Таймс: Владимир Путин замисля ядрен взрив над Черно море
Задействата е подводницата К-329 "Белгород" с "оръжието на апокалипсиса", което е способно да предизвика ядрено цунами, твърдят британски издания
След като предупреди Запада, че не блъфира, когато заплашва с употребата на ядрено оръжие, руският президент Владимир Путин наистина успя да стресне НАТО със задействането на най-голяма в света ядрена подводница K-329 “Белгород”, способна да носи на борда си безпилотния подводен дрон от последно поколение “Посейдон”.
Наричан още “оръжието на апокалипсиса”, той е неуловим от вражеските радари и е способен да предизвика ядрено цунами, което би унищожило напълно големи крайбрежни територии на практика навсякъде по света. Ескалацията бе засилена и от информацията от последните дни, че към Украйна е тръгнал влак, принадлежащ на секретна ядрена дивизия и натоварен с ядрено оръжие и боеприпаси. Стигна се дотам в сряда полският президент Анджей Дуда да поиска от САЩ разполагане на ядрено оръжие на територията на страната, пише в превод "24 часа"
Източници на британския в. “Таймс” посочват, че ударът на Путин най-вероятно ще бъде нанесен над Черно море. Президентът щял да даде заповедта, скрит в бункер далече от столицата Москва. Най-приближените му били предупредени да евакуират бързо семействата си на сигурно място. Предполага се, че убежището е бункер в Сибир, вероятно на полуостров Ямал или в планината Алтай, способен да побере според слуховете 100 000 души.
Западни експерти, които са убедени, че лидерът в Москва е способен на всякакви чудовищни изстъпления, от седмици опитват да разгадаят какви мащаби и форми би могъл да придобие евентуалният Армагедон, който Путин би решил да отприщи.
Пред “Дейли бийст” Витали Федченко, анализатор и експерт по оръжия за масово унищожение предполага, че най-реалистичната хипотеза е взрив на голяма височина над Украйна, чийто електромагнитен импулс ще “изпържи” дигиталните мрежи там и в цяла Европа.
Вторият вариант е детонация на ниска височина, която убива десетки хиляди украинци, но няма непосредствено отражение върху съседните страни.
Третият е т.нар. пробив на повърхността с ветрове, които в зависимост от посоката си могат да разнесат радиацията навсякъде по света. Тук не са взети предвид възможните планове на стопанина на Кремъл да унищожи с конвенционално оръжие 16-те ядрени реактора на Украйна, с което адът ще дойде на Земята, казва Федченко.
Според Род Торнтън, експерт по сигурността в Кинг колидж, Лондон, при първоначалния удар Путин едва ли ще разпореди да бъде разрушен цял украински град, целта дори ще е да бъдат причинени колкото е възможно по-малко жертви. Взривът ще е по-скоро символичен сигнал, чрез който Москва ще опита да покаже, че е сериозна и има намерение да се защитава с всички средства, обяснява британецът. Да се предвидят възможните цели, не е възможно, добавя той, но Змийският остров в Черно море, превзет от руснаците в началото на войната и впоследствие възвърнат от украинците и който се превърна в символ на украинската съпротива, е един от вариантите, който Путин може би има предвид.
В. “Файненшъл таймс” също споменава необитаемия Змийски остров, но добавя още варианти - подземен взрив и експлозия високо в небето над Украйна или над Черно море. Това действие ще е предупредително, по възможност без или с малко жертви. Изданието обаче уточнява, че електромагнитният импулс от този взрив ще изпържи незащитените електронни устройства, а радиоактивната вълна, която в началото ще е много голяма, ще намалее до 1% след 48 часа. По-голямата част от радиоактивния прах вероятно ще падне на земята до 24 ч и ще представлява огромна биологична заплаха. Останалите частици в по-ниска концентрация ще бъдат разпръснати по света от преобладаващите ветрове.
Последиците от евентуален ядрен удар зависят от много обстоятелства - като тип оръжие, къде и как се използва, какво е времето в този момент, но дори и малка атомна бомба може да има много тежки отражения заради радиацията, която ще създаде сериозни здравословни проблеми за оцелелите и може да се разпространи в Европа и Азия, като отрови околната среда.
Използването на ядрено оръжие обаче би могло да има обратен ефект. Защото не е изключено да се понесе и над Русия и да обедини населението, а и съседни партньорски държави срещу руските власти, затова вероятно Путин ще използва заряд, който да води до минимални последици, смята Торнтън. В същото време британският експерт посочва, че колкото по-притиснат е Путин заради загубите на руската армия в Украйна, колкото по-ясно става, че той няма как да спечели войната, толкова е по-вероятно ядреното оръжие да влезе в употреба. Но това ще му създаде нови проблеми - като вероятното сплотяване на противниците му, включително в средите на военните, които са против подобна опасна ескалация, както и ще принуди НАТО да се намеси директно в Украйна.
Бившият руски президент Дмитрий Медведев, който в момента е зам. - шеф на Националния съвет за сигурност, е на мнение, че
Западът е прекалено уплашен от “ядрен апокалипсис”, за да реши да се намеси директно в Украйна, дори Русия да прибегне до ядрения арсенал. Не е ясно и как ще реагира останалата част от света. Но заплахите на руския президент накараха Индия и Китай да нарушат мълчанието си за войната в Украйна и да изразят тревога. НАТО заплаши със сурови последици, а Вашингтон ги нарече катастрофални. Според полския външен министър Збигнев Рау най-вероятният западен отговор ще е опустошителен удар, нанесен с конвенционално оръжие. Подобно предположение бе потвърдено и от бившия шеф на ЦРУ генерал Дейвид Пeтреъс, според когото САЩ и съюзниците ще унищожат напълно руските войски в Украйна и ще потопят Руския черноморски флот.
Евентуална руска ядрена атака няма да завари Запада неподготвен, обясняват експертите. Очаква се това да бъде предшествано от много активна размяна на разузнавателна информация между правителствата и агенциите за сигурност. Вероятно ще се увеличи много силно дипломатическият натиск върху Русия да промени курса, както и върху Индия и Китай да осъдят остро и решително намеренията ѝ. Това би могло да има силен ефект върху нея предвид зависимостта ѝ от експорта на горива.
5977. Това е броят на руските ядрени бойни глави според изчисления на Федерацията на американските учени. 1500 от тях са остарели и трябва да бъдат обезвредени. Повечето от останалите са стратегически - за използване на далечни разстояния, и има една по-малка част, които са тактически. Източници на в. “Файненшъл таймс” посочват, че
Москва разполага с 1830 тактически бойни глави, но това издание твърди, че общо ядрените оръжия на Русия достигат 7454. Ройтерс пък добавя, че Москва разполага с 10 пъти повече тактически бойни глави от САЩ, като половината от американските са разположени в Европа.
Русия е безспорен лидер по ядрен арсенал, следвана от САЩ с 5428 ядрени бойни глави. Двете държави заедно притежават 90% от световните запаси. Още 7 държави разполагат с ядрено оръжие: Китай (350), Франция (290), Великобритания (225), Пакистан (165), Индия (160), Израел (90) и Северна Корея (20).
Той Борисов още преди 10 години ви каза, кои сте про'с'таците.
Какви компромиси, като сащ и слугите им непрекъснато търсят ескалация?! Оня ден румънецът призна, че още 2008 година нато е решило Украйна да влезе в него?!
Ако не уважавате читателите си, поне себе си не уважавате ли.
Много сте гадни!
СЛАВА РОССИИ