×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • В 2230 офиса на „Български пощи“ ще се обменят левове в евро
  • Поне 24 индийски туристи загинаха при стрелба в Кашмир
  • Мъж е с опасност за живота след падане от въртележка в Ямбол
  • Отиде си журналистката Даниела Кънева
  • Поне 10 убити и над 100 ранени след нощна бомбардировка в Киев
  • СОС отхвърли искане на кмета метростанция да се казва "СК ЦСКА"
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Бъдещето на крипто може да изглежда като миналото на Ирак


02 Декември 2022, Петък, 11:40 ч.

Ако има един урок от експеримента с иракския динар, той е, че доверието е по-важно от технологиите

Иракският динар изпревари времето си. Години преди биткойн да бъде създаден, американските трейдъри бяха привлечени от обещанията, че иракската валута ще е билет към пенсионното богатство след падането на Саддам Хюсеин. Икономисти и регулатори предупредиха, че това е форма на хазарт, а заложилите все още плащат високи такси за неликвидна валута, която – според някои – можеше да стане най-ценната в света. Вместо това иракският динар девалвира с 20% през 2020 г., пише Лионел Лоран за Bloomberg.

Динарът отново изплува в съзнанието на икономистите, докато пазарът на криптовалути е разтърсен от последния срив. Два трилиона долара бяха изтрити от пазар, изпълнен с измами, кражби и големи корпоративни колапси, включително на FTX и BlockFi. Паралелите в случая не са само спекулации, а по отношение на историческото развитие на динара като средство за размяна на стойност. Въпреки че оптимисти като инвеститора Бил Акман смятат, че криптовалутите ще се възстановят, ако се появи правилният случай за употребата им, опитът на Ирак показва, че оцеляването на всяка форма на пари зависи повече от вярата в институциите, които стоят зад нея.

През 90-те години на миналия век – след Първата война в Персийския залив, на практика има две страни Ирак – южната част, която е контролирана от Саддам, и северната част, която по същество е кюрдски протекторат, подкрепяна от зона, забранена за полети. В резултат на това динарът се разклони по две направления. На юг Саддам се зае с печатането на пари, за да подкрепи икономиката, която се огъваше под удара на санкциите. Банкнотите с неговия образ се произвеждаха на местно ниво и следваха слаби стандарти. Инфлацията се ускори средно до 250% в периода между 1991 г. и 1995 г., тъй като предлагането на пари в обращение нарастна, отбеляза бившият гуверньор на Английската централна банка Мервин Кинг в реч от 2004 г.

В северната част – където новият динар не е бил в обръщение и където банковите пари не са конфискувани от режима на Саддам, старият „швейцарски“ динар – наричан така, защото е отпечатван върху материали, произвеждани в Швейцария – продължава да се използва. Той се запазва до падането на Саддам, въпреки че няма централна банка или правителство, които да му дадат стойност.

Наличието на две фиатни валути в една и съща страна очевидно беше изненадващо развитие. Фактът, че швейцарският динар продължи да съществува и поскъпна като подразбираща се стойност спрямо валутата в южната част на страната, може би не е толкова забележителен, предвид лошото управление на валутата на юг.

Но цената на швейцарския динар не се повиши само спрямо тази на динара, използван в южната част на страната – тя нарасна и спрямо американския долар, достигайки ниво от 18 динара за долар през 2002 г. до 6 динара за долар до момента, в който Багдат падна през 2003 г. Това предполага, че две по-дълбоки политически явления са били заложени в цената: че разделението север-юг ще стане по-трайно след войната и че стойността на швейцарския динар ще бъде защитена от нови надеждни институции дори след смяната на режима. „С други думи, стойността на швейцарския динар имаше всичко общо с политиката и нямаше нищо общо с икономическата политика на правителството, което (го) емитира, защото такова правителство не съществуваше“, казва Кинг.

В случая на крипто – вярата в дългосрочната стойност на токените може да зависи от наличието на надеждни институции – нещо, което все повече липсва на пазара. Често споменаваните технологични възможности, предлагани от виртуалните валути – програмируеми пари, „интелигентни“ договори, незабавен трансфер на стойност – може да представляват само шепа прах по отношение на масовото приемане на крипто без подкрепата на емитенти и платформи, които да имат легитимност.

Проектите на централните банки за дигитални валути все още предимно са в проучвателна фаза.

Това, от своя страна, може да изисква одобрението на правителствата и централните банки, за отстраняването на чиято намеса иначе бяха предвидени криптовалутите.

Разбира се, поддръжниците на криптовалутите може да имат различно обяснение за развитието на швейцарския динар. Технологично валутата превъзхождаше динара от южната част на страната, който имаше лошо качество, и беше по-трудна за фалшифициране. Феновете на биткойн може да посочат, че това, което е насърчило швейцарския динар всъщност е развитието му отвъд държавния контрол на Саддам. Междувременно борсите и стартиращите компании се опитват да измислят свои собствени отговори на дефицита на доверие – например, твърденията на Binance, че предоставя одитирани „доказателства за резерви“ – в стремеж към саморегулиране, за да държат държавните органи на разстояние.

Но е много малко вероятно думата на офшорна компания или одитор да направи криптовалутата надеждна след провали като FTX. Колективният провал на надлежната проверка от страна дори на сложни институционални инвеститори в това пространство е може би дори по-смущаващ от измамите с иракския динар, насочени към нищо неподозиращите потребители. Ако има един урок от Ирак, той е, че доверието е по-важно от технологиите - за момента криптовалутите се провалят в това отношение.


В категории: Бизнес


1
Коментара
"Али Реза ряпа да яде"
"Али Реза ряпа да яде" 24/04/2025, Четвъртък 22:00 0
Получи интересен приз
Получи интересен приз 24/04/2025, Четвъртък 21:40 0
Карат се за имот
Карат се за имот 24/04/2025, Четвъртък 21:21 0
Подиграваха му се и реши да...
Подиграваха му се и реши да... 24/04/2025, Четвъртък 21:00 1
Китай и Русия с грандиозен план
Китай и Русия с грандиозен план 24/04/2025, Четвъртък 20:47 2
Фрапиращ инцидент в България
Фрапиращ инцидент в България 24/04/2025, Четвъртък 20:18 0
Мъчи го коронавирус
Мъчи го коронавирус 24/04/2025, Четвъртък 20:00 0
Много грозен побой в страната
Много грозен побой в страната 24/04/2025, Четвъртък 19:48 0
Прави интересен ход
Прави интересен ход 24/04/2025, Четвъртък 19:21 0
1
Коментара по темата
1.
Natoshi Sakamoto
02.12.2022 13:32:36
1
2
Който разбира знае - опитваме се да изградим система, в която ние, хората, да сме независими, еднолични собственици на средствата си. Да имаме пълен контрол над тях и възможност срещу фракция от цент/стотинка да извършваме бързи преводи и палащания до всяка точка на света. Ши съ борим, на централните банки не им допада идеята, пък и трябва някакво техническо време за да тестваме и оптимизираме преди да наложим Bitcoin стандарта... Въпрос на едно две десетилетия
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Посланикът ни във Вашингтон се връща в Поморие заради скандала с Елка Русков? Посланикът ни във Вашингтон се връща в Поморие заради скандала с Елка Русков?  Това е формалната причина да бъде поискана оставката на Георги Панайотов след куп гафове "Али Реза ряпа да яде" "Али Реза ряпа да яде" Златева каза за олимпийските шампиони Нападателят с меча твърди, че травеститът е започнал да се заяжда пръв Нападателят с меча твърди, че травеститът е започнал да се заяжда пръв Случаят се пренасочва към Отдел „Културно-абсурдни инциденти“ при Столична община Фрапиращ инцидент в България Фрапиращ инцидент в България Младеж си спретна гонка с полицията Размина ли ни се водният режим? Министър уверява, че язовир Камчия има достатъчно вода Размина ли ни се водният режим? Министър уверява, че язовир Камчия има достатъчно вода Иван Иванов съобщи, че в момента ВиК Варна работи по проект за захранването на града от друг водоизточник Много грозен побой в страната Много грозен побой в страната 42-годишен мъж посегна на баща си Димитър Николов: Всички одобрени за саниране блокове в Бургас ще са със скелета от 1 юни Димитър Николов: Всички одобрени за саниране блокове в Бургас ще са със скелета от 1 юни Премиерът Росен Желязков пък призна, че програмата за енергийна ефективност се е забавила почти фатално, но но увери, че се работи активно Посланикът на България в САЩ подаде оставка! Завръща се в Поморие? Посланикът на България в САЩ подаде оставка! Завръща се в Поморие? Георги Панайотов зае поста през 2022 г Министър Мирослав Боршош и кметът на Велико Търново обявиха кога ще се проведе важно изложение Министър Мирослав Боршош и кметът на Велико Търново обявиха кога ще се проведе важно изложение Събитието е без аналог на Балканите Гавра с почернени родители! Бащата на сгазения Филип зове за справедливи наказания на убийците Гавра с почернени родители! Бащата на сгазения Филип зове за справедливи наказания на убийците  Често присъдите им са условни, а нас от „Ангели на пътя“ ни обвиняват, че търсим отмъщение, но няма вече какво да губим, каза Красимир Арсов
Тръмп притиска руснаците да върнат на Украйна АЕЦ "Запорожие" и окупираната земя край Харков Тръмп притиска руснаците да върнат на Украйна АЕЦ "Запорожие" и окупираната земя край Харков За да има мироопазващи сили, трябва Русия да се съгласи, което на практика е невъзможно, коментира дипломатът Любомир Кючуков Карат се за имот Карат се за имот Афлек и Джей Ло не могат да се разберат за цена на луксозно имение Подиграваха му се и реши да... Подиграваха му се и реши да... Сина си присади коса Китай и Русия с грандиозен план Китай и Русия с грандиозен план Свързан с Луната Мъчи го коронавирус Мъчи го коронавирус Сантана влезе в болница Прави интересен ход Прави интересен ход Меси ще е парламентьор между Интер Маями и Модрич Потвърдено: Марин Маринов е убит от израелски танков снаряд Потвърдено: Марин Маринов е убит от израелски танков снаряд Израелските сили за отбрана признаха, че по погрешка са стреляли по обект на ООН Жена бе отнесена на пешеходна пътека Жена бе отнесена на пешеходна пътека Неприятен инцидент в Пловдив Арестуваха екоактивист с коктейл Молотов Арестуваха екоактивист с коктейл Молотов Климатичният истерик подготвял безредици по време на протест Германия дава по 4000 евро на сирийски семейства, за да се върнат обратно в родината си Германия дава по 4000 евро на сирийски семейства, за да се върнат обратно в родината си Над 460 души вече са напуснали доброволно страната
Димо ГЯУРОВ за мира в Украйна: Димо ГЯУРОВ за мира в Украйна: Няма как Европа да признае руски статут на завзетите територии – това събаря целия международен ред Виц на деня Виц на деня Съдията:
- Подсъдимия, защо открадна кравата?
- Господин съдия, тя ме погледна, аз я погледнах... и някакси... просто ей така се случи... съдбата ни събра!
Виц на деня Виц на деня На пазара:
- Бабо, как са доматите?
- Абе като зетьовете - изглеждат хубави, ама ще разбереш какви са, чак след като ги вземеш!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Истинската сила не е в това да надвиеш другите, а в това да надвиеш себе си – в тишината, в избора да замълчиш, когато можеш да крещиш, и да простиш, когато имаш право да съдиш
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори