Москва освободи над 50 украински военнопленници
Киев обяви също, че е получил и "тялото на американски доброволец, воювал за Украйна и загинал в битка срещу окупаторите"
При поредна размяна на пленници между Москва и Киев в Украйна се завърнаха 50 украински военнослужещи и двама цивилни. Това съобщи в Telegram шефът на украинската президентска канцелария Андрий Ермак, предаде Укринформ.
За последен път Ермак информира на 27 октомври за 10 украински военни, разменени с Русия предния ден. Киев обяви също, че е получил от Москва и "тялото на американски доброволец, ветерана от американската армия Джошуа Алън Джоунс, воювал за Украйна и загинал в битка срещу окупаторите".
Сред новите освободени от Москва пленници има офицери, войници, сержанти и военни медици, по-специално защитници на завода "Азовстал" – последния бастион на отбраната в опустошения от руските войски град Мариупол.
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че от март досега Русия е освободила общо 1031 затворници.
"Помним всички, които се намират в плен в Русия и в окупираната територия, и ще направим всичко възможно, за да гарантираме връщането на всеки един от тях", каза той във видеообръщение.
Руското министерство на отбраната съобщи, че след разговори между двете страни Украйна е предала 50 военнопленници, предаде Ройтерс.
По-рано Денис Пушилин, назначеният от Москва ръководител на Донецка област, (един от четирите региона на Украйна, които Русия едностранно обяви за своя територия миналия месец) също заяви, че се е извършила размяна на пленници с Украйна. Той посочи, че става дума за по 50 души от всяка страна.
Украинският Координационен щаб по въпросите, засягащи третирането на военнопленниците, разработи препоръки за освободените от плен, семействата им и медиите, съобщи Укринформ.
За да се избегнат рискове за временно оставащите в руски плен, трябва да се избягва съобщаване в медиите на техни лични данни, съветва щабът в Telegram.
Той предупреждава украинците по-специално да не вземат – съзнателно или не, участие в психологическите операции на врага, предава vesti.bg.
От руските затвори се обаждат например на близки на пленниците: "Вашето момче е при нас, защо не си го вземате? Правете нещо, протестирайте". Трябва и да се избягва прекомерно медийно осветяване на не твърде известните пленници – това може да затрудни връщането им в родината.
Освободените, роднините им и медиите е по-добре да избягват съобщения като "той бързо ще се възстанови и ще се върне на фронта" – те могат да се отразят зле на преговорния процес. А заради разпространяване на подробна информация за изтезанията в руски плен може да пострадат все още държаните в Русия украински бойци. Така врагът може и да преценява доколко са били ефективни приложените мъчения, отбелязва щабът.
Близките на военнопленниците не бива да разпространяват техни снимки, за да не получи Русия допълнителна информация за професиите и длъжностите им. А в разговор с медиите трябва да изтъкват, че е необходимо Москва да спазва нормите от Женевските конвенции, препоръчва Координационният щаб.