Сръчни дечица майсторят оригинални произведения в Царево
Четвърти ден участниците в Детската Аполония „Духовно огледало”, около сто деца от различни градове на страната, творят в импровизирани художествени ателиета в морската градина на Стария Созопол. Малките таланти, които представят 19 творчески школи, работят с хартия, керамика и други природни материали, и показват умения в различни техники. Своите произведения на изкуството изработват на открито пред безброй любопитни погледи, оставяйки се на въображението си. В творбите им има много пъстрота и настроение.
Свои творчески ателиета
в Созопол са представили децата от
ателие „Приказен свят” от София, кръжока
по килимарство от Чипровци и деца от
Първомай, които подготвят хартиени
пластики. Много интересни неща показват
и децата от град Стамболийски, които
изобретяват кукли от царевична шума. С
оригинални решения се отличават и малчуганите
от школата към читалище „Развитие” в
Севлиево. От стари вестници те извайват
картини с фигури на животни.
Ателие в морския град имат и бургазлийчета. Представя ги школата по керамика от училище „Елин Пелин”. Децата от 99-а софийска детска градина – „Брезичка” са избрали да рисуват върху сламени шапки. Освен с ателие по рисуване детската градина участва и с две ателиета по музика. Там децата - гости на Созопол, могат да се запознаят с музикалните инструменти, на които малките музиканти изнасят концертите си на созополска сцена. Особено интересни за гостите на Созопол са детските станове, с които чипровските деца тъкат килими. Днес те предава умението си на свои чуждестранни приятели.
Много погледи събират и децата от сливенския оркестър „Надежда”. Всеки ден те дефилират по улиците на Стария Созопол и създават настроение. Младите таланти са деца на музикантите от известния цигански оркестър „Карандила”.
В една част на морската
градина в Созопол е изложено и всичко,
което са направили детските ателиета
по батик, мозайка и керамика в Бродилово.
Созопол е първата спирка на пътуващата
изложба на децата от европейската
програма за трансгранично сътрудничество
България –Турция. В нея са показани 30
чадъра с рисунки на деца от димитровградското
училище „Васил Левски” и училище
„Демокрация” от турския град Узункюпрю.
В летните артателиета в Бродилово работиха и деца от общините Куклен и Брестник, изпратени на творческа ековаканция от Комбината за цветни метали в Пловдив. Вече трета година комбинатът изпраща тук деца от замърсените райони, за да дишат здравословния въздух на Бродилово и да прочистват дробовете си. Всяко лято заради съчетанието на море и планина и заради известния факт за здравословния въздух на Бродилово през артцентъра преминават между 150 и 200 деца. Мястото на екоартцентъра не е избрано случайно. То е екологично чисто, а въздухът влияе на дишането и белите дробове на децата. Центърът „Духовно огледало” работи в Бродилово от седем години.