Мъск предлага решение и за конфликта между Китай и Тайван
По-рано през седмицата милиардерът обяви план и за прекратяването на войната в Украйна
Изглежда, че милиардерът Илон Мъск има идея как може да бъде решен въпросът с напрежението между Китай и Тайван. Според него отношенията между двете страни в конфликта могат да бъдат подобрени чрез предаване на част от контрола над Тайван на Пекин, съобщава Reuters. Коментарът му по темата идва само дни, след като Мъск обяви план и за прекратяването на войната в Украйна.
Моята препоръка... ще бъде да измислим специална административна зона за Тайван, която би била приемлива, но вероятно няма да направи всички щастливи“, каза най-богатият човек в света в интервю пред Financial Times.
Мъск отговори на въпрос за Китай, защото неговата компания за електрически автомобили Tesla управлява голяма фабрика в Шанхай.
Пекин, който казва, че демократично управляваният Тайван е една от неговите провинции, отдавна обеща да постави Тайван под свой контрол и не изключва използването на сила за това. Правителството на Тайван категорично се противопоставя на претенциите на Китай за суверенитет и казва, че само 23-милионното население на острова може да решава бъдещето му.
Възможно е и мисля, че вероятно всъщност те биха могли да имат споразумение, което е по-меко от това на Хонконг“, каза Мъск, цитиран от вестника.
Китай предложи на Тайван модел на автономия „една държава, две системи“, подобен на този, който има Хонконг, но това беше отхвърлено от всички основни политически партии в Тайван и не среща обществена подкрепа.
Външното министерство на Тайван отказа да коментира в събота, предава economic.bg.
Уанг Тинг-Ю, високопоставен депутат от управляващата Демократична прогресивна партия на Тайван, който участва в парламентарната комисия по външни работи и отбрана, критикува Мъск на страницата си във Фейсбук.
Индивидуалните независими компании не могат да приемат собствеността си като шега“, каза Уанг. „Така че защо трябва небрежно да пренебрегват демократичните свободи, суверенитета и начина на живот на 23 милиона тайванци? Това не е приемливо и Тайван със сигурност няма да го позволи."
Високопоставен тайвански служител, запознат с планирането на сигурността в региона, каза пред Reuters, че „Мъск трябва да си намери добър политически съветник“.
Светът видя ясно какво се случи с Хонконг“, каза служителят при условие за анонимност, тъй като не е упълномощен да говори с медиите. „Икономическата и социална жизненост на Хонконг внезапно приключи при тоталитарното управление на Пекин.“
Говорителят на китайското външно министерство Мао Нинг заяви, че Пекин ще продължи да се придържа към принципа на мирно обединение, докато „решително разбива“ тайванския сепаратизъм.
Мъск смята, че конфликтът около Тайван е неизбежен и предупреди за потенциалното му въздействие не само върху Tesla, но и върху производителя на iPhone Apple Inc и икономиката като цяло.
По-рано тази седмица Мъск предложи Украйна да отстъпи окончателно Крим на Русия, да се проведат нови референдуми под егидата на ООН, за да се определи съдбата на контролираната от Русия територия, а Украйна да се съгласи на неутралитет.