Скоростното развитие на изкуствения интелект вдигна на протест художници и дизайнери
Казусът вече е морален и скоро вероятно ще започнат дискусии на високо ниво
Едва 5 месеца след като ви представихме до къде е стигнало развитието на изкуствения интелект при изработката на красиви изображения, технологията вече е достигнала до такова ниво, че „творбите” ѝ са на практика неразличими от тези на художници, учили изкуство с десетилетия.
Бъдещето е тук! Попътувайте в подсъзнанието си с изкуствения интелект, рисуващ изумителни картини
Midjourney – ботът, който използва т.нар. „Stable Diffusion” за създаване на изображения, използва единствено текстово съобщение, описващо какво потребителят иска да види на картината. Версията на изкуствения интелект, който в последните месеци се превърна в най-използвания и достъпен в световен мащаб, вече е стигнала до 4.0 и надгражда с много предходния алгоритъм. С новата технология вече може буквално за секунди всеки да се превъплъти в ролята на художник, фотограф или дизайнер. Но, разбира се, всичко това предизвиква морални въпроси.
Огромна група от хора на изкуството вече започнаха своеобразен бойкот срещу технологията, обявявайки я за „край на тяхната кариера” – нещо, което поне на този етап изглежда далеч от истината, но предвид скоростта, с която се развива алгоритъмът, не е толкова невъзможно, колкото звучи на пръв поглед. В почти всички от най-използваните и най-големи платформи за презентиране на дигитални творби, художници и дизайнери започнаха масово да публикуват в профилите си картини в протест на ползването на изкуствен интелект.
Причината за това е начинът, по който самата технология зад “Midjourney” работи. Тя използва огромна база от данни, в която е представена колекция от вече съществуващи творби на хора на изкуството, които са удобно индексирани в интернет пространството с ключови думи. По този начин изкуственият интелект се „обучава” за това какво означава всяка дума и как тя може да се интерпретира визуално в зависимост от контекста. Всъщност в продължение на години хората са вършели ръчно работата по вкарването на картинките в интернет, а сега алгоритъмът ги използва наготово, аргументират се протестиращите.
„Не е редно технологията да използва моите картини, за създаването на които съм учил да рисувам с години. И то безплатно – без аз да получавам нищо за това. В същото време някакви хора, които са написали една редица думи и са поискали от бота картинка, получават красиво изображение в мой стил, за което те дори не са се потрудили, но пък твърдят, че изкуството е тяхно, защото „били написали много подробно какво да им покаже машината”, коментират в общи линии художници и дигитални артисти.
Изкуственият интелект, генериращ картинки пък може да се използва в почти всички сфери на изобразителното изкуство. Вижте кратка презентация - всички картинки надолу са генерирани в рамките на около 2 минути/картинка от изкуствен интелект по определено задание.
Те настояват отсега за регулация на технологията или поне собствениците на алгоритъма, които взимат месечен абонамент от потребителите си за ползването на MidJourney, да питат преди да ползват (или по думите им – крадат) готово изкуство. Според тях още това не е изкуство в истинския смисъл на думата, защото представлява комбиниране на вече готови изображения за съставянето на уж нови такива. В това обаче има проблем.
От една страна използваните в базата от данни изображения са качени в интернет и по тази логика те са в публичното пространство – тоест тук не става въпрос за каквато и да е било кражба, особено предвид факта, че всеки човек може съвсем спокойно и свободно да изтегли картинките на своя компютър.
Изкуствен интелект измисли нов математически алгоритъм, прави компютрите с до 20% по-бързи
От друга страна пък аргументът, че комбинирането на вече готови изображения за създаване на ново не е „изкуство” е меко казано странен и в най-лошия случай – несъстоятелен. Точно по този начин работи и човешкият ум. Неслучайно съществува поговорката „Добрият художник заема назаем, а великият – краде”. Неслучайно нито една „нова” идея не е на 100% оригинална, а представлява копие на копие на копие и т.н.
Изкуствен интелект? Софтуерен инженер търси адвокат за неврална мрежа, била съзнателна
Въпреки това обаче употребата на изкуствен интелект за създаване на изображения остава спорна. А темата за нейната регулация ще бъде още по-обсъждана в идната година и вероятно ще влезе в дневния ред на редица парламенти по света. Още повече, че това изобщо не е единствната сфера от човешката креативност, която към момента може да бъде заменена от машина. Съвсем наскоро проект на Open AI, наречен Chat GPT демонстрира ясно потенциала на технологията и в полето на писането – не само на смислен и сравнително читав текст, но и на програмен код.
ми отколкото някой да залепи банан с лепенка или да направи безумна цапаница на ниво дете от детската градина и след това да претендира,че това е някакво изключително изкуство. Отделно тези хора,голяма част с метални и социо отклонение,по някаква причина се мъчат да се изявяват и като морални стожери.Време е да си размърдат мързеливите пърдялки и да се захващат с нормална работа като всички останали.