Бургазлийка изследва тумори с учени в Нотингам, откритието им дава надежда за лек срещу рака
Темата, по която биологът Моника Димитрова работи с още двама професори, е причината за детските мозъчни тумори
Млад учен от Бургас се включи в научен проект в Нотингам, занимаващ се с мозъчните тумори при деца. Биологът Моника Димитрова работи в екип с учени от университета в града на Лорд Байрон и след няколко години труд се стига до откритие, което дава надежда на хората, търсещи лек срещу рака, разкри репортерът на Нова телевизия Елена Танева.
"Идеята тръгна от моята менторка, която е клиничен онколог и с нея работихме в областта на детска онкология. Това бе едно от нещата, което не е изследвано досега и решихме, че може да излезе нещо интересно. При тези видове тумори, които изследвахме, за жалост при децата прогнозите са доста лоши“, каза в интервю за NovaNews Моника Димитрова.
Тя е специализирала магистратура „Детски мозъчни тумори“ в британския университет, а темата, по която работи с още двама професори, е причината за детските мозъчни тумори.
Сега момичето, което е работило в едно от отделенията на Кралския медицински център в Нотингам, планира да учи за лекар, защото вярва, че човешкият живот е безценен.
„Туморите на централната нервна система са най-честите ракови образувания в детска възраст. Те представляват около 25% от всички онкологични заболявания при малчуганите“, уточни Елена Танева.
Свързаните с лечението на деца странични ефекти са много силно застъпени, обяснява пък биологът. Проучването, по което работи тя, цели да открие каква е ролята на ензимите и аминокиселините в организма на човека.
„В лимфобластната левкемия това е изследвано преди години пак с аминокиселина, което сега се използва като метод за лечение. Ние изследвахме само детски мозъчни тумори, но това никога не е разработвано. То е нещо съвсем ново“, разказва младата бургазлийка.
Учените са открили, че аргининът в човешкия организъм се оказва разковничето за реакцията на някои от най-агресивните мозъчни тумори. До тук се е стигнало след двугодишен труд, като са използвани около 70 човешки донора, а работата е била свързана с дълги и уморителни часове лабораторна дейност.
„Това, което правим, е основата и още доста работа има да се върши, но ние работихме върху тъкани от починали пациенти. Семействата им бяха позитивно настроени към нашето проучване и сме им много благодарни“, добавя Моника.
Научният екип остава изненадан от откритието и от взаимовръзката на туморната клетка с аминокиселините, съществуващи в човешкия организъм.
„Аргининовата киселина по принцип е полузаменима, но в периоди на стрес, когато човек е болен, става незаменима, което означава, че е от изключително значение за организма. Това, което намерихме и доказахме, е че раковите клетки не могат да синтезират този аргинин по начина, по който го прави една нормална клетка. Това го прави незаменим. Така болестта се разраства. Затова мозъчните тумори се намират обикновено в доста напреднал стадий“, обясни младият биолог.
Тя е категорична, че един от отличителните белези на рака е способността на туморната клетка да променя своята клетъчна машина, за да насърчи растежа и оцеляването. Моника Димитрова посочва и т.нар. ефект на Варбург, докладван преди повече от век, при който раковата клетка извлича енергията си чрез анаеробна гликолиза дори и в присъствието на кислород. Казано по-просто туморните клетки успяват да пренастроят метаболизма на аминокиселините, а това са градивните елементи на протеина. Те са необходими за синтеза на нуклеотиди, уточни Елена Танева.
„Има няколко, които са рециклиращи. Те чистят организма от всякакви токсини. В мозъчните тумори, които ние изследвахме, имаше страхотен дефицит и почти не съществуваха тези рециклиращи ензими, заради което организмът изцяло става зависим от този аргинин, а той в този момент вече се е превърнал в незаменим за организма, който туморната клетка храни, защото няма как да го рециклира по нормалния начин“, обясни Моника Димитрова.
Проучването на екипа й, работил върху аргининовата киселина, е публикувано в няколко от британските и международните журнали, както и в почти всички научни сайтове и медицински регистри. Днес младият учен мечтае за нови открития и за добра реализация в България.
А на астронавтите от НАСА кафе им вари едно момиче родено в М. Рудник.