Софийският университет открива нов филиал в Бургас по 5 специалности
Проектът е внесен за обществено обсъждане, след като бе получил одобрение от Националната агенция за оценяване и акредитация още през 2018 г.
Служебният министър на образованието и бивш декан в Софийския университет проф. Сашо Пенов внесе за обществено обсъждане проект на вуза за откриването на филиал в Бургас. В града има два университета – държавния „Проф. Асен Златаров“ и частния „Бургаски свободен университет“, а Националната художествена академия разполага с филиал.
С този ход служебният министър дава "зелена светлина" на проект на СУ от 2018г., получил одобрение от Националната агенция за оценяване и акредитация. Включените в министерското предложение специалности са различни от обявените тогава. Сега те са в направленията "Музикално и танцово изкуство" и "Религия и теология", където има недостиг. Първоначалният план беше за "Икономика" и "Администрация и управление", където българският образователен пазар отдавна е преситен и бе административно ограничен.
Предлагат се магистърските специалности "Църковен мениджмънт" и "Християнско поклонничество", задочно обучение, и "Музикални медийни технологии и тонрежисура“ (бакалавър, редовно обучение) и "Аудио-визуален дизайн" и "Филмова и сценична музика" (и двете магистърски, редовно обучение).
Учебният процес ще се обезпечава от 20 преподаватели на основен трудов договор в университета. Предвижда се назначаването на още 10. Филиала ще управляват директор и заместник-директор.
От Община Бургас съобщават, че са осигурили кабинети и зали в новопостроената сграда на Конгресния център – в най-хубавата част на града – Морска гара. За тези помещения Общината ще плаща наем на държавната структура ДППИ. За целите на обучението по религия е осигурена социално-битова среда в енорийските културно-просветни центрове при храмовете „Св. Иван Рилски“ - до Бургаския свободен университет и „Св. Атанасий“ - в жк. „Изгрев“.
За обучението по музикално и танцово изкуство са определени студия в реновирания Културен център на Бургас, сградата на бившия Младежки дом. Осигурени са и общежития за студентите в сградите на Университет „Асен Златаров“–Бургас. Това става ясно от мотивите на министъра, подготвени след доклад на кмета на Бургас Димитър Николов.
Предвижда се обучението на общо 40 студенти по специалностите от направление "Музикално и танцово изкуство" и 50 - по религия и теология. Откриването на нови висши училища на фона на сегашните 52 в България, на филиали и факултети бе ограничено със закон. Мораториумът бе наложен през 2019 г. по инициатива на тогавашния министър на образованието Красимир Вълчев. В добавения параграф 65 в Закона за висшето образование се казва, че до приемането от Министерския съвет на Национална карта на висшето образование в Република България (която определя политиките в развитието на профилната и териториалната структура на висшето образование у нас) не се откриват нови висши училища, териториално изнесени звена и филиали на висшите училища, факултети, департаменти и колежи в държавните висши училища, както и не се преобразуват висши училища, основни звена и филиали в държавните висши училища.
Допускаше се преобразуване с цел консолидация и оптимизация. Мораториумът падна с приемането на националната карта, предложена от бившия министър на образованието акад. Николай Денков и приета от служебния кабинет с премиер Стефан Янев през юли 2021 г. В доклада си до Министерски съвет сега проф. Пенов се позовава на положителната оценка от НАОА от 2019 г. на проекта за филиал от 2018 г. на Академичния съвет на СУ.
Споменава за сериозна потребност от филиала и за идеи за развитие на поклоннически туризъм:
"Мотивите на Софийския университет „Св. Кл. Охридски“ за откриване на филиал в Бургас съответстват на мисията и стратегическата цел на висшето училище, определени от традицията и значението му като водеща институция за образование от класически тип, подготвяща професионалисти за различните социални и културни сфери на обществения живот. Предложението е израз на сериозна обществена потребност на Бургас и региона, като целта е да се отговори на необходимостта от кадри за туристическия и културен бизнес в съчетание с духовна просвета и мениджмънт в областта на поклонническия туризъм", пише проф. Пенов.
Според него филиалът ще осигури редица предимства на града и региона, ще допринесе за културното му развитие, поради което "общинското ръководство и кметството на Бургас решително застават зад идеята за създаването му и осигуряват съответната материално-техническа база в необходимия капацитет за нуждите на обучението" - уверява служебният министър.
Софийският университет „Св. Климент Охридски“ е най-голямото висше училище у нас и включва в структурата си 16 факултета, три департамента, три научноизследователски института, обслужващи звена, лаборатории, образователни и научни центрове. В него работят около 1700 преподаватели, от които над 900 са хабилитирани. Той има 110 специалности от 29 професионални направления.
Ako ot obrazovanieto se izkarvaha pari tam 6tqha da u4at samo decata na politicite a vas nikoi nqma6e da vi dopusne!!!