Пътищарите искат 1 млрд. лева от държавата, министър Шишков обвини кабинета „Петков“
Засега няма да протестираме, каза председателят на Браншова камара "Пътища" Стефан Чайков
Държавата дължи 1 млрд. лева на пътните фирми. Това каза пред БНТ председателят на Браншова камара "Пътища" Стефан Чайков.
Той разкри, че засега не се предвиждат протести, но изтъкна, че търси срещи с регионалния и финансовия министър, а също така уточни, че борчовете са за дейности по текущ ремонт и поддържане на републиканската пътна мрежа.
Чайков коментира решението на Конституционния съд, с което се отмени приетото от парламента Агенция "Пътна инфраструктура" да плати само 50% от парите по договорите за пътно поддържане.
„Оставащите 50%, които бяха фактурирани след решението на Народното събрание, са в размер на около 530 млн. лева. Около 200 милиона не са предмет на приетото от парламента, но са за извършени дейности и сертификатите са в АПИ. Съгласно т.4 от решението трябваше да се довършат или да се консервират някои от отсечките и вероятно средствата са вече около 400 млн. лева. Говорим грубо за милиард лева", заяви шефът на Браншова камара "Пътища".
Парите са натрупани през 2020, 2021 и 2022. Според Стефан Чайков над 200 фирми и близо 100 000 човека са засегнати в сектора.
След изплащането на 50% нещата в сектора малко се стабилизираха, но бяха съкратени около 15% от работниците, добави той.
Регионалният министър Иван Шишков пък си изми ръцете с предшественика си.
„Решението на Конституционния съд не ме изненада. Не беше работа на Народното събрание да приема това, а на предишния регионален министър да реши по какъв начин ще поиска да бъдат изплатени старите задължения на пътните фирми“, коментира той.
Истината е, че проблемът на пътните фирми е за възлагания, които са се случвали в периода 2018 до началото на 2021 г., добави той.
"Проблемът е, че тези възлагания, които са били веднъж многократно надвишени като финансова стойност и втори път, че част от тези ремонти представляват основни текущи ремонти. Това е капан, в който попаднаха строителните фирми и целия строителен бранш", обясни министър на регионалното развитие и благоустройството.
Той припомни, че при предишните два служебни кабинета те протестираха за това, че не са си получили парите, но истината е, че имаше в бюджета 300 млн. лв. и възлагане за над 1 млрд. лв.
"Ако строителният бранш е недоволен, то логично е да бъде недоволен от старото управление, което е управлявало страната до средата на 2021 г. Ние обаче сме в непрекъснат диалог с тях, не ни изненада решението на Конституционния съд и на всички ни е ясно, че пари в бюджета тази година няма за старите вземания. Още повече, че от бюджета за тази година НС взе 500 млн. лв. и разплати старите плащания", уточни министърът.
Шишков допълни, че ако има възможност до края на годината би могло да бъдат разплатени част от тези пари, а останалите да бъдат разплатени от бюджета за следващата година.
Друг е проблема там, че няма начин да заснемеш как си гласувал ида си получиш парите !
Като прибавим и неграмотните 90% от "избирателите" на ДПС, които дори не знаят в изборния ден за какво гласуват, е ясно за кого машините са неудобни !
Ама в Европа нямало машини ?!
Ами няма , там няма и такава търговия с гласове !
Като че ли не виждаме очебийната разлика в настилката на пътя , когато минем ГКПП на Лесово и тръгнем към Одрин !
Още по-очебийно е как турска фирма построи част от пътя между Бургас и Карнобат и след няколко години пътя стана на дупки и пропадна !
Значи някъде другаде е заровено кучето - в инвеститорския и финансовия контрол върху всички тези гладни пътни фирми!