Радев към Янев: Какво правителство бихте подкрепили – експертно или партийно?
Президентът изрази недоволство, че парламентът се занимава приоритетно с Изборния кодекс
Президентът изрази недоволство, че парламентът се занимава с Изборния кодекс вместо с други важни закони. Това Румен Радев направи в началото на днешните консултации за съставяне на правителство с най-малката парламентарна група – тази на „Български възход“ (БВ), начело с лидера й Стефан Янев.
Радев подчерта, че вече е минал месец от началото на консултациите с формациите в Народното събрание. Той дал това време с цел те да излязат от конфронтационната риторика и да стигнат до разбирателство за съставяне на правителство.
Не виждам резултат, посочи недоволно президентът. Според него парламентът е по-належащо да се занимава със законопроектите, свързани с Плана за възстановяване и устойчивост, както и с назначенията в органи с изтекли мандати.
Стефан Янев се съгласи, припомняйки, че това е теза и на неговата формация. Той посочи, че правителство потенциално може да се роди както с първия, така и с втория проучвателен мандат.
"Оттам нататък, ако се стигне до трети мандат, който по дефиниция е антикризисен... кризисните варианти пак включват разговори с всички партии, неминуемо, независимо на кого ще бъде даден третият мандат", изкоментира Янев.
Последва въпрос на Румен Радев: "В тази връзка, понеже отново излиза на дневен ред дебатът за вида правителство, вие вече имате ли позиция, Вашата партия, какъв тип правителство бихте подкрепили? Дали експертно, с широка подкрепа, базирано на няколко важни цели, около които да се обединят партиите, или правителство, излъчено от парламентарно представените партии, с ясна политическа отговорност?"
Янев отговори така: "Въпросът наистина е важен и тука основното, което трябва да подчертаем, е, че дори правителството да бъде експертно, то трябва да бъде подкрепено от партиите. Ние не можем да излезем от конструкция, която... никоя партия не носи отговорност за това правителство. По-скоро самото, да го кажем, то няма да е прилагателно, но името, което ще използваме на това правителство, не би трябвало да е водещо, а водещо да бъде именно конструкцията, начинът на формиране на коалицията и принципите, около която те се събират; принципите, приоритетите, на които ще се водят разговорите и евентуално около тези приоритети ще се изгради това правителство, и хоризонта, на който ще действа това правителство. Чуваме различни варианти, различни предположения, различни идеи как това би могло да стане, но при всички положения според нас този тип коалиция, която ще е в състояние да излъчи правителство, трябва да се базира на коалиционно споразумение с ясни, разписани правила. С ясно разписани правила как функционира коалицията, с ясно разписани приоритети, които преди всичко касаят дневния ред на обществото. Тези приоритети, които българските граждани очакват да бъдат предложени като решения и осъществени в перспектива. И ако влезем вече в разговора дали да бъде експертно или с представители на политическите партии - чуваме различни тези и по тази тема, - според мен водещото е правителството и неговото коалиционно споразумение, което предполага подкрепата му от политическите партии, вече е въпрос на технологии - коя партия с какви експерти ще предложи да участва в него, или политически представени лица. Макар че тука понякога линията е тънка, защото един експерт може да бъде партиен член, а може и да не бъде, - по-скоро дебатът отива дали ще бъдат лица от ръководствата на съответните партии, което на този етап не мисля, че е важен елемент от обсъждането, защото е важно да се обсъдят принципите и приоритетите. Оттам нататък вече впоследствие ще се прецени кои да бъдат експертите. Това е последващ разговор. Според мен, за да има такъв тип разговори, е необходимо всяка една от партиите да е в състояние да излъчи контактна група, която да комуникира по съответните приоритети, по съответни политики; контактна група, която да подготви такъв тип коалиционно споразумение, на базата на което вече на по-късен етап ще се определят и личностите, които да участват в този потенциален кабинет."
След това консултациите между БВ и президента продължиха, но без присъствието на медии.
Гледайте откритата част тук:
И ние искаме депутатски заплати и кюфтета. Пусни малко бр. хора чрез машинките на Мутрите на Маями и Клоуните на Славчу, че трябва да получат субсидии и да ги харчат на воля.