Отеснялото училище в бургаския кв. Сарафово - еманация на политическата омраза
Проблемът е сериозен, капацитетът е критично изчерпан, а най-близкото школо е на 10 км разстояние. Това го знаят четири поредни правителства, настроени отрицателно успехите на управляваната от ГЕРБ община
Трето служебно правителство и едно редовно – на „Промяната“ (уточняваме, че министър на просветата в първите две служебни, както и в редовното, бе все Николай Денков, б.а.), сякаш са дебилни, слепи и глухи, за да проумеят, че е невъзможно вече да се преподава и пребивава в отеснялото единствето училище в един от най-бързо растящите като население квартали на Бургас - в ОУ „Христо Ботев“ в кв.“Сарафово“.
Защо кметът Димитър Николов избра ОУ "Христо Ботев" в кв."Сарафово", за да открие учебната година
Година и половина, Общината се опитва да осигури финансиране и сигнализира неколкократно министерството на образованието, но отговор така и не получава.
И след като в Общината разбраха, че не си струва "да чакат от умрял писмо", днес кметът Димитър Николов обяви, че строителството на корпуса ще започне, независимо дали държавата ще помогне или ще продължи да е мащеха. Направи го в типичния си дипломатичен стил, без да посочва с пръст, да обвинява или да се оплаква. Просто показа, за кой ли път, че запретна ръкави и ще намери решение, вижте видеото:
Проектът е стратегически за квартала, защото най-близките училища са на отстояние почти 10-ина км – в ж.к.“Изгрев“ и в ж.к.“Зорница“, а твърденията, че броят на учениците намалява и на кв.“Сарафово“ не било изобщо нужно разширение, може да определим като пълни глупости на хора, нямащи нищо общо с Бургас.
И всеки, който смята, че не е нужно разширение, нека провери колко деца са записани в ЦДГ „Ален мак“ и с какъв темп расте броя на новото поколение на „Сарафово“.
За справка, през 2008 година, в единственото основно училище са се обучавали само 60 деца, след което броят им почва да расте стремглаво. През 2016 година стават 200, през 2020 година са 230, а сега са близо 300.
Капацитетът на ОУ „Христо Ботев“, строено през 30-те години на миналия век, е за 280 деца. Тази година са приети 296, което наложи безпрецедентен байпас – да се наеме къща в съседство, в която да се изнесе част от административната и учебна дейност. Това ще реши временно проблема, но най-много до началото на следващата година, когато се очаква децата в училището да бъдат 330.
Заради това, родителското настоятелство и жителите на квартала призоваха да се предприеме разширяване на училищната база. Изчисленията са, че в следващите 10 години броят на учениците в кв.“Сарафово“ от 1 до 8-ми клас ще нарасне двойно. Новият корпус е проектиран за 250 деца, плюс физкултурен салон. Нужните средства ще са между 3,5 и 4 млн.лева, които ще трябва да се извадят от общинския бюджет, след като държавата отказва да помогне.
Парадоксалното е, че образованието би следвало да е функция на Министерството на образованието и науката и то стратегически да планира изграждането на нови училища и корпуси, според конкретните нужди. Както виждаме обаче това не се случва. Или поне не се случва в Бургас. Причините са политически, но цената е твърде висока.
Съррррр
Ще вият като за последно за комисионните
Сърррр
Не се наядоха 15 години!
Ами като общината "не успя да убеди доскорошните управляващи", защо не можа да убеди и СЕГАШНИТЕ управляващи? Май с много слаби "убеждения" ги убеждавате. А да не говорим, че не успяхте да "убедите" и ТИКВАТА от Банкя.
Спрямо 2007 г. вече малките класове са се стопили с 30%.
Така, че и умрялото Сарафово скоро ще изгърми и временно помещение под наем за няколко години е правилно, докато не паднат децата в квартала наполовина в следващите випуски.
Категорично няма никакъв ръст на населението тук!
Даже последните години взехме да оредяваме стабилно.
Винаги е имало деца за 200-300 ученици, обаче училището се смяташе за скапано и хората си записваха децата повече в града.
Егати герберастката логика...честно!
Е,няма такава наглост!
Дори и украинците толкова помогнаха, като са останали едва 200-на техни деца.
За цялата община Бургас 2015 г. са родени 1939 деца, а през 2021 г. са родени 1679 деца. Имайте предвид, че дори тези цифри включват 20% родени в чужбина, така до първи клас я стигнат 1400 деца в общината, я не.
Откъде накъде Сарафово точно щяло да нараства, като цялата ни Бургаска община заминава вече в киреча?