В петък откриват иновативен STEM център за космически изследвания в ОУ „Александър Г. Коджакафалията“
Иновативното пространство предоставя възможност за експериментална и практическа работа в областта на природните науки, роботиката и програмирането
На 15.09.2022 г. се навършиха пет години, откакто в най-младото основно училище в България – ОУ „Александър Георгиев-Коджакафалията“ – удари първият звънец.
По случай малкия си юбилей педагогическият колектив и учениците ще открият иновативния STEM център за космически изследвания на 23 септември, от 11:30 часа, в присъствието на комисаря на ЕС по иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта – г-жа Мария Габриел, както и в присъствието на кмета Димитър Николов.
На събитието децата ще представят своите досегашни проекти в областта на STEM (наука, технологии, инженеринг и математика), с които завоюваха редица национални и международни конкурси.
Създаването на училищния център е осъществено по национална програма „Изграждане на училищна STEM среда“. Иновативното пространство предоставя възможност за експериментална и практическа работа в областта на природните науки, роботиката и програмирането, обединени под шапката на новия предмет Космически изследвания, който екипът на училището разработва в сътрудничество с британския клон на Европейското бюро за космически образователни ресурси (ESERO) и с тренировъчния лагер на NASA в Измир, Турция, в който през лятото участваха учениците от шести клас.
От своя страна еврокомисар Габриел ще представи пред възпитаниците на иновативното училище новия проект „Зелени пирати“, посветен на опазването на околната среда от замърсяване с микропластмаса. Проектът е част от инициативата „Хоризонт“ на Европейския съюз и се координира от Аерокосмически център на Федерална република Германия. От българска страна участват експерти от БСУ, проф. д-р Севдалина Турманова – специалист по полимери от университета „Проф. д-р Асен Златаров“ и ръководител на регионалното представителство на БАН в Бургас, Институтът по океанология към БАН, както и ученици от ПГРЕ „Г. С. Раковски“ и ОУ „Александър Георгиев-Коджакафалията“.