И служебният кабинет май отписа „Газпром“ - обяви търгове само за втечнен газ за 2022 и 2023 г.
"Булгаргаз" стартира конкурс и за дългосрочни доставки за периода 2024 - 2034 г.
И служебното правителство, изглежда, отписа „Газпром“ като възможен доставчик на газ за 2022 и 2023 г. „Булгаргаз“ засега обявява търгове за доставка само на втечнен газ за този период. Това стана ясно на брифинг в Министерството на енергетиката на министъра Росен Христов и изпълнителния директор на „Булгаргаз“ Деница Златева.
"Търговете ще се проведат в открита, прозрачна и равнопоставена процедура, като целта ни е максимално широк кръг компании да участват и да предложат в реална конкурентна среда своите ценови оферти и да постигнем най-добрите ценови равнища", каза Златева.
Тя подчерта, че се следвало взетото миналата седмица "стратегическо решение" от страна на служебното правителство.
"Булгаргаз" разполага вече с капацитет от 10,6 млн. мегаватчаса на строящия се терминал в Александруполис за втечнен природен газ за период от 10 години. Към настоящия момент водим също така интензивни преговори за осигуряване на слотове за регазификация за периода ноември и декември. Също така планираме да участваме и в годишния търг за 2023 г. за слотове и капацитет за регазификация на терминала в Ревитуса (Гърция), който ще се проведе най-вероятно през месец октомври. Паралелно с това, водим разговори за осигуряване на допълнителни слотове за 2023 г. и на терминалите за втечнен природен газ в Турция", добави Деница Златева.
"В тази връзка днеска ще обявим следните търгове. Обявяваме търг за доставка на втечнен природен газ за месец ноември и за месец декември 2022 г. Обявяваме годишен търг за доставка на втечнен природен газ за цялата 2023 г. И стартираме процедурата с обявяване на търг за дългосрочни доставки за периода 2024 и 2034 г., с което изпълняваме решението на Министерски съвет от миналата седмица. За разлика от предишни процедури, в които нямаше ясно разписани условия и етапи, липсваха прозрачно дефинирани критерии за оценка, търговете, които днес обявяваме, ще преминат през няколко етапа", каза още изпълнителната директорка на "Булгаргаз".
Първият етап се състоял в предварителен подбор на кандидатите за доставка. Всички заинтересовани лица трябвало да подадат писмо за намерение до "Булгаргаз". Трябвало да е ясна собствеността на доставчиците, да имат добра репутация и т.н. Вторият етап включвал подаването на офертите, а третият - оценки и избор на изпълнители.
Деница Златева се спря и специално на дългосрочния търг.
"За този търг има предварително запазен 10-годишен капацитет на строящия се терминал в Александруполис. Сигурно много от вас ще попитат - защо стартираме търга сега. Защото този търг, за разлика от краткосрочния и средносрочния, ще мине през няколко етапа и ще обхване период от 6 месеца. Т.е. оценката и изборът на доставчици ще се случи през месец март 2023 г.", каза шефката на "Булгаргаз".
Избраните доставчици можело да са няколко.
На въпрос дали затварят вратата за доставки от Русия Росен Христов отговори, че не затварят вратата за никого. Преговорите с "Газпром" продължавали от страна на "Булгаргаз", но развитие засега нямало.
"Както вече многократно обявявах, истинската диверсификация и независимост означава да има възможност да доставим количества газ поне на 130 - 150% от необходимите ни нужди с възможност да преминаваме от един доставчик на друг при невъзмжност на някой от тях да си изпълни задълженията без значение по какви причини - най-често се случва да са технически", каза още министърът.
Според него, ако всички преговори за доставка на газ завършат успешно, у нас ще влиза двойно повече суровина, отколкото ни е необходима. Така "Булгаргаз" щяла да се развие като компания и да започне да препродава газ в региона, извън България.
След питане само за втечнен газ ли ще са търговете, Христов обясни: "Тези търгове са само за втечнен газ. Предстои да обявим такива и за тръбен газ."
Деница Златева пък каза, че чакат оферти от доставчиците както с осигурени слотове, така и без такива. Затова на търговете щяло да има две обособени позиции.
Ако те са успешни, за ноември и декември заедно с азерския газ щяло да се осигури изцяло месечното потребление в България.