Заплатите изостават от инфлацията и пенсиите
Обедняваме, разходите на българите се увеличават повече от доходите
Българите обедняват и разчитат все повече на пенсиите, за да закърпят семейния бюджет, става ясно от данни на Националния статистически институт. На фона на нарастващите цени през последната една година, най-много са се увеличили доходите от пенсии. При заплатите също има увеличение, но то е значително по-малко, пише вестник Труд.
Средният доход на човек на месец е 782 лв., показват данните на НСИ за третото тримесечие на годината. Сумата е доста малка, като се има предвид, че средната заплата достигна 1787 лв. Но ако в семейството има деца, пенсионери или безработни, дори някой да взима голяма заплата, доходите на човек падат значително.
Месечните доходи от пенсии на човек от домакинствата са нараснали с 81,50 лв., или с близо 44% спрямо същия период на миналата година, показват данните на НСИ. Като тези данни са до септември и в тях не влиза преизчисляването на пенсиите от 1 октомври. Същевременно доходите от заплати са нараснали само с 10,7 на сто, или с 40,20 лв. на човек на месец. Оказва се, че увеличението на пенсиите е два пъти по-голямо от заплатите. Доходите от заплати се увеличават значително по-малко и от инфлацията, която до октомври е 17,6%.
В резултат пенсиите вече формират 34,2% от общия размер на доходите на домакинствата. Ако към пенсиите добавим обезщетенията за безработица, детските и другите социални плащания, се оказва, че 36,5% от всички доходи в семействата идват от държавната хазна.
Доходите в семействата от труд, получавани извън заплатата, както и доходите от собственост, се удвояват спрямо миналата година. Явно все повече хора се опитват да вършат нещо допълнително, извън основната заплата, за да закърпят семейния бюджет. Други пък дават имоти под наем или ниви под аренда. Но тези доходи продължават да имат малък дял в семейния бюджет – общо в размер на 1,4%.
Доходите в семействата от продажби са нараснали близо два пъти и половина спрямо миналата година, показват данните на НСИ. Тук влизат продажби на имоти, на лична селскостопанска продукция или например на стари вещи. Явно все повече хората се опитват за закърпят бюджетите си като продават неща, които не са им необходими. Но доходите от тези продажби също имат малък дял от доходите на домакинствата – само 0,5 на сто.
Значително нарастват и сумите, които семействата теглят от спестяванията си. На месец всяко семейство тегли средно по близо 150 лв. от спестяванията си, което е с 67% повече спрямо същия период на миналата година. Тези пари са необходими на българите както за покупка на кола на старо или за ремонт, така и за покриване на текущи разходи. Наред с по-големите тегления от спестяванията, взиманите от домакинствата заеми намаляват със 17%.
Доходите на българите нарастват средно с 21,1% спрямо миналата година, показват данните на НСИ. Разходите на домакинствата обаче, че увеличават повече – с 23,8%.
Разходите на българите за храна са нараснали с 25,3%. В резултат от общия размер на разходите на човек от домакинствата в размер на 746,3 лв. на месец, 30,2% отиват за храна. Разходите за наеми и битови сметки са се увеличили с 38,8% за година и заедно с парите за обзавеждане, се оказва, че 19% от всички разходи на българите отиват за дома им. Разходите за транспорт и здравеопазване са нараснали с близо 30% спрямо миналата годин