7 ползи от тиквата, за които дори не подозирате
Тя може да се използва за много повече, освен за традиционния тиквеник
Издълбаването на тикви, печенето на семките за богата на хранителни вещества закуска и създаването на тиквени фенери са есенни традиции, на които много хора се радват. Но тези ярки кратуни не са само за шоу и техният изумителен потенциал не се ограничава само до тиквените семки.
Тиквеното месо или пулпата е транспортно средство за много хранителни вещества. Самият плод е източник на енергия от калий и фибри – две хранителни вещества, които са в недостиг за повечето възрастни.
Въпреки че тиквените пайове, хлябове и мъфини са често срещани начини да се насладите на плода, печивата не са единствената опция. Можете да си направите печени тиквени кубчета и да ги сервирате заедно с основното си ястие или да включите сварена тиква в супи, яхнии, салати и сосове. Прясната тиква е най-вкусна, когато е в сезона си, което е през есенните и зимните месеци.
Без значение как предпочитате да ядете тиквата, ето седем причини, поради които ще искате да започнете от днес.
1. Помага за храносмилането
Диетичните фибри са основно хранително вещество, което се свързва най-вече с подхранването на храносмилателния тракт и предотвратяването на запек, но ползите от него далеч надхвърлят това. В допълнение към подобряването на здравето на червата, фибрите поддържат сърдечносъдовата система и метаболитното здраве, насърчавайки дълголетието.
„Месото“ на тиквата също така е богато на пектин – вид разтворими фибри. Той е естествен пребиотик, който помага за храненето на добрите, здрави пробиотични микроби в червата. Именно затова тиквата често се препоръчва на хора, страдащи от синдрома на раздразнените черва. Пребиотичните щамове в пектина могат да поддържат микробиома на червата, като го ребалансират към по-противовъзпалително състояние.
2. Понижава кръвното
Бананите не са единствената ви възможност, когато става въпрос за снабдяване с достатъчно калий. Тиквата също осигурява стабилно количество от хранителното вещество, което може да помогне за понижаване на нивата на кръвното налягане и спомага за намаляване на риска от сърдечни заболявания и инсулт. Диета, богата на калий, помага за понижаване на кръвното налягане при хора със или изложени на риск от хипертония, като кара бъбреците да отделят излишния натрий.
Калият е основно хранително вещество, но много хора не получават достатъчно количество от него. Лекарите препоръчват 4700 mg калий на ден за средностатистически възрастен. Внимавайте обаче да не прекалите с количеството, защото това може да бъде вредно за бъбреците.
3. Зареждане с витамин А
Ако някога сте се чудили какво придава на класическия фенер прословутия оранжев цвят, можете да благодарите на червено-оранжев пигмент, наречен бета-каротин, който човешкото тяло превръща в богат на антиоксиданти витамин А. Бета-каротинът е вид каротеноид, клас пигменти, открити в плодовете и зеленчуците, които също действат като антиоксиданти.
Тиквата е естествено изобилен хранителен източник на мощния антиоксидант бета-каротин, който поддържа здрави очи, кожа и имунитет. Плодът съдържа повече бета-каротин от много други храни във вашата кухня. Други хранителни източници включват сладки картофи, моркови, портокали, чушки и пъпеш.
Витамин А е основно хранително вещество и се свързва най-вече със зрението, имунитета, възпроизводството и развитието. Диета, богата на витамин А или бета-каротин, може да намали риска от някои видове рак. Високото съдържание на антиоксиданти в тиквите може да допринесе за техните потенциални свойства за борба с рака, но в крайна сметка са необходими повече изследвания.
4. Повишава имунитета
Вашата имунна система е отговорна за предпазването на тялото ви от външни нашественици, които биха могли да ви навредят. Излишно е да казвам, че е доста важно, особено през сезона на настинки и грип. Някои хранителни вещества са полезни за вашия имунитет, а тиквата съдържа доста такива.
Тиквата е богат източник на имуностимулиращи хранителни вещества като желязо и витамини А, С и Е. Различните имунни клетки могат да използват желязо за различни функции, така че консумацията на богатата на желязо тиква помага за подобряване на имунитета по различни начини.
5. Намалява възпалението
Подобно на разболяването, преживяването на възпаление е неизбежна част от живота. Това е реакцията на тялото към агенти или наранявания. Острото възпаление обикновено е краткотрайно, като например когато случайно си порежете пръста, и обикновено изчезва в рамките на няколко дни. Но хроничното възпаление не е нещо, което трябва да се подценява.
Хроничното възпаление може да доведе до заболявания, свързани с увреждане и смъртност, като диабет, сърдечни заболявания, рак, бъбречни и автоимунни заболявания. Изследователите все още изучават начините, по които храната може да повлияе на нивата на възпаление в тялото, но богатата на хранителни вещества диета може да помогне.
Хората в много страни използват тиква заради нейните противовъзпалителни свойства. Богатото наличие на бета-каротин в плода може да е частично отговорно. Той проявява силна противовъзпалителна активност, според изследване, публикувано през март 2018 г.
6. Намалява риска от сърдечни болести
Медицински състояния като високо кръвно налягане, висок холестерол, диабет и затлъстяване могат да ви изложат на повишен риск от сърдечни заболявания, но факторите са свързани и с начина на живот като пушене, употреба на алкохол, лоша диета и липса на упражнения. Добавянето на богати на хранителни вещества храни като тиква може да помогне за насърчаване на здравето на сърцето. Тиквата е богат източник на полезни за сърцето хранителни вещества като фибри, калий и антиоксиданти.
В допълнение към яденето на правилното количество калории, редовните упражнения и живота без тютюнопушене, лекарите препоръчват да се ядат разнообразни плодове и зеленчуци и да се намали излишния натрий, заради здравето на сърцето.
Калият е ключов играч в преработката на натрий, така че яденето на храни с високо съдържание на калий като тиква може да ви помогне да поддържате нивата на натрий под контрол. Също така е доказано, че диетичните фибри намаляват риска от сърдечни заболявания и подобряват нивата на холестерола и триглицеридите. Тиквите също са пълни с антиоксиданти, които предпазват от болести, като отблъскват щетите от свободните радикали.
7. Подкрепя здравето на очите и кожата
Здравето на очите и кожата неизбежно се променя с възрастта, но някои хранителни вещества могат да предложат подкрепа. Лекарите препоръчват да се яде повече тиква, тъй като плодът съдържа хранителни вещества, които могат да помогнат за запазване на зрението. По-конкретно, цинкът, фибрите, лутеинът, зеаксантинът и витамините А, С и Е в тиквите могат да бъдат полезни за очите.
Известно е, че каротеноидите лутеин и зеаксантин помагат за намаляване на риска от свързана с възрастта дегенерация на макулата. Това, заедно с потенциалната им способност да помогнат за намаляване на катаракта, се отбелязва в изследване, публикувано през февруари 2022 г.
И витамините, и каротеноидите действат като антиоксиданти, което също може да играе роля. Те помагат в борбата с увреждането на клетките, което е отговорно за стареенето, като този процес може да повлияе на външния вид на кожата. Витамините С и Е могат да предотвратят процеси, които причиняват ускоряване на преждевременното стареене.
Източник: Tialoto.bg