Желанието да помогнете може да развали взаимоотношенията на работното място - как да го предотвратите
Какви са опасностите от алтруизма и защо подобна стратегия на поведение не е най-добрият избор?
Някои хора считат за свое задължение да бъдат твърде активни в работата, да помагат на колегите във всичко, да бъдат помощници на първа линия. Но какви са опасностите от алтруизма и защо подобна стратегия на поведение не е най-добрият избор?
Обсебване
Опитвате се да бъдете активни и грижовни, често поемате работата на някой друг и дори поемате удара върху себе си, когато става въпрос за отговорност. Следите за всички нужди на вашите колеги и бдите, за да предотвратите грешките им. Често обаче в такива случаи околните ви намират за твърде натрапчиви и се опитват да стоят далеч от вас. Това е много разочароващо, защото искрено искате да им помогнете и дори жертвате собственото си време, сила и енергия за такава, според вас, добра цел.
Не се опитвайте да угодите на всички. Ако не ви помолят за помощ, а вие сами я предлагате от време на време, рискувате да изглеждате прекалено натрапчиви. Най-малкото уморявате хората с присъствието си и ги поставяте в неудобно положение, защото не намират аргументи да ви откажат. Никога не предлагайте помощта си, освен ако не ви я поискат.
Желанието да демонстрират своите умствени способности
От време на време идвате на помощ на други хора и го смятате за добро дело, защото сте готови да споделите своите знания и умения. Отвън обаче може да изглежда различно, тъй като всеки служител има свои преки функции и отговорности, с които трябва да се справи. С инициативността си подчертавате, че сте по-умни и способни от другите. Хората виждат в това единствено вашето желание да се издигнете за тяхна сметка. Оказва се, че те нищо не знаят и не знаят как, а вие изглеждате сто процента компетентни по всеки въпрос.
Невъзможност за изпълнение на исканията на колегите
От време на време изпълнявате заявките на колегите и го правите с удоволствие и качество. Хората искрено вярват, че не ви струва нищо, затова се обръщат към вас отново и отново. Помислете за факта, че някой ден толкова много хора ще се обърнат към вас, че физически няма да можете да се справите с всичко. Вие трябва да изберете на кого да помогнете и на кого не. Бъдете готови за факта, че отношенията с колеги, на които отказвате, гарантирано ще се влошат.
Бърнаут
Както вече споменахме, за да задоволите всички искания на колегите, се изискват огромни разходи за енергия. Изпълнявайки задълженията на други хора, можете да сте толкова уморени, че да нямате достатъчно сила, за да изпълнявате непосредствените си функции. Бърнаутът е много сложно и сериозно състояние, което води до негативни последици. Вие не само няма да можете да се справите физически с работата, но и ще загубите интерес към нея. В този случай няма да можете да бъдете полезни нито на другите, нито на себе си. А и никой не обича меланхолично настроение или апатично настроение, хората предпочитат да общуват с положително настроени служители. От друга стран, отношенията ви със семейството и приятелите също ще се влошат, защото прегарянето прави човек раздразнителен и недружелюбен.
Ненужна саможертва
Да се жертвате и хабите енергията си ненужно е глупаво. А и подобно поведение рядко печели признанието на другите. Или ще бъдете възприемани като твърде натрапчиви и опитващи се да угодите на всички, или ще бъдете манипулирани и използване. Затова не се жертвайте, вършете непосредствените си задължения, не предлагайте помощ, освен ако не бъдете помолени. И се научете да отказвате, защото хората, които знаят как да правят това, са много по-ценени.
Лора Костова, главен редактор на happy-woman.bg