„Бялата лястовица”: Лекари обясниха нуждата от ранната диагностика в рака на простатата и рака на гърдата
Двете заболявания са едни от най-често откриваните в Европа и света, ето защо ежегодното събитие на КОЦ-Бургас е толкова важно за здравето в региона
За пета поредна година ръководството на Комплексния онкологичен център в Бургас организира своята инициатива „Бялата лястовица”, която цели да вдъхне надежда на жените, страдащи от едно от най-често срещаните онкологични заболявания – рака на гърдата. Тази година от КОЦ-Бургас обаче съчетават за пръв път октомври – месецът на борбата с точно тази болест, с ноември – месецът, в който се обръща внимание и на мъжките онкологични заболявания и конкретно ракът на простатата.
Събитието, което вече се превърна в ежегодно и което през последната петилетка постепенно бе разпознато от лекари и пациенти като една от най-важните възможности за среща и споделяне на опит, се състоя в зала „Пейо Яворов” в модерната библиотека на ул. „Св.св. Кирил и Методий”. То бе открито от проф. Христо Бозов – управител на КОЦ-Бургас, а гости бяха зам.-областният управител Мария Ценова, председателят на Общинският съвет проф. Севдалина Турманова, проф. Сотир Сотиров, лекари, експерти, студенти от Медицинския факултет към Университет „Проф. д-р Асен Златаров”. По повод сливането на двете важни за здравето на хората събития през октомври и ноември, от ръководството на КОЦ-Бургас бяха поканили две от светилата в лечението и диагностиката на рака на гърдата и простатата – д-р Красимир Кенолов и д-р Теодор Попов. Те изнесоха важни лекции по темите на двете заболявания.
„За 5 години успяхме да наложим „Бялата лястовица” като събитие, което има огромна важност за здравето в Бургас. Новото тази година е, че в КОЦ-Бургас вече има дъщерно дружество, разкрито с помощта на Общинския съвет, който е и наш собственик, което се казва МЦ „Вяра и надежда”, където се извършват профилактични прегледи по Здравна каса. Апелирам всички, които искат да се възползват от тях. За жени над 35 г. прегледите за рак на гърдата са ехографски, а за тези над 50 г. – мамографски. За мъже над 50 г. пък предлагаме PSR тест за простатна жлеза. Нашата кампания е не само информационна, а прави от 5 години първите практически стъпки за това да обясни на хората защо профилактиката и ранната диагностика са толкова важни”, каза при откриването на събитието управителят на КОЦ-Бургас проф. Христо Бозов.
По време на лекциите д-р Кенолов и д-р Попов хвърлиха светлина върху някои от основните проблеми с двете заболявания. В изказванията си те подробно описаха каква е процедурата за диагностика, защо профилактиката е важна и какво може да бъде последващото лечение.
Д-р Кенолов описа притеснителната картина за рака на гърдата в последните години. Статистиката сочи, че всяко четвърто новодиагностицирани онкозаболявания в света е именно това, което го нарежда на първо място по честота в Европейския съюз с общо 2.3 млн. случая всяка година. „Само в КОЦ-Бургас имаме онкохирурзи и реконструкторни хирурзи, които могат комплексно да извършват лечението и нужните след оперативна интервенция процеси. Защото това е комплексно заболяване, което освен застрашаващо живота води и до сериозни психоемоционални състояния за всяка жена и може да има лош ефект върху общото състояние на пациентите дори след успешна операция. Затова е важно лечението да е обвързано не само с отстраняването на туморите, но и с пластична хирургия, която да върне на жените това, което са загубили, а експерти психолози да разговарят с тях и да им помагат по време на и след лечението”, каза в презентацията си д-р Красимир Кенолов.
По отношение на другото често срещано онкозаболяване – ракът на простатата, лекцията на д-р Теодор Попов даде детайли за лечението и как може да се диагностицира рано. Той разкри, че първите сведения за това заболяване датират от 1500 г. пр.н.е., а преди около 600 години британски хирург описва за пръв път ракът на простатата официално. „За 2020 г. са били диагностицирани над 1.4 млн. мъже. С нарастване на възрастта честотата се увеличава, но докато доскоро за тази болест се говореше основно за мъже над 65-годишна възраст, сега това е различни и я откриваме много по-рано. Интересно е, че то е много по-често срещано в страните, които са с добре развита икономика, няма доказан метод за превенция, а най-застрашени са хората с наднормено тегло, тези които пият сериозно алкохол, яденето на мазнини и месо и други. Най-важното е профилактиката, особено при хора с фамилна обремененост”, разкри д-р Теодор Попов.
За пръв път тази година събитието „Бялата лястовица” се провежда в края на месеца. Октомври е Световен месец за борба с рака на гърдата, а ноември, познат още като no shave November или Movember, се счита неформално за месеца на мъжкото здраве.