Заради войната в Украйна: Масово търсят работници в оръжейния сектор, липсват експерти
Специалисти почти не се подготвяли - напускащите нямало от кого да бъдат заместени
Към 31 декември 2021 г. 23 646 лица са пряко заети и осигурявани по Кодекса на труда в оръжейния сектор. Това става ясно от доклад, представен в Народното събрание.
Тази седмица парламентарната Комисия по икономическа политика и иновации разгледа документа.
Става въпрос за Доклад за изпълнението на Закона за експортния контрол на продукти, свързани с отбраната, и изделия и технологии с двойна употреба от Междуведомствения съвет по отбранителна индустрия и сигурност на доставките към Министерския съвет през 2021 г.
В документа по отношение на служителите в сектора се посочва: „За сравнение в края на 2020 г. са били заети 24 085 лица, като намалението е с 439 лица. Видно е, че пряко заетите намаляват въпреки новите 24 фирми, които за пръв път заявяват издаване на документи по реда на ЗЕКПСОИТДУ.“
Председателят на парламентарната комисия Мартин Димитров се заинтересува как се променя съотношението на заетите, ако се сравнят производствените и търговските дружества в бранша.
„В търговската част съставът е по-постоянен“, обясни Димитър Бучков – секретар на Междуведомствения съвет. Според него повечето от съкратените през 2021 г. над 400 лица са специалисти.
„Основно от ВМЗ имаме съкращение и от другите фирми, а нови подготвени специалисти няма откъде да дойдат. Това според мое мнение е и проблем на образователната система, защото специалисти за тази индустрия почти не се готвят и който напусне или се пенсионира, няма от кой да бъде заместен. И в тази връзка може би трябва да се вземат някакви мерки, така че да се промени образователното (?) - специалисти за този сектор да започнат да се готвят. Сега професионални гимназии ги нарекоха... дали ще си възстановим техникумите или нещо друго... просто като предложение“, изкоментира г-н Бучков.
Изказване по темата направи и Бенко Ламбев - главен специалист в секретариата на Междуведомствения съвет. Той потвърди, че намалението на заетите в сектора през 2021 г. е било основно в производствените предприятия.
„Но с новата обстановка, която се създаде след 24 февруари (когато Русия нахлу и започна война в Украйна – б.а.), предприятията от отбранителната промишленост масово търсят работници и обявяват места за тяхното наемане. Така че към края на тази година картинката ще бъде друга“, заяви г-н Ламбев.
Последва коментар от депутата-ветеран от „БСП за България“ проф. Румен Гечев. Той обясни, че излязъл за малко по време на заседанието, но чул, че бил поставен проблемът за липсата на специалисти в сектора.
Проф. Гечев като че ли леко се поскара на представителите на Междуведомствения съвет.
„Разбирам, че има нещо като констатация и оплакване, че има проблем с квалифицирана работна сила в отрасъла. Така ли е“, попита проф. Гечев, след което си каза тежката дума: „Това сме го коментирали за ред други професии. Други страни го решават този въпрос, и вие отлично знаете, със сключване на договори с обучаемите. В цяла Европа, в Съединените щати си идват от военнопромишления комплекс. Имало е дни във факултета, когато не е учебен ден, бизнес, ЦРУ, ФБР, военнопромишлен комплекс идват, правят интервюта със студенти в американските университети, идват, поемат им образованието – бакалавър или магистър, но подписват договори, с различен срок. Няма друго решение при пазарната икономика. Т.е. ако имате някаква идея в тази посока и нещо законът не позволява, - макар че не мисля, че не позволява такива договори, - дайте предложение, да го обсъдим, да го решим. Иначе само да констатираме, че не стигат кадри – какво от това?! Иначе ние сме свободна държава, всеки може да пътува където иска. И в парламента сме го обсъждали сто пъти и за други професии. Ние сме една държава, която не си защитава интереса. Увеличаваме разходите за образование, подобряваме, много хубаво ги образоваме и те си хващат самолета и отиват да произвеждат оръжие или други неща в други страни. Дайте някакво конкретно предложение! Няма друг начин освен договори. Те са го измислили другите народи. И няма да имаме проблеми.“
А Димитър Бучков обеща: „Ще го обмислим и ще го представим. Само две думи: съгласен съм с проф. Гечев, но ние нямаме правно основание да решаваме този проблем. Независимо че го констатираме. Да, можем да правим предложения и това ще бъде направено.“
След това Докладът на Междуведомствения съвет бе одобрен от парламентарната комисия с пълно единодушие.
Пък и кой ще иска за 1000 лева да върти струга , като може да си цъка на телефона и да изкарва пари от простотии.
Друго говорят, бившия шеф на Кинтекс от руска страна, украинците и западните медии.
https://youtu.be/bLsncJ-tFrk
До преди месец сме дали оръжие за 1дин милиард евро
https://youtu.be/bLsncJ-tFrk
Браво на политиците ни! Това са пари за бюджета и за работещите в тези заводи, и за семействата им!
Кремълските рашисти ни плашеха с ракети, глад и студ, а наща държава им го тури без смазка и дава оръжие с което ВСУ избиват кремълские педофили и мародери.
Да живее България! Смерт рашисткие оккупантьl.
Ей тука малко екшън! Руснаците тръгват на щурм при Угледар и бързо се обръщат в бягство.
https://youtu.be/fuNhQIMMlYY
А пък България, не е спряла да продава оръжие, а официалните дрънканици на политиците са за мноо прости балъци.Нормално е официално да създават медийни димки, всички държави го правят. Затова имаме военни заводи да проузвеждат и продават на всеки пазар.
Da hodi da raboti toi
Ами с кого да произвеждаме бе кравари , с Асан ли ?
На следващите избори Курнела ще е с 6%.
Чакаме нашия фюрер Путлер и ислямските братя от Чечня да дойдат .
Повече аварии в Арсенал, където се произвеждаше оръжие за Ислямска държава ще са част от Възмездието!