Бургаски брокер: Хората, които продават имот, искат да вземат минимум 15% над разумната цена, което води до намаляване на сделките
Хората от вторичния пазар предпочитат да не продават в момента, твърдят брокери
Можем да кажем, че вторичният пазар (б. авт. – препродажба на имоти) е доста слаб и надценен. Хората, които продават имот, искат да вземат минимум 15% над разумната цена, което води до намаляване на сделките“, каза в студиото на "Дарик Югоизток" управител на агенция за недвижими имоти в Бургас Калоян Недев. Според брокера хората предпочитат да купуват директно от строителите – т.нар. "на зелено“.
"Хората от вторичния пазар предпочитат да не продават в момента. Наблюдава се, че при строителите се случват сделки във вид на предварителен договор и поетапно плащане“, коментира Калоян Недев. Мнението му е, че така хората инвестират спестените си средства в нещо материално.
Според Калоян Недев най-важното за продавачите е да направят точна преценка на пазара.
"Ако човек иска да продаде своя имот, той трябва да има ясно виждане в какъв срок желае да освободи тези средства и дали ще ги използва за нещо друго“, е виждането на експерта.
"Всеки може сам да прецени до каква степен може да се раздели с количество пари, за да получи нещо по-ценно от тях. Така че не бих казал, че кризата е нещо лошо. Може би в нея се раждат най-добрите възможности за всеки, който иска да направи правилно решение“, каза Калоян Недев.
"Всяко нещо се раздува дотолкова, доколкото хората му вярват. Ако сега можем да кажем, че пазарът е раздут – значи хората му вярват. В момента, в който те загубят доверие в него, пазарът ще тръгне надолу“, изказа мнението си брокерът.
Според агента на недвижими имоти, голяма част от хората предпочитат моловете пред главните улици
„Комплексите поемат основните потоци от хора като средище на живота. Жителите вече не търсят централната част на града за пазаруване и забавления“, сподели в студиото на Дарик Югоизток агентът на недвижими имоти и собственик на фирма „Имоткомерс – Бургас“ Калоян Недев. Той коментира пазара на наеми в морския град и разясни причините, поради които местните граждани се пренасочват към периферията на града.
Според Калоян Недев, големите комплекси в Бургас водят в цените на наеми заради повечето свободни паркоместа и прекаленото застрояване на площите в Центъра. „В периферията на града един двустаен апартамент около 60-65 кв.м. в нова жилищна сграда е от порядъка на 600-650 лв. месечен наем или около 9-10 лв./кв.м., а в Центъра такъв може да се наеме за около 550-600 лв“, обясни той.
Това води до разгръщане на социалния живот в комплексите, а главните градски улици опустяват с изключение на почивните дни. „Едно време заведения като механи бяха в сърцето на града, а сега са издърпани в периферията и те функционират много по-добре в тази среда, отколкото в самия Център“, заяви Калоян Недев.
Бургас се топи
Според Калоян Недев, Бургас намалява като жители, въпреки статистиката. „По централните улици на града липсва среда, която да движи хората. Например квартал „Меден рудник“ е сто пъти по-оживен в момента между 4 и 8 часа в сравнение с централната част на града“, сподели той.
„Тази тенденция ще продължи“, предвижда Калоян Недев. Според него, Центърът ще се използва само през почивните дни и летните месеци. „През зимата след 19 ч. улиците са пусти“, допълни той.
Калоян Недев предупреди хората да не инвестират прибързано в комплексите. „Центърът на града непрекъснато се променя. Основата на града винаги си остава, тя е златна среда. Периферията може да се премести. Днес е съсредоточена на едно място, после другаде. Инвеститорите трябва да се насочат в нещо, което е в бъдещето, а не за определен период от време“, посъветва той.