Невиждан мигрантски натиск по българо-турската граница - надмина нивата от 2014 – 2015 г.
Това сочи вътрешният министър на последното заседание на МС
Натискът, на който в момента е подложена българо-турската граница, е безпрецедентен и е по-висок дори от периода 2014 – 2015 г. Това отбелязва на последното заседание на Министерския съвет миналата седмица служебният вицепремиер и вътрешен министър Иван Демерджиев. Той аргументира проекторешение, с което се възлага на МВР и Министерството на отбраната осигуряването, ръководството и контрола на ремонтните дейности по възпрепятстващото съоръжение по границата.
„Временното инженерно съоръжение от възпрепятстващ тип по българо-турската граница е с обща дължина 235 613 м, разположено е на територията на областите Ямбол, Хасково и Бургас и представлява публична държавна собственост“, казва Демерджиев според стенограмата от правителственото заседание.
„Миграционният натиск по Източно-средиземноморският маршрут системно се увеличава, като продължаващите регионални конфликти и социално-икономическата нестабилност в страните от Близкия Изток, Северна и Централна Африка продължават да генерират миграционни потоци към България по пътя им към Централна и Западна Европа. Настоящите събития и политическата обстановка в Афганистан допълнително засилват миграционния натиск, като в тази връзка не без значение е и фактът, че турската държава пристъпи към връщане на доста сирийски граждани, намиращи се на нейна територия, което също допълнително усили и увеличи миграционния натиск по нашата граница.
Най-натоварена в миграционно отношение от началото на годината е българо-турската граница, като през този период са регистрирани опити на граждани на трети страни да влязат в страната през българо-турска граница, които са 7 пъти повече в сравнение със същия период на 2021 г. Натискът, на който в момента е подложена тази граница, е безпрецедентен и е по-висок дори от периода 2014 – 2015 година“, добавя още вътрешният министър.
Според приетото решение Министерството на вътрешните работи ще създаде организация за осигуряване на необходимите строителни и монтажни материали, стопански инвентар или оборудване за извършването на неотложните ремонтно- възстановителни дейности в рамките на осигурените финансови средства по бюджета на МВР за 2022 г.
Министърът на отбраната пък ще създаде необходимата организация за изпълнение от Сухопътните войски на необходимите ремонтно-възстановителни дейности със свои сили и технически средства в обхвата на наличните способности на инженерните формирования.
Срокът е 31 декември 2022 г.
Като по мое време и награди имаше.
Тези за сапун не стават.
Използват момента, докато Динко е в болницата :)