Облагат с 5% свръхпечалбите на компаниите, за да свалят с 1 лев цените на горивата?
Няма значение за това дали ще имаме бюджет за догодина и дали ще ни управлява служебно правителство, каза Делян Добрев
Все още вярваме, че цените може да паднат драматично и да са много по-ниски. Знаем как да го направим – с вноска във Фонда за енергийна сигурност. Това каза в интервю за „Тази сутрин“ по бТВ депутатът от ГЕРБ Делян Добрев.
„Това е механизъм, който използваме в енергетиката от 5-6 години. Всяко енергийно предприятие трябва да прави вноска в него в размер на 5% от оборота. Същият модел ще използваме, за да накараме „Лукойл Нефтохим Бургас“ и „Литаско“ да правят такива вноски“, поясни той.
На въпроса как със законопроект смятат да променят цените на един свободен пазар той отговори, че това става, както в цяла Европа и добави, че според регламента от октомври с се облагат свърхпечалбите. „Разликата между нашето предложение и идеите на служебния кабинет са в това, че ние искаме да обложим както на бургаската рафинерия, така и на „Литаско“, уточни енергийният експерт.
„За този механизъм няма значение дали има приет бюджет и дали сме със служебно правителство, защото и събирането на средствата и разходването им не касаят макрорамката. Още на следващия ден, след като се приеме закона, този механизъм може да заработи“, уверява той.
„Смятаме и можем да докажем, че горивото ни е надписано с 1 лв. за литър. Ако вземете цената на уралския нефт през 2018 г. и сега тя е една и съща, но горивото на бензиностанциите тогава е на цени между 1,88-1,95 лв. Сега е между 2,99-3,50 лв. Има близо 1,50 лв. разлика“, изчисли Добрев.
„Нашата цел е, след като сме позволили на „Лукойл Нефтохим Бургас“ и на „Литаско“ да продължават да обработват евтин руски нефт, то тази печалба, която генерират в размер на 3,5 млрд. лв. само за вътрешния пазар да не отива в швейцарските сметки, а да я прибираме във Фонда за енергийна сигурност. И оттам да я връщаме по модела за компенсация, който и към момента работи само че не 25 ст., а 1 лв., защото смятаме, че такова е надписването“, добави той.
„При модела на служебния кабинет компенсацията ще е в рамките на 4-5 стотинки, докато ако обложим както "Лукойл Нефтохим Бургас“, така и „Литаско“ ще бъде 1 лев на литър. Държавата няма да има никаква печалба, но в единият случай потребителите ще спестят 100 млн. лева на година, а в другия – повече от милиард“, изчисли експертът.
„Годишното потребления на горива в България е 3,5 нлрд. литра. За половин година са 1,7 млрд. литра, т.е. над 2 млрд. лева сме надплатили за тези шест месеца. Българският потребител плати солена сметка, а всички печалби отидоха в Швейцария", добави той.
Според министърът на енергетиката Росен Христов обаче Лукойл произвежда горива, които не се продават в България и в Европейския съюз, т.е. отиват в трети страни.
„Ако ние ограничим износа, те ще останат тук и ще започнат да запълват капацитета на хранилищата и няма какво да правим, т.е. трябва компанията драматично да намали производството, което пък води до уволнение на персонала, увеличение на цените. Изключително важно за българския потребител е да работи рафинерията ефективно, защото само така може да намалим цените на горивата“, обясни той.
Има потенциал за още по-голямо намаляване на цените, подчерта министърът.
„Ние нямаме нищо против бургаската рафинерия да работи на пълен капацитет. Тогава се получават най-ниските разходи. Ако се ограничи производството, себестойността ще се повиши. Нека да изнасят колкото си искат гориво за трети страни. Въпросът е това, което продават в България, да не го предлагат с 1 лев надценка“, каза пък депутатът.
"Готови сме да направим компромиси, за да има правителство. За съжаление в Народното събрание има обединение на партиите, които искат нови избори. В тази коалиция начело са „Продължаваме промяната“. Те правят всичко възможно, за да спъват работата на парламента. Тяхната цел е да отидем на избори в средата на зимата“, добави той.
„Те ще измислят всякакви оправдания, за да се докапат до нови избори. Дори Бойко Борисов да отиде на разговори с тях, те ще намерят втора, трета, пета причина само да бутат нещата към предсрочен вот. Затова ако този парламент ще има живот, 1-2 месеца, трябва да приемем законопроектите, които са важни за хората - като този за компенсация за горивата с 1 лев“, каза още Добрев.
По същата схема ако вземат 1 лве от горивата, те ще си вдигнат цените и пак ние ще ги платим. По-добре не ни помагайте родни мразени политици! Без вашата помощ ще сме по-добре и с по-добра цена на горивата
Както има печалба, така може и да спре и ще вземат процент от нулата. Да не говорим, че завода може да преустанови да проезвежда горива за неопределен срок. Ако се имитира някаква авария за 1 година ще я вапцаме. Тогава всичките тия велики политици какво ще направят?