Премиерът Гълъб се пошегува със себе си: Правел бюджета „перо по перо“
Служебното правителство реши да не внася законопроект за нова финансова рамка за 2023 г., а да се работи по тази за 2022-а
Служебният премиер Гълъб Донев се измайтапи със себе си на извънредно заседание на правителството. На него Министерският съвет ще разгледа проекта на Закон за продължаване действието на разпоредби на Закона за държавния бюджет на Република България за 2022 г., Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2022 г. и Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2022 г., стана ясно от анонса за събитието. Т.е. окончателното решение на служебния кабинет е да не внесе проект за нов бюджет за 2023 г., а да се работи по стария.
„Стигнахме до шегата, с която започнахме нашата работа като служебно правителство: „Как Гълъб Донев прави бюджет? Перо по перо!“, обяви г-н Донев в началото на заседанието.
След той изкоментира вече сериозно, че се налага да се внесе яснота по позицията на правителството за бюджета. По темата имало различни спекулации и разнопосочни становища.
Припомняме, че според "Продължаваме промяната" и "Демократична България" служебното правителство трябва да внесе изцяло нов бюджет с коригирани параметри. От ГЕРБ-СДС обаче настояха да се действа по стария бюджет, докато не се избере редовен кабинет. На позицията на формацията на Бойко Борисов застана и служебното правителство.
Донев обясни, че Министерството на финансите разработило няколко сценария - "включително вариант и за цялостен проектобюджет за следващата година".
"Правителството се спря на т.нар. удължителен закон за бюджета. Личното ми мнение е, че е време за вразумяване, когато става дума за бюджета на държавата", каза премиерът. "Отново ще припомня, че служебното правителство не разполага с необходимата парламентарна подкрепа, за да предлага свои идеи и политики в интерес на българските граждани. Впрочем, любопитно е, че някои партийни лидери днес ултимативно искат от нас това, което ни забраняваха само преди три месеца. Освен това, имаме основателни опасения, потвърдени от миналогодишния ни опит, че в солидно и силно фрагментиран парламент обсъждането и приемането на бюджета може да се превърне в предизборно наддаване. Цената на подобна безотговорност ще е непосилна за нас като общество. Последиците ще са непосредствени и дългосрочни във финансов, икономически и социален план. Голямата ми надежда е, че бюджетната процедура няма да затъне и в дълга парламентарна процедура", добави Гълъб Донев.