунитета
Рецидивите могат да се появят през първите 3-4 месеца след остро възпаление. В този случай болката може да бъде леко изразена.
Диагностика
Циститът се диагностицира по симптоми и оплаквания, като лекарят може допълнително да предпише:
- Анализ на урината
- Общ кръвен анализ
- Бактериологична култура на урина
- Ултразвуково изследване на пикочния мехур
- Изследване на микрофлората на влагалището
- Понякога цистоскопия
Може да се наложи гинекологичен преглед, за да се определи позицията на уретралния канал по отношение на вагината на жената. Също така е необходимо да се изключи цистит, който се появява на фона на гинекологични проблеми.
Как да се лекува цистит?
Предписват се лекарства за намаляване на възпалението – спазмолитици, антибиотици, диуретични лекарства, успокоителни.
Ако всичко е направено правилно, тогава лечението на цистит отнема 5-8 дни. Понякога може да отнеме до 2-3 седмици. Провежда се в стационарни или амбулаторни условия. Освен това лекарите препоръчват почивка, минаване на растително-млечна диета, изключване на пикантни храни и подправки и прием на достатъчно количество течност (до 2 литра). Ако е цистит с кръв, се предписват и хемостатици - лекарства, които спират кървенето.
За профилактика на цистит се препоръчва да се носи само памучно бельо, което не притиска тялото. Благодарение на синтетиката, бактериите могат да се развият и да се пренасят по-близо до уретрата.
Кой е изложен на риск от цистит?
Според уролозите жените в млада възраст и в предменопаузалния период често страдат от остър цистит, а мъжете го получават най-често в зряла възраст. Хроничният цистит често е причина за рак на пикочния мехур, така че е важно да се прегледате от лекар навреме.
Заболяването може да се разпознае просто по миризмата, която е внезапна и неприятна.
Циститът при мъжете и жените често се проявява в комбинация с диабет, заболявания на половите органи. В рисковата група тези хора, които често сменят сексуалните партньори и тези, които не спят достатъчно. Също така, циститът често се появява по време на бременност поради рязка промяна в хормоналните нива. Заболяването при бременни жени трябва да се лекува незабавно, тъй като може да причини преждевременно раждане.
Циститът при мъжете не може да бъде първичен. Винаги придружава други заболявания: простатит, аденом на простатата, уролитиаза и др. При жените циститът може да бъде първичен или вторичен.
Лора Костова, главен редактор на happy-woman.bg