Всеки четвърти в Бургаско е висшист, най-много са в областния център
Жените са значително по-склонни да поемат по академичния път от мъжете
С 83 000 висшисти разполага Бургаска обаст, сочат данни от Териториалното статистическо бюро Югоизток към Националния статистически институт. Това означава, че всеки четвърти в югоизточната област има диплома за висше образование. Данните са за целия регион, който по последни преброявания е с население от около 380 000 човека. Очаквано, най-много бакалавъри и магистри има в Бургас, където делът им спрямо всички живущи тук е около 32%.
Анализ на статистиката показва още, че в сравнение с предходното преброяване относителният дял на академично образованите в областта се повишава с 5.8%. Повече висшисти има сред жените (27.3%), и по-малко при мъжете (19.1%), като съпоставено с предходния пеериод (2011 г.), броят на жени с бакалавърска степен и нагоре се повишава с 6.7%, а при мъжете намалява с 4.7%.
Друга добра новина е, че продължава положителната тенденция на намаляване на хората с ниско или без образование. Със завършено начално образование в областта има 22.4 хил. човека, започналите, но незавършили същото са 17.4 хил., а никога посещавалите училища – 3.4 хил. Спрямо 2011 г. относителните дялове на населението на 7 и повече години намаляват съответно с 1.9, 0.4 и 0.6 пункта. Най-нисък е делът на лицата с начално и по-ниско образование в общините Бургас (9.3%), Приморско (10.5%) и Созопол (10.9%), а най-висок в Сунгурларе (21.1%), Руен (20.0%) и Средец (19.8%).
По отношение на грамотността – понятие, дефинирано като умението да се чете и пише, също се вижда спад в броя на хората, които не притежават това умение. По-висок е процентът в селата (3.9%), отколкото в градовете (1.1%). Най-много неграмотни има в Сунгурларе (5.2% от цялото население) и най-малко в Несебър – 0.8%.
Когато пък става въпрос за средно образование, най-голям дял от хората в Бургаска област са със завършена най-висока степен на такова – професионална. 36.1% са завършилите общообразователни програми, а 63.9% - професионални, включващи придобиването на втора или трета степен на квалификация, или еквивалентните в миналото техникуми и средни политихнически училища. Средното образование е по-разпространено при мъжете (58.2%), отколкото при жените. Към септември 2021 г. в Бургаска област има общо 153.4 хил. човека, завършили именно тази степен на квалификация.
Как са разпределени по професия, образование и пол работещите в областта, очаквайте по-късно.
А и работа няма...
*И се пише бакалавър, но - бакалаври.
Имало висшисти, пък били работели като продавачки, фризьорки и т.н.
Ами какво да работят, когато без връзки няма как да се оправиш, а?!?!?!
Или май само си чешат езиците някои от пишещите тук и се правят на ударени с мокър парцал- по какъв начин стават нещата в милата ни родина?!?!?!
Още от комунистическо време си подреждаха синчетата и дъщеричките по местенца и това продължава с пълна сила и до днес.
Така че след като нямаш реализация, работиш като продавач.
А защо нямаш реализация?!?!
Риторичен въпрос...
Горчивата истина - няма кой да те нагласи...
Ало, кое е по-ниското образование от началното? Детските ясли и забавачниците образование ли са.
Така и не се научихте на български език.
Завършили престижния бургаски университет, специалност Счетоводство, не знаят какво е деби и какво е кредит. За ИТ специалностите, хич да не споменаваме, че даже с Ексел не могат да работят.
На 90% от висшистите в Бургас не им личи, че и средно имат. Щом тройкаджиите от моят клас завършиха БСУто, няма какво повече да кажа.
В БГ които не е пожелал,той не е станал вишист,но с БГ висше най-полезното нещо кето можеш да направиш е да го поставиш под купичката ти с таратора,за да не оцапаш покривката
Единствената полза от това да учиш висше в БГ е просто вашите да си мислят,че правиш нещо "полезно" докато всъщност си 5 години на черешата пиян,залян и надрусан всеки божи ден
Тук таме от 1 на 10-15 специалности да има някакъв минимален смисъл,всичко друго е бутафория
Това БСУ, спрете да го наричате "университет".
При положение, че 27% от жените и 19% от мъжете имат висше, как може 32% от цялото население да има висше? 10% джендъри висшисти ли има?
Пълен смях особено с това онлайн обучение. Няма го Дамянов или Кетенев, Гецата, баба Зора да има пресявка малко, то сега баба ми с деменция ще завърши!!!
На мен ми трябват необразовани, семейни, с деца и загробени от заеми