Кандидат-депутатът Георги Кузманов: Бургаският регион има огромна нужда от свежи инвестиции и нови производства
Предприемачът управлява голяма строителна компания, той е човек с принципи и ясна позиция за това как от парламента може да бъде полезен за своя регион
Георги Кузманов е на 46 години, роден и израснал в Бургас. Средното си образование е завършил в Електротехникума в родния си град, а след това става магистър по икономика в Стопанската академия в Свищов. Семеен, с две деца. От близо 15 години се занимава със строителство и инвестиции в строителството, управител е на фирма „Хит строй“, която е изградила голям брой жилищни, промишлени и административни сгради, както и инфраструктура в Бургаския регион, сред които базите в новия Индустриален парк на Бургас. Във фирмата му работят над 250 служители.
- Г-н Кузманов, с какво Ви привлякоха от „Български възход“?
- Целите, които са си поставили от „Български възход“, съвпадат с моите идеи за развитието на град Бургас и на държавата. Ние не целим да създаваме политици, а държавници, които да работят за тази страна и за съответните области, от които са излъчени. Не искаме да се създават политици, които за една година или за няколко месеца да са в парламента и тяхната кариера да приключва.
- Кой беше човекът, който Ви привлече в „Български възход“?
- Г-жа Виолета Комитова лично ми предложи, седнахме и разговаряхме. Тя представи пред мен целите на партията и се убедих, че имаме сходни намерения. Така приех да участвам.
- Кои са основните акценти в програмата на „Български възход“?
- Залагаме на привличане на инвестиции в национален и регионален мащаб, както и нови производства. В Бургас липсват такива и градът ни се нарежда може би на последно място след другите големи областни градове. Липсата на такива води и до липса на работни места.
Бургаска област е един от най-благодатните региони в България и като местоположение, и като природни дадености, но страда от огромна нужда от свежи инвестиции и нови производства.
- Имате ли визия как ще дойдат тези инвестиции?
- С работа и връзки с големи компании и международни инвеститори. Фирмите бягат от Бургас, предпочитат Пловдив, Стара Загора, София, а тук уж имаме пристанище и идеална среда за привличането им.
- Каква е причината за това, в последните години тук се изгради добра инфраструктура и среда за бизнеса?
- За мен една от причините е от административна гледна точка – в държавната и общинската администрация са поставили бизнеса на колене. За едни документи се изчаква много дълъг срок, а спокойно може да се въведе подаването им по електронен път. Бюрокрацията е много голяма и мисля, че това е една от причините.
- Какви са най-често срещаните проблеми пред Вашия бранш – с високите нива на инфлацията и непрекъснато нарастващите цени, например? Как се работи в такава непредвидима обстановка и какво трябва да се направи, според Вас?
- Трудно се работи, защото в момента ние не знаем какви цени да калкулираме, те непрекъснато се вдигат. С поскъпването на газа става непосилно за нас. Почти всички предприятия в България произвеждат техните суровини на газ и в момента имаше нови около 15% увеличени цени на строителните материали по тази причина. Да не говоря, че една от водещите фирми за тухли в България увеличи цените си с 30% заради скъпия газ. В момента в Сърбия имат много по-ниски цени на газа и сръбската тухла идва в България на много по-добра цена от българската. По този начин ние къде защитаваме родното производство, него изобщо вече го няма.
- С какво бихте могли да бъдете полезен в Народното събрание за строителния бранш, познавате отлично наболелите проблеми за този вид бизнес?
- В национален мащаб трябва да се улеснят документално нещата, фирмите по-лесно да вадят строителни разрешения, да се изготвя по-бързо промяната на ПУП-а на парцелите. Процедурите трябва да се облекчат и нещата да се случват по-бързо. Защото когато един инвеститор подхване един проект, на него му отнема поне 2 години, докато започне да го реализира – това е адски много време.
- Трябва ли, според Вас, да има промяна в Закона за обществените поръчки?
- Самите процедури стават протяжни заради дългите срокове за обжалване, в много от случаите нещата се случват на тъмно. Участвал съм в много поръчки и не съм имал проблеми, за мен обжалването е безсмислено.
- Защо пред последните 2 години повечето кандидати, спечелили обществени поръчки, се отказват, налага се наново да се обявяват такива и така проектите стоят само на хартия?
- Фирмите се отказват, защото формираната цена в поръчката е 2-3 по-ниска от пазарната. Така трябва да се работи на загуба, за да се изпълни даденият обект. Всичко това се дължи на постоянното увеличаване на цените на строителните материали.
- Каква зима ни очаква след изборите?
- Всички говорят за тежка зима. Аз мисля, че при добри действия на служебното правителство и ако се договорят доставките на газ от Русия, нещата може да бъдат добре. Важно е да има газ от Русия. Така и производството ще работи на по-ниски цени и проектите ще се изпълняват в срок.
- Освен човек, който успешно развива своя бизнес, Вие никога не забравяте корените си. По какъв начин подпомагате родното си село Индже войвода и района на Странджа?
- Моето семейство и корените ми са от Странджа планина. През последните 12-13 години за тези райони не се прави абсолютно нищо – никакви инвестиции, никаква инфраструктура, пътищата са в окаяно състояние. В село Индже войвода няма вода, когато през уикенда се напълни с хора от града, които имат къщи там. Предните управляващи не са направили никакви инвестиции за целия район на Странджа планина – за всички села. Това, което е изградено навремето, само то стои.
- Вие или други хора от района подпомагали ли сте тези забравени от държавата населени места?
- Да, разбира се. Помагал съм, заедно със земеделци и представители на бизнеса, които също милеят за родните си места и не забравят корените си, но не това е важното сега. Въпросът е, че без намесата на държавата и общините каквото и да направим ние, не е достатъчно.
Аз лично съм изградил нова църква в село Индже войвода, с баща ми сме участвали в реконструкцията на стария храм. Участвал съм в реконструкцията на църквата в село Момина църква, подпомагал съм изографисването на храма в бургаския кв. Крайморие.
- Имам доста инициативи, но само с нашите намерения не се получават нещата. Няма я държавата, няма я Община Созопол.
- Ако влезете в управлението, как виждате развитието на тези райони?
- Има възможности държавата да помисли за този район – чрез европейските програми и да се отдели ресурс от поне за инфраструктура.
- Какви хора живеят в Индже войвода?
- От местното население там останаха малко, но се заселват все повече хора от града, които непрекъснато пътуват до Бургас за работа. В момента всички къщи в селото са продадени и много млади семейства се нанасят там. Много голям е проблемът обаче с липсва вода и нищо не се прави по този въпрос.
- Г-н Кузманов, Вие можете да кажете много и за бургаския спорт, били сте спонсор на ПФК „Нефтохимик“, и познавате добре проблемите.
- Трябва да се наблегне много на спорта в този град и най-вече на футбола. Бургас е единственият град, където имаме два клуба – „Нефтохимик“ и „Черноморец“, но нямаме професионален футбол. Нямаме и нито един стадион, двата отбора играят на смешни тренировъчни игрища и положението е трагично.
- Колко време сте подкрепяли „Нефтохимик“ – защо решихте да финансирате отбора и после се отказахте?
- Една година подкрепях отбора. През 2019 г., когато станах спонсор заедно с други представители на бизнеса, нещата вървяха много добре и „Нефтохимик“ беше в А група. След това всички се оттеглихме, защото нямаше смисъл, нямаше светлина в тунела.
За да подкрепите Георги Кузманов на 2-ри октомври гласувайте с преференция 105 в бюлетина с №15