„ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ АД като гарант за енергийната сигурност: Отчет за 2022 г. и план за бъдещето
Свързването на Егейско с Черно море с нефтопровод и изграждането на голяма резервоарна база у нас ще помогне за диверсификация на доставките на нефт за черноморските страни и за още енергийна независимост
След двегодишно прекъсване, свързано с противоепидемичните мерки, Общественият съвет за партньорство „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ АД, се събра отново на 12.12.2022 г. Ръководството на дружеството представи пред членовете на Съвета отчет за дейността на предприятието и плановете за бъдещото му развитие.
През 2023 г. „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ АД се готви да отбележи 60 годишнината от производството на първия български бензин. От 1963 г. нефтозаводът играе ключова роля в енергетиката на страната и балканския регион. Най-голямата рафинерия на Балканите е част от европейската критична инфраструктура. Тя е основен доставчик на нефтопродукти за нуждите на България и надежден партньор, осигуряващ балансирането на регионалния пазар.
През 2022 г. предприятието е преработило 7,1 млн. тона нефтена суровина, от които са произведени 1,7 млн. тона високооктанов автомобилен бензин, 3,1 млн. тона дизелово гориво, и 1,8 млн. тона други горива, специални продукти и полимери. Доставките на готова продукция за вътрешния пазар съставляват 43%: автомобилни бензини А-95 и А-100, дизелово гориво, авиационно гориво, пропан-бутан и битум. Останалите 57% от продукцията се реализира за износ, като в допълнение към асортимента за вътрешен пазар се добавят котелно гориво, реактивно авиационно гориво, корабно гориво, virgin naphtha (суровина за нефтохимическата промишленост), пропилен, полипропилен и сяра, за които няма пазар в България
„ЛУКОЙЛ“ инвестира над 3 милиарда щатски долара в мащабна технологична модернизация и повишаване на екологичната и енергийната ефективност на рафинерията. За разлика от над 25 затворени рафинерии в ЕС през последните 10 - 12 години, тази стратегическа инвестиция изведе „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ сред лидерите не само в Групата „ЛУКОЙЛ“, но и в европейското нефтопреработване: постигната е дълбочина на преработката 96,6 % и индекс на Нелсън 13,0 (един от най-високите в света).
Предприятието е център за технологичен трансфер, инженерни и дигитални компетенции, като бургаските специалисти споделят опита си с колеги от цял свят, участват в съвместни научни разработки с университети, и развойни стартапи в България и в чужбина. Освен това бургаските инженери-нефтохимици работят по технологични иновации, свързани с прехода към устойчива зелена енергетика и кръгова икономика.
Промишлената и екологична безопасност на производството са сред основните приоритети в дейността на „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ АД. Дружеството многократно печели званието „Лидер по безопасност“ сред организациите от Групата „ЛУКОЙЛ“, и през 2021 година отново е победител в конкурсите по охрана на труда и екология. В резултат на комплексни и последователни решения в областта на защитата на околната среда е достигнато драстично снижаване на емисиите от прахови частици, азотни и серни оксиди в атмосферата.
Дружеството продължава да работи по модернизацията на основни технологични и инфраструктурни проекти. Така през 2022 г. бе завършена реконструкцията на инсталация „Каталитичен крекинг“ (с бюджет от $61,2 млн.) със значително подобрение на технологичните показатели и нивото й на надеждност. Създадена е възможност за работа в два режима: за производство на бензин и за производство на пропилен. Извършват се дейности по модернизацията на пристанищен терминал „Росенец“. Очакваните инвестиции за периода 2019-2026 г. са в размер на 130 млн. щатски долара. Продължава работата по проекта за строителство на нов комплекс за производство на полипропилен, като окончателното инвестиционно решение за изграждането му ще бъде взето след нормализиране на обстановката, осигуряваща предвидимост на бизнес средата.
„ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ се подготвя за преминаването към преработка на неруски нефт от 2025 г., като основното предизвикателство са логистичните ограничения, а именно – преминаването на големи танкери през проливите Босфор и Дарданели, многократно увеличените срокове за доставка и рисковете от забавяне на доставките поради метеорологични или други причини.
В тази връзка идеята за възраждане на проекта „Бургас-Александруполис“ в подходящ вариант, който да бъде реализиран от държавата или от държавно-частно партньорство, е решение, което би допринесло за подобряване на логистиката чрез избягване на проблемните проливи. Необходимо е и изграждане на резервоарен парк с капацитет от поне 1 млн. тона за смесване на различни сортове нефт в микс с постоянно качество и осигуряване на необходимите „буферни“ запаси в случай на забавяне на доставките.
Свързването на Егейско с Черно море с нефтопровод в съчетание с изграждането на достатъчно голяма резервоарна база ще спомогне за диверсификация на доставките на нефт за черноморските страни и допълнителна енергийна независимост. Този проект може да се превърне в нефтен хъб „Черно море“, който ще повиши ролята на България в енергийната сигурност на региона. Съществува пример за подобен логистичен клъстър в Ротердам, който освен Нидерландия, обслужва и Белгия и Германия.
„ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ е най-големият частен работодател в бургаския регион с около 1300 собствени работници и служители, и допълнително зает персонал на сервизни организации от около 10000 човека. В този смисъл, предприятието е сърцевината на промишлена „екосистема“ и се стреми да съхранява и увеличава нейното благосъстояние като осигурява условия за растеж и развитие на партньорите си. Дружеството ежегодно индексира заплатите на служителите си, но и работещите в сервизните организации получават достъп до допълнителен социален пакет и присъединяване към колективния трудов договор на рафинерията.
Благотворителните инициативи са неразделна част от дейността на „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“. За изминалите три години в партньорство с общините Бургас и Камено в проекти с широк обществен достъп са инвестирани 1,5 млн. лева. Голяма част от средствата са вложени в ремонт, обзавеждане и оборудване на училища и детски градини, изграждане на детски и спортни площадки по Програма „Моят град, моят квартал, моята улица“ в гр. Бургас. Изградена бе детска площадка в община Созопол, а в община Камено бе извършено саниране на читалище „Просвета“, реновирана инфраструктурата на централната градска част и благоустроен Централния парк. Оказана е подкрепа за развитието на детско-юношеския спорт в община Бургас, както и на ред социално значими инициативи: конкурса „Изкуство срещу дрогата“ под патронажа на Областния управител на Бургаска област; кампанията на „Радио 1“ и радио „MIXX“ за първия учебен ден, благотворителна инициатива „Елхи на таланта“, насочена към талантливи бургаски деца и много други. Дружеството подкрепи изграждането на паметник на основателя на пожарното дело в Република България – Юрий Захарчук. И през 2023 г. Дружеството ще продължи да дава своя принос в развитието на социалната инфраструктура на общините и да подкрепя добротворчески инициативи.
За справка: Общественият съвет за партньорство „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ АД функционира от 2014 г. и обсъжда въпроси, свързани с дейността на дружеството и приноса му за социално-икономическото развитие на региона. Членове на Обществения съвет за партньорство са областният управител на област Бургас, кметовете на общините Бургас и Камено, представители на бургаската академична и културна общественост, депутати и журналисти.