Кметът на Поморие: Лозята са ударени от урагана като с коса, възстановяване няма
Всичко трябва да се изкорени, а насажденията са млади, каза Иван Алексиев
Гроздето е съсипано, но не само от градушката. Ураганният вятър е бил със скорост над 150 км/час и лозята край Поморие са ударени като с коса. Това каза пред БНТ кметът Иван Алексиев.
Той съобщи, че веднага след огледа с областния управител на Бургас проф. Мария Нейкова са свикали междуведомствената комисия. Вчера те призоваха земеделските производители да подадат заявления в кризисния щаб, които вече сме внесли в Общинска служба „Земеделие“.
Щетата е над 90% за лозарите, добави кметът на Поморие.
„Имам уверението на Лидия Станкова от Областна служба „Земеделие“, че днес 3 комисии започват оглед на цялото землище. Освен продукцията, самите лозя, колове, съоръжения, са засегнати“, добави той.
„Това са млади лозя. Гледани са 3 години и вече са започнали да дават плод. Голяма част от тях са правени по програми, но възстановяване няма. Всичко трябва да се изкорени. Всичко възможно правим, за да помогнем на нашите лозари, защото те трябваше вече да берат и да продават продукцията“, заяви Алексиев.
„Над 90% от лозовите масиви в Община Поморие са засегнати. Лозарите казват, че е имало и други тежки години, но като тази с такива щети – не“, добави той.
Хората очакваха по 1200-1500 кг на декар грозде, но виждате какво се случи, заяви градоначалникът.
Междуведомствената комисия ще приема заявления до 10 дни след нанесените щети, уточни кореспондентът на БНТ Давид Сукнаров.
Един от собствениците на лозя пък сподели пред камерата на националната телевизия, че не вижда как без държавна помощ ще може да възстанови това, което природната стихия му отне.
Най-малко между 600 и 700 лева на декар трябва да се инвестират, за да получиш качествено грозде и още около 2000 лева за самата конструкция с бетонните колове, добави той.
Негов колега сподели, че е загубил гроздето от 200 декара. „Щетите ни са 100%. Унищожени са лозята“, уточни той.
„Преди две години имаше пак такава градушка, но такива щети нямаше. 100 декара млади насаждения имам, но всичко е начупено също са изкоренени“, казва друг лозар.
Такова нещо за 72 години живот не съм виждал, щетите ще се установяват тепърва от комисия, разказа негов колега.
„Коловете са паднали и няма как да влезеш да береш гроздето. Няма и смисъл да се правят такива разходи. Никой не знае какво ще се прави отсега нататък“, споделя един от производителите на грозде.
Неделчо Каприев е сред земеделците, чиято продукция е пострадала на 90%.
„Насажденията ми са към Сарафово. Имам по-малко поражения по конструкцията, но продукцията тотално е заминала. Имам и лозови масиви към Ахелой, които са ударен, но пораженията не са толкова големи“, добавя той.
Пред Нова телевизия пък Димитър Пилонтов, който е собственик на гроздов масив, разкри, че той и колегите му не са застраховали своите лозя, защото нямат градобитна площадка и застрахователните премии са двойни и тройни, в сравнение с другите.
Насажденията му са напълно унищожени и подлежат на пълна подмяна. Той изчислява, че загубите от нереализираната продукция ще възлизат на около 8 хил. лв.
„Поразеното от градушката грозде не става дори за фураж. Въобще няма да влизаме да го берем. Целият ни труд отиде на вятъра. За съжаление не само продукцията, която загубихме тази година, но и насажденията са унищожени. Коловете не са съборени, а тотално счупени и изкривени и е нужна пълна подмяна“, добави Пилонтов.
„От 20 години съм земеделски производител. Как се възстановява това?“, пита Нейчо Желязков и очите му се насълзяват.
„Това е бедствено положение. Никой не знае какво може да се случи“, каза той пред бТВ.
Ние сме в шах, коментира Киряк Ралев.
Без помощ от държавата не може да се оправим, защото щетите са много големи, добавя мъжът, който е един от учредилите на националното лозарско сдружение.
Изберете гербаджийските измамници и те ще ви направят отново млади и бензинът ще стане 1 лев.