Скандалът Cambridge Analytica: Meta се съгласи да плати невиждана досега сума
Чрез Facebook британската консултантска фирма оказа голяма помощ за избирането на Доналд Тръмп за президент на Съединените щати
Компанията майка на Facebook – Meta – се съгласи да уреди дело за Cambridge Analytica, като плати 725 милиона долара, разкрива документ от Окръжния съд на САЩ. Предложеното споразумение ще сложи край съдебна сага по групов иск, започнала през 2018 г., когато най-голямата социална мрежа бе обвинена, че е позволила на консултантската фирма да получи неправомерен достъп до данните на близо 87 милиона потребители.
Според адвокатите на ищците предложеното споразумение е най-голямото, постигнато някога в САЩ в рамките на колективен иск за поверителност на данните и най-голямата сума, която Meta някога е плащала за разрешаване на групов иск, пише Reuters.
Cambridge Analytica, която вече не съществува, помогна значително за успеха на президентска кампания на Доналд Тръмп през 2016 г. Това стана възможно, като получи лична информация от акаунти във Facebook, благодарение на която извърши фино профилиране на избиратели и насочи без съгласието на потребителите агитационно съдържание към тях, предава economic.bg.
Случаят накара правителствата по света да преоценят практиките си за поверителност и ожесточи критиките срещу Facebook. През 2019 г. социалната мрежа се съгласи да плати 5 млрд. долара, за да уреди разследване на Федералната търговска комисия за разследване на практиките ѝ за поверителност и 100 млн. долара за уреждане на искове на Комисията за ценните книжа и борсите на САЩ, според който компанията е подвела инвеститорите за злоупотребата с потребителски данни.
Сегашното споразумение предстои да бъде одобрено от федерален съдия на Сан Франциско, Калифорния. Въпреки че се съгласи да плати сумата, Meta не признава никакви неправомерни действия, пише Reuters. Компанията твърди, че е „преработила подхода към поверителността и е внедрила цялостна програма за поверителност“.