Над 2/3 от българските партии не участват в изборите за парламент
Над 300 са закрити от началото на прехода, а 33 са променили имената си
Едва 30% от действащите партии у нас се явяват на изборите. Това сочи справка на „Флагман“ в регистрите на Софийския градски съд (СГС) и Централната избирателна комисия.
Точно 130 са съществуващите в момента български партии според официалния регистър към СГС. През последната година бяха създадени четири нови политически сили.
Други две обаче са били закрити, съобщиха за „Флагман“ от пресцентъра на съда. Това са Движение за европейска интеграция и Гражданско движение за реална демокрация.
Точно 39 пък са партиите, които са регистрирани за участие в предстоящите на 2 октомври парламентарни избори. 22 от тях се явяват самостоятелно. 17 пък са групирани в шест коалиции.
Подобна бе ситуацията и на парламентарните избори миналата година.
Трябва да се отбележи, че има и партии, които се обявяват в подкрепа на политически сили, явяващи се на изборите, без официално да се регистрират.
Така или иначе, очевидно, около 70% (90 на брой) от 130-те партии в България не участват на парламентарните вотове. Т.е. те, на практика, съществуват само на хартия.
Оказва се, обаче, че и доста партии са били дерегистрирани в годините на прехода. По информация от СГС те са над 300. 33 от партиите пък са променили имената си.
За да се разкъсат гласовете и да спечели една партия управлявала 12 години .