Страх, зависимост или заплахи връщат жените при техните насилници, вижте стряскащите данни за Бургас
1 от 3 жени в България е подложена на насилие, но колко от тях търсят помощ и на какъв етап
Страх, зависимост или заплахи от страна на насилника – основната причина жертвите на домашно насилие да оттеглят жалбите си и да се примиряват с положението, в което се намират. Това е заключението от съвместния брифинг на институциите в Бургас по повод 25 ноември Международния ден за борба с насилието над жени – борба срещу хилядите насилници в страната, погубили животите на жени, деца, възрастни хора, подложени на насилие и тормоз…
А статистиката е стряскаща – 1 от 3 жени в България е подложена на насилие, но колко от тях търсят помощ и на какъв етап? А колко от тях оттеглят жалбите си след това и по каква причина? Жертвите трудно признават за проблема, а децата, свидетели на домашното насилие, остават с емоционални травми за цял живот.
По данни на Асоциация „Деметра“ – 166 пострадали от домашно насилие са потърсили помощ в Центъра за подкрепа, изготвени са 68 молби по Закона за защита от домашно насилие, за които е получена незабавна защита от съда. Общият брой жертви на насилие е 36 деца и 396 жени.
Oсновните причини жертвите да не потърсят помощ са страх или зависимост – икономическа, заради децата... Пострадалите подават молба, оттеглят я от страх, след отправени заплахи. Много е трудно за жертвата да предприеме мерките и да потърси помощ, тъй като в повечето случаи насилието е било упражнявано в продължителен период и е променило психиката им, отчетоха от неправителствената асоциация.
Според наблюденията на юристите, занимавали се със случаи на насилие – за жертвите е абсолютно естествено партньорът им да ги обижда, да ги заплашва и да ги удря. „Дори се учудват, когато им обясняваме, че това поведение не е нормално и никой човек не бива да бъде поставян в такова положение. Грешни представи се създават може би в детството. Ако детето израсне в такава среда, като възрастен за него това е нормално. Важно е да се работи с децата в училищата, но и с родители, защото нещата тръгват от там“, съветват още специалистите.
На съвместната пресконференция присъстваха още заместник районният прокурор на Бургас Радослав Воруков, съдия Стоян Мутафчиев от Районен съд – Бургас и комисар Марин Димитров, началник на на отдел „Охранителна полиция“ към ОДМВР-Бургас
Прокурор Воруков разясни, че като акт на домашно насилие се характеризират закани, телесни повреди, убийства, посегателства, извършени от лица от близкото обкръжение на пострадалия.
„В повечето случаи престъпленията са извършени в домашни условия, при липса на свидетели и преки очевидци. Често пострадалите подават сигнал първоначално, след което в хода на работата с тях се примиряват със своето положение или смятат, че няма да се повтори, отказват да дадат или променят показанията си. Необходимо е да бъде доказана системност на деянието и не може да се разчита само на думите на пострадалия, необходими са свидетелски показания, медицински удостоверения“, каза прокурор Воруков и обясни, че в много случаи държавното обвинение среща трудности при доказването на престъпленията.
За 2022 г. в Районна прокуратура-Бургас са наблюдавани 107 досъдебни производства, от които през тази година са образувани 43, решени са 61, а по 46 все още продължава разследването. В съда с различни актове са внесени 16 от решените производства, по които има осъдени 13 лица. Прекратени са 29 производства.
Съдия Стоян Мутафчиев допълни, че за 2022 г. до 31 октомври 113 дела са постъпили в Районен съд – Бургас, 41 от тях са прекратени, като 3 са със спогодба.
Представителят на Темида уточни, че съдът не е длъжен да изследва по каква причина молителят оттегля молбата си. "В голяма част от молбите се твърди, че случилото се не е инцидент и продължава доста във времето, съдът не е сезиран, а жертвата е мислила, че нещата ще се оправят. Но се засягат много човешки съдби – деца, родители, възрастни хора“, каза магистратът и призова да се концентрират усилията върху превенцията, защото всичко тръгва от семейната среда.
Обикновено молителят трябва да сезира съда и да поиска защита, а когато оттегли молбата си, институциите са с вързани ръце.
Това, което, виждат децата, това възпроизвеждат. Ако е нормално да удрят шамар, те ще го правят, ако е нормално да обиждаш, ще го правиш, каза съдия Мутафчиев и добави, че в закона имало мярка насилниците да посещават специални курсове, които да им помогнат да се справят с агресията.
20 насилници са преминали тази програма в Бургас, но няма статистика колко е била ефективна тя за тях, стана ясно от уточнение на представителите на „Деметра“.
Според специалистите от неправителствената организация, жените трябва също да внесат промяна във възприятията си за живота, тъй като могат да се отърват от насилника, но впоследствие в нова връзка отново да попаднат на същото отношение.
Комисар Марин Димитров, началник на отдел „Охранителна полиция“ към ОДМВР-Бургас също изнесе стряскаща статистика. Предупредителните протоколи за упражняване на домашно насилие за 2020 г. са общо 611 на брой, при 676 броя за 2021 г. Само за първите осем месеца на настоящата година са съставени общо 425 протокола за предупреждение.
Интересни са и случаите на домашно насилие, при които за неизпълнение или нарушение на заповедите за защита, допусналият закононарушението е задържан за срок до 24 часа – за 2020 г. това са 44 случая, за 2021 г. – 53, при 38 случая за първите осем месеца на настоящата година.
Принудителното извеждане от съвместното жилище на извършителя на домашното насилие в изпълнение на съдебно решение също съставя любопитна крива – за 2020 г. случаите са били 15 на брой, които се увеличават до 21 за 2021 година, а за първите осем месеца на 2022 година вече са регистрирани 10 случая.
Писмените сигнали, подавани от ОДМВР – Бургас до дирекция „Социално подпомагане“ за получени данни за домашно насилие над непълнолетни лица, лица с увреждания или лица, поставени под запрещение. За последните две категории не са подавани сигнали, но за непълнолетните лица са, както следва : за 2020 г. – 7 случая, за 2021 г. – 4 случая и за отминалите шест месеца на настоящата година – 9 случая, отчете комисар Димитров.
Същия беше митничар по това време и разтръбиха, че тонове рафинирана захар се стопила от дъжда.
А тези, които казваш че са нормални и свестни, щом са сами, представи си защо е така. Пчелите не бягат от меда, никой не бяга от хубавото.
"Куче влачи диря няма."
После при задържането на насилник се оказва, че някои длъжностни лица го толерират и след освобождаването му си продължава. Или с други думи и в арестите ги създават насилници, а има случаи и на задържане на лица, приличащи на издирвани престъпници.
Тъй че не ни интересува сухата ви статистика.Печатайте пари и давайте на хората,това ме интересува тук и сега :-)))
зарадите жените социални платформи като фейсбук станаха популярни.
затва една жена трябва да си знае мястото, а не да реват от най-малкото и да се подвеждат по тия феминистки, соросоидни простотии.
разбира се има крайни случай, където наистина трябва намеса, но гарантирам ще повече от половината сигнали за насилие над жени, са фантазиите на дълбоки филмарки, играещи го жертви във всяка удобна ситуация