Близък до автора на химна на Бургас: От 4-те куплета на пейката на Морска гара са верни само 7 стиха
Гого е правил промени, за да я изпеят "Тоника", но не били чак такива
Гражданинът Димитър Богоев, който е близък приятел на автора на текста на химна на Бургас „Бургаски вечери“, изказа негодуванието си днес от текста, който е изписан върху пейката с форма на книга, разположена на Морска гара в Бургас. Богоев твърди, че там има подменени думи и цели строфи, както и че текстът е взет от онлайн медия по този начин.
Димитър Богоев бе допуснат за изказване по време на разглеждането на докладна записка от Димитър Николов за сътрудничество при реализирането на дейностите по международен проект: „Европейска мрежа за автентични градове“
Хронологично, абсолютно пунктуално и с книгата с оригиналния текст в ръка, Богоев посочи злоупотребата с интелектуална собственост на Община Бургас.
„През 2008 г. Община Бургас придобива авторските права на химна на Бургас „Бургаски вечери“. На 31 юли същата година в една медия (не я посочваме поради колегиални съображения, б. а.) е публикуване статия, която съобщава, че „Бургаски вечери“ официално е химн на Бургас и публикува текст, който всеки, който не знае оригинала, би помислил, че е част от договора и е предоставен от Общината. В тази песен има думи, които не съществуват нито в песента, нито в стихотворение. Под тази публикация няма никакви реакции дори от граждани.
След 12 години – 2019 – 2020 г. една чудесна инициатива поставя пейки на наши поети с техни стихове в града ни. Пристанище – Бургас се включва в инициативата и поставя 3 пейки на Морска гара – на Петя Дубарова „Аз и морето“, на Христо Фотев „Пристанище“ и на Иван Ванев „Бургаски вечери“. Текстът на пейката от оригиналното стихотворение, което е 16 стиха, от тях на пейката верни са само 7. В 7 други стиха има подменени думи, а два от стиховете изобщо не са писани от Иван Ванев“, каза в изложението си Димитър Богоев.
И посочи примери: „уморените вечер вълни“ става „уморените „вечни“ вълни“, „там е зеленият свят на мълчанието“ става „зеленият бряг на мълчанието“, „мъртвият кораб на стария свят“ става „мъртвият хор на стария свят“.
Отделно куплетът „спомени, спомени – идват, отлитат“… изобщо не е писан от Иван Ванев, допълни близкият приятел на автора. „Познавам се с него от 1985 г., питал съм го и ми е казвал така – Гого е отишъл при него, на една репетиция на Ева й идва отвътре и изпява този куплет, като след това Гого пита дали може да я включи към песента. Иван Ванев казва: „Гого, песента е известна, благодарение на теб, така че включи го“, спомня си Димитър Богоев.
Според него, тези нарушения на интелектуалната собственост биха били предотвратени, ако на сайта бяха качени химнът на Бургас „Бургаски вечери“ и текстът на стихотворението.
„Когато в момента напишеш в интернет „химн на Бургас“, излиза грешен текст, който е публикуван в посочената по-нагоре медия. По-добре е това да бъде направено през сайта на Общината. Наясно съм с всички корекции по това стихотворение, тъй като съм го чул от Иван Ванев“, каза Димитър Богоев.
След като изслуша изказването на близкия приятел на Иван Ванев, кметът Димитър Николов разпореди на ресорния си заместник Диана Саватева да извърши проверка по този казус, макар че проектът е на Пристанище - Бургас. Председателят на комисията по култура в Общинския съвет на Бургас Веселин Пренеров също ще проучи как се е стигнало до недоразумението.