Политиците да престанат с вербалната агресия срещу журналисти
От ПП „Възраждане“ постоянно подмятат, че колегата ни Лисицов е подсъдим за клевета, но премълчават за какво става въпрос
С остра декларация Асоциацията на европейските журналисти осъди вербалната агресия, която народният представител и зам. председател на ПП „Възраждане“ Цончо Ганев избълва срещу нашия колега от Флагман.БГ Лъчезар Лисицов.
Това се случи в края на миналата седмица, когато в парламента депутатите обсъждаха законопроект, който предвижда намаляване на глобите за обида и клевета. Целта е да се ограничи възможността журналистите да бъдат обект на неправомерни съдебни действия, които целят сплашване и ограничаване на участието им в публичния живот, т.нар SLAPP дела.
Цончо Ганев се обяви против новия закон и използва случая, за да изсипе куп обвинения срещу Лъчезар Лисицов, който според него си позволявал да „набеждава, да пришива и да дава квалификации, заради които в момента е подсъдим“.
Цончо Ганев и прекият му ръководител Костадин Костадинов не веднъж си позволяват да подмятат, че Лисицов бил подсъдим за клевета. Затова е добре да се изясни за какво точно става въпрос. В края на 2016 г. Флагман.Бг получи сигнал за евентуални финансови злоупотреби на бургаския бизнесмен и бивш общински съветник от ГЕРБ Стефан Колев, по това време президент на Българската федерация по УШУ/боен спорт/ и едновременно с това собственик на частен спортен клуб „Бей син“. Същата година в Бургас се проведе международно състезание по УШУ. В сигнала се твърдеше, че на чуждестранни участници са издавани фактури не от федерацията, а от частния клуб „Бей син“ и парите /не малки суми/ са постъпвали в негова банкова сметка. За доказателство бе приложена и една такава фактура.
След нашата публикация, прокуратурата се самосезира и започна разследване срещу неизвестен извършител, макар да е пределно ясно кой е материално отговорното лице в този казус. Оттогава изминаха 6 години, през които прокуратурата все още не е успяла да установи превеждани ли са неправомерно суми към частния клуб на Стефан Колев, а не по сметките на федерацията, както би трябвало да бъде. Една елементарна проверка на движенията по банковите сметки на „Бей син“ еднозначно и в рамките на дни, а не на години, би изяснила този въпрос. Защо това не се прави и разследването се протака е въпрос, чийто отговор ние не знам.
След като прокуратурата се замота в този елементарен казус, Стефан Колев изведнъж се почувства обиден и оклеветен, и две години по-късно заведе дела срещу Лъчезар Лисицов и срещу Флагман.БГ. За свой адвокат той нае юристът Петър Петров, който в момента е депутат от ПП „Възраждане“ и именно той пръв започна да подмята, че срещу Лъчезар Лисицов се води дело за клевета, без да уточнява, че делото не е приключило и че в работата си журналистът е искал да защити обществения интерес, а не да омаскарява невинни хирувими.
Темата за съдебния натиск върху журналисти е припозната не само от правозащитни и медийни организации, но и на най-високо ниво в ЕС. В момента европейските институции работят по анти-SLAPP законодателство, което значително ще ограничи възможностите за непропорционален тормоз върху журналистите в съда.
Цончо Ганев обаче реши да използва случая, по който колегата му Петров е адвокат, за да се обяви за запазване на възможността журналисти да бъдат сплашвани и да нападне нашия колега Лъчезар Лисицов от най-високото място в една парламентарна република – трибуната на Народното събрание.
Ето част от изказването на Ганев:
„Защото адвокат Петров преди малко говори за един журналист в кулоарите, който е подсъдим именно за такива деяния. Лъчезар Лисицов се казва. Това лице си позволява да говори, набеждава, да пришива и да дава квалификации, заради които в момента е подсъдим. И той е нищожна част от медийната машина, която се занимава да оплюва и обругава „Възраждане“. Именно заради това за да не може такива типове да си позволяват такова отношение, трябва някой да ни защити и да има законът някаква рамка, която да не трябва да премахваме… Затова много ви моля поне вие цялото това безумие поне да не го поощравяте и да не го защитавате от тази трибуна, защото лица като Лисицов, а те са хиляди, да не изброявам всичките българоезични американски медии в България, които си позволяват това нещо, трябва все пак да имат някаква законова рамка, която да ги спира. В момента искате да махнете тази рамка. И не е нормално.“
В своята декларация АЕЖ протестира срещу подобно отношение към уважаван и почтен журналист, който заради работата си попада под прицел и настоява ръководството на Народното събрание да санкционира Ганев заради изказването му.
„Това далеч не е първият случай, в който политици от “Възраждане” и техни привърженици се саморазправят с журналисти. Неотдавна лидерът на партията Костадин Костадинов се опита да изгони репортерка на “Дневник” от пресконференция в БТА. Обект на атаки от тази политическа сила са ставали и журналисти от други медии като “Свободна Европа”, “Господари” и т.н., както и от платформата за проверка на фактите Factcheck.bg.
Ден по-късно въпрос, зададен от репортера на Нова ТВ Благой Бекриев, доведе до непровокирана агресия от страна на бившия министър-председател и лидер на партия ГЕРБ Бойко Борисов. Политикът нападна остро репортера и го попита “не го ли е срам” заради въпрос, касаещ ареста на самия Борисов от март месец. Въпреки че в последствие се извини на журналиста, Борисов за пореден път прекрачи граница на общуване между политици и журналисти.
Тези прояви на директна агресия към журналисти допринасят за незавидното място на България в международните класации по свобода на медиите и поставят остро въпроса за злоупотребата с позицията на власт“, се казва още в декларацията.