×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • На 4 април в България се отбелязва Денят на психолога
  • Пентагонът ще разследва американския министър на отбраната Пийт Хегсет заради скандала с чата в Signal
  • На 4 април се навършват 20 години от трагедията в река Лим, при която загинаха 12 български деца
  • Протест в Плевен заради лошите пътища след трагичния инцидент с малката Сияна
  • Продължава делото срещу бившата полицайка Симона Радева - разпитват свидетели
  • Петъчна доза пролетен дъжд, гръмотевици на места и температури до 18°
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Бъдещето на крипто може да изглежда като миналото на Ирак


02 Декември 2022, Петък, 11:40 ч.

Ако има един урок от експеримента с иракския динар, той е, че доверието е по-важно от технологиите

Иракският динар изпревари времето си. Години преди биткойн да бъде създаден, американските трейдъри бяха привлечени от обещанията, че иракската валута ще е билет към пенсионното богатство след падането на Саддам Хюсеин. Икономисти и регулатори предупредиха, че това е форма на хазарт, а заложилите все още плащат високи такси за неликвидна валута, която – според някои – можеше да стане най-ценната в света. Вместо това иракският динар девалвира с 20% през 2020 г., пише Лионел Лоран за Bloomberg.

Динарът отново изплува в съзнанието на икономистите, докато пазарът на криптовалути е разтърсен от последния срив. Два трилиона долара бяха изтрити от пазар, изпълнен с измами, кражби и големи корпоративни колапси, включително на FTX и BlockFi. Паралелите в случая не са само спекулации, а по отношение на историческото развитие на динара като средство за размяна на стойност. Въпреки че оптимисти като инвеститора Бил Акман смятат, че криптовалутите ще се възстановят, ако се появи правилният случай за употребата им, опитът на Ирак показва, че оцеляването на всяка форма на пари зависи повече от вярата в институциите, които стоят зад нея.

През 90-те години на миналия век – след Първата война в Персийския залив, на практика има две страни Ирак – южната част, която е контролирана от Саддам, и северната част, която по същество е кюрдски протекторат, подкрепяна от зона, забранена за полети. В резултат на това динарът се разклони по две направления. На юг Саддам се зае с печатането на пари, за да подкрепи икономиката, която се огъваше под удара на санкциите. Банкнотите с неговия образ се произвеждаха на местно ниво и следваха слаби стандарти. Инфлацията се ускори средно до 250% в периода между 1991 г. и 1995 г., тъй като предлагането на пари в обращение нарастна, отбеляза бившият гуверньор на Английската централна банка Мервин Кинг в реч от 2004 г.

В северната част – където новият динар не е бил в обръщение и където банковите пари не са конфискувани от режима на Саддам, старият „швейцарски“ динар – наричан така, защото е отпечатван върху материали, произвеждани в Швейцария – продължава да се използва. Той се запазва до падането на Саддам, въпреки че няма централна банка или правителство, които да му дадат стойност.

Наличието на две фиатни валути в една и съща страна очевидно беше изненадващо развитие. Фактът, че швейцарският динар продължи да съществува и поскъпна като подразбираща се стойност спрямо валутата в южната част на страната, може би не е толкова забележителен, предвид лошото управление на валутата на юг.

Но цената на швейцарския динар не се повиши само спрямо тази на динара, използван в южната част на страната – тя нарасна и спрямо американския долар, достигайки ниво от 18 динара за долар през 2002 г. до 6 динара за долар до момента, в който Багдат падна през 2003 г. Това предполага, че две по-дълбоки политически явления са били заложени в цената: че разделението север-юг ще стане по-трайно след войната и че стойността на швейцарския динар ще бъде защитена от нови надеждни институции дори след смяната на режима. „С други думи, стойността на швейцарския динар имаше всичко общо с политиката и нямаше нищо общо с икономическата политика на правителството, което (го) емитира, защото такова правителство не съществуваше“, казва Кинг.

В случая на крипто – вярата в дългосрочната стойност на токените може да зависи от наличието на надеждни институции – нещо, което все повече липсва на пазара. Често споменаваните технологични възможности, предлагани от виртуалните валути – програмируеми пари, „интелигентни“ договори, незабавен трансфер на стойност – може да представляват само шепа прах по отношение на масовото приемане на крипто без подкрепата на емитенти и платформи, които да имат легитимност.

Проектите на централните банки за дигитални валути все още предимно са в проучвателна фаза.

Това, от своя страна, може да изисква одобрението на правителствата и централните банки, за отстраняването на чиято намеса иначе бяха предвидени криптовалутите.

Разбира се, поддръжниците на криптовалутите може да имат различно обяснение за развитието на швейцарския динар. Технологично валутата превъзхождаше динара от южната част на страната, който имаше лошо качество, и беше по-трудна за фалшифициране. Феновете на биткойн може да посочат, че това, което е насърчило швейцарския динар всъщност е развитието му отвъд държавния контрол на Саддам. Междувременно борсите и стартиращите компании се опитват да измислят свои собствени отговори на дефицита на доверие – например, твърденията на Binance, че предоставя одитирани „доказателства за резерви“ – в стремеж към саморегулиране, за да държат държавните органи на разстояние.

Но е много малко вероятно думата на офшорна компания или одитор да направи криптовалутата надеждна след провали като FTX. Колективният провал на надлежната проверка от страна дори на сложни институционални инвеститори в това пространство е може би дори по-смущаващ от измамите с иракския динар, насочени към нищо неподозиращите потребители. Ако има един урок от Ирак, той е, че доверието е по-важно от технологиите - за момента криптовалутите се провалят в това отношение.


В категории: Бизнес


1
Коментара
1
Коментара по темата
1.
Natoshi Sakamoto
02.12.2022 13:32:36
1
2
Който разбира знае - опитваме се да изградим система, в която ние, хората, да сме независими, еднолични собственици на средствата си. Да имаме пълен контрол над тях и възможност срещу фракция от цент/стотинка да извършваме бързи преводи и палащания до всяка точка на света. Ши съ борим, на централните банки не им допада идеята, пък и трябва някакво техническо време за да тестваме и оптимизираме преди да наложим Bitcoin стандарта... Въпрос на едно две десетилетия
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Сексапилната Тоби и Владов – нова любов се заражда в Хелс китчън? Сексапилната Тоби и Владов – нова любов се заражда в Хелс китчън? Готвачът от Норвегия стартира с едва 10% шанс за сърцето на красавицата, но помогна много в отбора на червените и акците му скочиха Ще сложи ли нов закон край на колекторския рекет? Ще сложи ли нов закон край на колекторския рекет? Колекторските фирми – кошмарът на хиляди българи – най-накрая могат да срещнат законов отпор Заплати - само София може да плаща добре Заплати - само София може да плаща добре Средната заплата в България не отразява реалността в нито една област Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под „Шипка“ Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под „Шипка“ Реалистичният план за тази година е от северна страна да бъде изградена голяма част от трасето, което води до тунела След митата на Тръмп: Световните пазари отчетоха най-големия си спад от пет години След митата на Тръмп: Световните пазари отчетоха най-големия си спад от пет години Обезцениха се акции на компании, които разчитат на производство в Китай Представиха новите образователни политики на БДУ Проф. д-р Асен Златаров на международен форум в Узбекистан Представиха новите образователни политики на БДУ Проф. д-р Асен Златаров на международен форум в Узбекистан В събитието участваха представители на ЮНЕСКО и на 14 държави от целия свят Извънредно! Огнен ад в бургаския ж.к. "Славейков", запалиха пет коли (СНИМКИ) Извънредно! Огнен ад в бургаския ж.к. "Славейков", запалиха пет коли (СНИМКИ) Полицията води разследване Бащата на трагично починалата Сияна: Бойко Борисов ми се обади Бащата на трагично починалата Сияна: Бойко Борисов ми се обади 12-годишното дете загина при катастрофа на опасен път 48-годишен мъж кара почерпен в Свети влас 48-годишен мъж кара почерпен в Свети влас Полицията го задържа Бургазлийка се преби в автобус Бургазлийка се преби в автобус Ето подробности за инцидента в Бургас
Мургавата "Снежанка" завлече Дисни със $100 милиона Мургавата "Снежанка" завлече Дисни със $100 милиона За да не обидят ниските хора, оставиха новата версия и без джуджета Тръмп уволни директора на Агенцията за национална сигурност Тръмп уволни директора на Агенцията за национална сигурност Водещите демократи в комисиите по разузнаване в Сената и Камарата осъдиха уволнението ЕС готви глоба от 1 милиард евро за X на Илон Мъск ЕС готви глоба от 1 милиард евро за X на Илон Мъск Брюксел може да удари най-свободолюбивата социална мрежа с рекордно наказание заради предполагаеми нарушения Гардиън шокира - расизмът е виновен за глобалното затопляне Гардиън шокира - расизмът е виновен за глобалното затопляне В кои градове има най-много милиардери? В кои градове има най-много милиардери? В тройката са Ню Йорк, Москва и Хонконг Тръмп уволни важен ръководител Тръмп уволни важен ръководител Рокади в САЩ Направи разтърсваща изповед Направи разтърсваща изповед 47-годишният Сина пребори 2 пъти жестока болест Джей Ди Ванс се усъмни в демокрацията във Франция Джей Ди Ванс се усъмни в демокрацията във Франция Един от най-силните мъже в Америка защити Марин Льо Пен Тръмп отрязал като с трион САЩ от света и се заговори за ден на разорението Тръмп отрязал като с трион САЩ от света и се заговори за ден на разорението Няма нужда да се суетим на фона на новите мита, а е по-добре е да седим на брега и да чакаме разлагащият се труп на икономиката на ЕС да доплувам, коментира Медведев Стана за смях Стана за смях Известен бивш спортист повръща пред органите на реда
Георги ХАРИЗАНОВ, политически анализатор Георги ХАРИЗАНОВ, политически анализатор Пеевски претърпя много метаморфози, но новата роля му отива Виц на деня Виц на деня Жена към мъжа си:
- Скъпи, хайде да правим с*кс...
Мъжът:
- Отивай и почвай, аз ей сега ще дойда...
Виц на деня Виц на деня - Бабо, аз съм гей.
- Тия не ядяха мръве, нали тъй?
- Не, бабо. Спя с други мъже.
- Аааа, добре! Трябва да се ядат мръве.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Ако булката е богата - расата няма значение... ако е много богата и полът няма значение.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори