Политиците се разбраха да удължат антикризисните мерки
Няма яснота обаче с какви средства ще се финансират компенсациите в условията на растящ бюджетен дефицит
Срещата между парламентарните сили, която БСП организира днес в Народното събрание, във връзка с новия държавен бюджет, завърши без общи решения. На поканата на социалистите се отзоваха ГЕРБ-СДС, ПП и ДПС. ДБ, "Български възход" и "Възраждане" не изпратиха представители, пише вестник Сега.
Соцлидерът Корнелия Нинова оцени срещата като "ползотворна и конструктивна", но изрично подчерта, че не е ставало дума за съставяне на правителство. Тя видимо се затрудни, когато журналистите я попитаха за какво е постигнат консенсус. "Увеличаването на минималната работна заплата е тема за всички. Продължаването на досегашната подкрепа мисля, че среща разбиране от всички. Таванът на цените не срещна подкрепа. Понятието "енергийна бедност" е окей за всички и да работим по две тарифи", изреди общо и несигурно Нинова.
След малко се присети и добави, също така несигурно: "Още за нещо като че ли имаше разбиране – да се компенсира подкрепата за бизнеса с изземване на свръхпечалбите на енергийните дружества, но към държавните, както беше досега, да добавят и частните енергийни дружества, за да има с кои средства да бъдат покрити тези разходи за компенсации."
От ГЕРБ-СДС подчертаха, че се приело предложението им този петък да бъде повикан в парламента служебният финансов министър във връзка с предварителните обсъждания по новия държавен бюджет. "Трябва основно да се облегнем на бюджета за 2022 г. и да продължат мерките, които сме предприели през тази и следващата година", изтъкна депутатът от формацията Кирил Ананиев.
Колегата му Делян Добрев допълни, че политиците са се разбрали компенсациите за таван на цената на тока от 250 лв. да продължат и през цялата 2023 г. Той предупреди, че според новите прогнози на БНБ страната ще изпадне в рецесия и трябва да се търси начин да се финансира огромният очертаващ се дефицит от 6.8 процента. Той се изказа негативно за БСП и ПП: "Правителство няма, бюджет няма, двете леви партии горе на срещата искаха харчене." И ги обвини, че се държат инфантилно, защото отказват подкрепа на правителство на ГЕРБ-СДС.
От името на ПП Калина Константинова общо коментира, че има приоритети, по които всички политици могат да се разберат - продължаването на мерките за компенсация на бизнеса и гражданите, както и приемането на законопроектите, свързани с европейското финансиране. И отново повтори, че формацията й ще бъде "конструктивна и предвидима опозиция".
Най-песимистично настроени бяха от ДПС. "Всички си казаха мнението – и за мерките, и за дефицита, и за финансовата стабилност, но нямаме общо решение, никакво. Всички сме на мнение, че трябва да продължат компенсациите за бизнеса и за гражданите, но въпросът е как това ще се случи, по какъв начин, в какви размери и как ще се финансира", описа срещата зам.-шефът на партията Йордан Цонев. Той открои като основен проблем бюджетния дефицит. По думите му, изключително важно е да се сформира парламентарно мнозинство, но той самият не е оптимист, че това ще стане.
Кой ще бъде председателят на НС
От ГЕРБ-СДС бяха категорични, че няма да отстъпят от своята кандидатура за председател на парламента - Росен Желязков. ПП също издига собствена номинация - ексшефът на НС Никола Минчев, който в миналия парламент беше свален от поста си от ГЕРБ-СДС, ИТН, ДПС и "Възраждане".
Калина Константинова заяви, че в новия парламент не се очертава мнозинство, което да излъчи председател, затова ще издигнат своя претендент. "Качествата на г-н Желязков са по-високи от тези на г-н Минчев", отсече на свой ред Делян Добрев.
Корнелия Нинова изненадващо съобщи, че БСП също ще номинира председател на парламента, но отказа да разкрие кого има предвид. Вероятно това е соцдепутатът Кристиан Вигенин. Той нееднократно е заемал поста зам.-председател на НС в миналото.