От 1 януари догодина "Лукойл Нефтохим Бургас" и "Лукойл България" прехвърлят икономическата си дейност у нас
Отстъпката от 25 стотинки на литър при горивата ще остане
От 1 януари догодина "Лукойл Нефтохим Бургас" и "Лукойл България" прехвърлят икономическата си дейност, приходите и данъците в България, а не както досега - в Холандия и в Швейцария, каза вицепремиерът по икономическите политики и министър на транспорта и съобщенията Христо Алексиев. Това съобщи БТА.
Заедно с министъра на икономиката и индустрията Никола Стоянов и заместник-министъра на финансите Людмила Петкова той имаше среща с ръководството на "Лукойл България" и "Лукойл Нефтохим Бургас".
От страна на Лукойл присъстваха Илшат Шарафутдинов ("Лукойл Нефтохим Бургас"), Андрей Матюхов ("Лукойл България") и Александър Величков. Правителството работи целенасочено и приоритетно за борба с инфлацията, включително овладяването на цените на горивата, каза Алексиев. Разчетите показват, че след изземване на свръхпечалбите може да разчитаме в бюджета тази година да влязат 100 млн. лв., а догодина - 700 млн. лева, каза Христо Алексиев.
Парите ще се използват за компенсиране доходите на най-уязвимите групи хора в страната, добави той. Отстъпката от 25 стотинки на литър при горивата ще остане, но не е съвсем справедлива. Сега хората ще бъдат компенсирани вътрешно, а не с данъците на всички нас, посочи министърът.
Миналата година "Лукойл Нефтохим Бургас" е внесъл в хазната 3,5 млн. лева, тази година се очаква да внесе в бюджета данък печалба от 100 млн. лева, а догодина - 600-700 млн. лева, каза Алексиев.
Тази стъпка отваря вратата в страната да влизат повече данъци, каза министърът на икономиката Никола Стоянов. Потвърждавам, че проведохме тези конструктивни преговори, каза Илшат Шарафутдинов, изпълнителен директор на "Лукойл Нефтохим Бургас". Считаме, че е справедливо данъците от дейността на компаниите да остават в България, заяви той. Заводът в Бургас работи по тази схема от 2020 година, за да може финансовите приходи да остават в България. Икономическата реалност оттогава не позволяваше да има такава свърхпечалба. След промяна на бизнес схемата на предприятието трябва да си даваме сметка, че е важно да се запазят макроикономическите условия – такива, каквито имаме днес. Другото важно условие е заводът да бъде максимално натоварен с нефта сорт "Уралс", каза Илшат Шарафутдинов.
Много внимателно сме прочели директивите на Европейската комисия за вноса на руски петрол. Реекспортът на суров петрол остава абсолютно забранен, но износът на петролните продукти е разрешен, каза Алексиев. Тези продукти са български, обясни той.
Това ще помогне на нашето външнотърговско сало и от вносител ще станем износител на горива. Това ще помогне и на приходите в бюджета. Ние имаме най-ниските цени на горива в ЕС, включително и спрямо тези на Сърбия и в Гърция, каза Алексиев. С това, което правим, облагаме разликата в цената между сорта "Брент" и "Уралс". В решението няма нищо политическо, то е чисто икономическо, защо да не се възползваме от дерогацията, за която се е преборило редовното правителство, каза още Алексиев.
Новата бизнес схема всъщност означава, че рафинерията купува нефта, преработва го и продава нефтопродуктите, каза Илшат Шарафутдинов. Нефтопродуктите, произведени от нефта "Уралс", ще са с произход България и може да се изнасят, каза Людмила Петкова.
"Тази година "Лукойл Нефтохим Бургас" ще има рекорден обем преработен нефт: до декември 6,6 млн. тона нефт и 7,1 млн. тона до края на година. Около 50-55 процента от произведената продукция се изнася, тоест заводът не може да работи, ако се въведат ограничения за износа на нефтопродукти. Ако се въведат ограниченията, обмисляме затваряне на рафинерията. Пълним си складовете и затваряме", каза Илшат Шарафутдинов.
От кога цената на руския нефт е по-ниска от нормалното??? От както почна войната в Украйна. Дали по това време на власт не бяха Тъпото и Асенка??? А, ама то май е така? Значи отговорът на задачата е, че ПП-ДБ-БСП са виновни. Ако това не ти е ясно - обратно в първи клас...
До 75689 - Случайно да знаеш колко е износа на нефт от Русия и каква част от него идва в България??? Да си чувал, че го изнасят основно на изток? Като отрежеш руския нефт - само ще се вдигнат цените на горивата, защото ще внасяме по европейски цени... Ама за да стигнеш до подобно заключение се иска малко да разбираш, а не да мислиш за дронове и ракети...
Кога ли ще разберат че от доста години насам Лукойл не е руски.
Трябва да им се отнеме монопола в тях. Ние имаме ли кзк, или не?
Въпроса е риторичен.
Най-добре да ги одържавят за времето на войната в Украйна.
После пак ще говорим.
А тези примери дето ги даваш за Кауфланд или Лидъл, нашите политици от времето на другаря Костов рекламираха в чужбина пред западни работодатели , че в България може да наемат работници и да им плащат ниски заплати. На касиерка в Австрия дали ще плащат такава заплата същият работодател както в България?
Работиш в Лукойл и си загрижен за съдбата на завода, но ако Костича го беше продал на друг собственик например инженер на ниска позиция в НПЗ в Ирак взема 150 000 долара годишно.
Пита се в задачата защо се продава на рашките, а не на други държави?
Ако собственик беше друга страна, цената щеше да бъде ниска на горивата , заплатите на работниците там щяха да са по-високи 10 пъти.
Да не плашат гаргите Лукойл , че щели да продадат акциите си и да затворят завода.
Ако бъде закупен от друга държава ще бъде на печалба в България и тук да се плащат данъци.