За година: 18% ръст в цените на старите жилища в Бургас и 0% - на новите
В Русе поскъпването на апартаментите е най-значимо сред шестте най-големи града у нас
Бургас е лидер сред големите градове по ръст на цените на съществуващите жилища. Това сочат последните данни на Националния статистически институт (НСИ).
Със 17.8% е нараснала стойността на тези жилища в морския град към първото тримесечие на 2022 г. на годишна база. Статистиката касае индекса на цените на жилищата (ИЦЖ) и обхваща шестте града в България с население над 120 000 души.
Във Варна ръстът при съществуващите жилища е 16%, а в София – 14.1%. Следват Русе – 13.7%, Пловдив – 12.7%, и Стара Загора – 8.1%.
Любопитно е, че в Бургас за същия период почти не е помръднала стойността на новите жилища. Нарастването в случая е само 0.1%, което пък е най-малко сред шестте най-големи града.
Общият ИЦЖ, т.е. средният ръст в цените на жилищата в град Бургас е 11.1%.
По този показател лидер е Русе с 15.4%. Прави впечатление, че там новите жилища са поскъпнали с цели 23.2%. И по този показател дунавският град е на първо място.
Средният ръст на цените във Варна е 13.2%, а в София – 11.9%. Най-малко са нараснали в Стара Загора – 6.3%.
Данните се отнасят за новопостроени и съществуващи жилища, закупени от домакинствата.
Казах ви в петък продавам на 2000 евро кв. м. Какви пет лева какви няма хляб. Кякъв балон. Счупиха тел.
Това означава, че няма навлеци придошли от къде ли не. Няма селяци да дразнят съседите с това, да си оставят цървулите пред вратата и да викат и тропат като изоглавени.
Инфлацията същия я приветствам. Това е така, защото тези придошли "нови граждани" ще усетят носталгия по родните си места.
Нека още малко се вдигне, както инфлацията, така и горивата. Инфлация 30-35% и дизел 4,50-5.00 лв ме устройва напълно.
Тогава вече, ще можем да се разхождаме из града на спокойствие и да дишаме нормално, като истински бургазлии.
Сами си правете изводите.
Колегата ми все ми вика,балона ще се спука...И от 5 години чака цените да се сринат...е още чака.
Взех апартамент на ипотека с идеята да го отдавам под наем. Направих ремонт за 20 000 лв , в цената включвам и мебелите .
Започнах да го отдавам , взех депозит за 1 месец и наема беше 550 лв /месец, това е двустаен в Лазур в нова кооперация.
Наемателите ми ,младо семейство ,изглеждаха много приятни когато го наемаха и затова им се доверих , стояха 6 месеца и си намериха нова квартира , тоест имах доход от 3300 лева, при напускането им на апартамента имаше следните щети: дивана беше с прорязана тапицерия по средата, имаше пукнати 2 плочки при входа в хола , явно беше изпуснато нещо тежко , скарахме се и аз не им върнах депозита за да покрия щетите , и какво си мислите че стана , когато получих сметката за ток тя беше 218 лева и неплатена сметка за вода на стойност 68 лева. Няма да казвам че в апартамента се е пушило и го проветрявах 1 месец , замяната на плочките ми струваше 300 лв тъй като едва намерих майстор който да му се занимава с нещо толкова дребно. Претапицирането на дивана ми струваше 260 лв с изнасянето му тъй като нямаше как да се вземе само седалката а трябваше да се закара целия диван , това усложни процеса по пренасянето и транспорта до тапицера, естествено след претапицирането на тази част от дивана вече вида не е същия. Тоест от 3800 лева общо реално ми останаха чисти 2854 лева за тези 6 месеца .
И това стана само за 6 месеца, не ми се мисли ако наемателите стоят 2-3 години , какви щети могат да нанесат и след освобождаването .