Ракът на стомаха – трети по смъртност от онкологично заболяване
В България заболеваемостта е средно около 5%, а лошата новина е, че почти 40% от случаите се откриват в последния, четвърти стадий
Развитието на рак на стомаха се нарежда на пето място по честота и трета причина за смъртност от онкологично заболяване. Най-често засяга лица на възраст 50-70 години, а мъжете са почти двойно по-застрашени от жените.
В България заболеваемостта е средно около 5%, а лошата новина е, че почти 40% от случаите се откриват в последния, четвърти стадий. Причина за това е както липсата на профилактика, така и неясните симптоми, с които започва коварното заболяване. Киселините, честото стомашно разстройство, промените в апетита, усещането за пълен стомах след малко количество храна, гаденето и повръщането са симптоми на толкова много заболявания на гастроинтестиналния тракт,че много хора не им обръщат нужното внимание. По-късните признаци включват загуба на тегло, пожълтяване на кожата и склерата на очите, повръщане, затруднено преглъщане и кръв в изпражненията.
Основен рисков фактор за развиване на онкологично заболяване в стомашния тракт остава инфекцията с Helicobacter pylori, но това не означава, че всеки, който е носител, ще се разболее от рак- случва се едва на 2% от хората с инфекции. Затлъстяването също е рисков фактор, тъй като спомага за развитието на гастроезофагеалната рефлуксна болест. 3% от случаите на рак на стомаха пък се дължат на генетични синдроми. Други рискове включват диабет, злокачествена анемия, хроничен атрофичен гастрит, болест на Menetrier и чревна метаплазия.
„До скоро се смяташе, че диетата на един човек би могла да има връзка с развитието на рака на стомаха, но според последните проучвания, по-скоро липсва такава. Разбира се, можем да приемем, че храни с повишено съдържание на нитрати- опушени и осолени храни, каквито често се срещат в българската кухня, имат неблагоприятно въздействие върху стомаха. За сметка на това, тютюнопушенето доказано увеличава риска от развитието на рак на стомаха-между 40 и 82% в зависимост от количеството цигари, които дневно се изпушват.“ обяснява д-р Даниел Делийски, специалист по обща и коремна хирургия от Клиниката по хирургия на университетска болница „Дева Мария“.
Заради липсата на ясни причини за заболяването, профилактика, която да е напълно сигурна, за съжаление, не съществува. Д-р Делийски, който е с голям опит в диагностиката и лечението на заболяванията на гастроинтестиналния тракт, препоръчва да се следи за промени в хранителните навици, за появата на „чувствителен стомах“ след 50-годишна възраст, както и задължително да се лекува доказаната инфекция с хеликобактер пилори. При фамилно обременени пациенти, пациенти с язвена болест, хроничен атрофичен гастрит се препоръчва профилактично ендоскопско изследване.
В университетска болница „Дева Мария“ продължава кампанията срещу заболявания на гастроинтестиналния тракт, в която можете да получите безплатна консултация със специалист по хирургия. В случай, че имате симптоми или съмнения за заболяване на стомах или дебело черво, запазете час на 056 89 62 62