България и Азербайджан обмислят бартер ток срещу газ
Министър Стоянов потвърди, че преговори с „Газпром“ се водят
София и Баку са постигнали принципна договорка за бартер по следната схема – България да изнася ток за Азербайджан, в замяна на което да получи допълнителни количества азерски газ. Това стана ясно от думите на министъра на икономиката и индустрията Никола Стоянов в ефира на БНТ в неделя.
Те произвеждат електричество само от газ, а ние сме голям производител на електроенергия, изнасяме и имаме свръхпроизводство. Съществува тази възможност, потвърдена е принципно“, обясни министърът, който бе на официална визита в Баку.
Идеята е България да предостави ток, а в замяна да получи количеството газ, необходимо за производството му. По думите на Стоянов по тази схема има възможност да ни бъде изпратено азерско гориво още през идните 4-5 месеца – „когато ни е най-нужно през зимата“.
Търсят се възможности от къде да дойдат още количества за зимата, но проблемът е, че всички държави търсят и Азербайджан са под голям натиск.“
Предстои Министерството на енергетиката да прегледа опцията технически, както и да се пристъпи към конкретни преговори за цена, количества, срокове. предава economic.bg.
Министър Стоянов изрази увереност, че дългоочакваната газова връзка с Гърция ще тръгне от 1 октомври. Именно по нея ще получаваме договорения по-рано азерски газ. Що се отнася до потенциала за допълнителни количества, важното е още сега да запазим и да заявим интерес за такива, изтъкна той.
Договорът с Азербайджан е за 1 милиард куб. метра годишно. Отделно, в дългосрочен план предстои разширение на южния газов коридор, което да заработи до 3-4 години. Това означава, че „може да получаваме от Азербайджан още 1 милиард куб. метра газ годишно“, подчерта министърът.
Стоянов потвърди, че преговори с „Газпром“ се водят – „но никой не знае какво ще стане и затова се търсят възможности да се подсигури газ за българския бизнес и гражданите“. Според него шансовете са 50/50, а в най-добрия случай България би имала повече газ, отколкото ѝ е нужен. В такъв случай обаче ще има къде да го пласира, смята той.