Ето какво искат протестиращите в Синеморец от служебния кабинет (ВИДЕО)
Ограничението на собствениците да реализират проектите си е заради корпоративни интереси и политиканстване, коментираха недоволните от моста на р. Велека
Служебното правителство да вземе устойчиви решения и да реши проблема със земите в местността „Поляните“ край Синеморец, защото всичко, правено досега, което ограничава собствениците на терени там, е продиктувано от политически интереси. Това каза по отношение на причината за днешния протест, който блокира моста на р. Велека, Мария Инджова - председател на Алианса по туризъм за Югоизточния регион.
Пред журналисти Инджова изтъкна, че в продължение на над 30 години, корпоративни интереси спират реализацията на идеи на собственици на земи в красивата местност и те не могат да реализират своите проекти, който представляват местна инвестиция.
Синеморец въстана срещу еколози като Тома Белев
„Преди две години бе изработен проект за наредба към Закона за устройството на територията, конкретно за Българското крайбрежие, с който се решават всички ни проблеми. Това обаче не се случва, защото държавните служители и администрацията като цяло изглежда не иска да си свърши работата. Чакаме подпис от министрите на регионалното развитие и благоустройството, под чиято шапка е всичко тук, от този на туризма, на земелделието, на околната среда и водите, и от този на туризма. Служебното правителство може да направи всичко това“, каза Инджова.
Тя зачекна и от години болната тема за община Царево – липсата на приет Общ устройствен план, въпреки решението на 5-членен състав на Върховния админитративен съд, с което той е бил утвърден още през 2014 г. По думите ѝ, по изискване на ЕС, до 1 януари 2023 г. – след едва 3 месеца, всяка община в страната ни трябва да има приет ОУП и ако няма такъв – подлежим на санкции. Инджова не изключи възможността по отношение на местността „Поляните“ да се случи аналогична ситуация с плаж Корал, тъй като по думите ѝ от регионалната инспекция (РИОСВ) няма становище, но пък по случая са написали, че до края на ноември т.г. трябва да се преразгледа „Парк Странджа“, успоредно с което и защитени зони, „и да бъдат отстранени грешки“.
„Това значи, че ще има нов план. При всяко правителство всичко е ново, а не трябва да е така“, каза тя.
На протеста днес направи впечатление присъствието на мъж с жълта тениска и колело, който стоеше настрана от недоволните. Той, оказа се, е кандидатът за народен представител от 2-ри МИР-Бургас от листата на „Демократична България“ – Николай Найденов. Той бе веднага разпознат като политик от протестиращите и като част от „враговете“ на групата, която опитваше днес да защити своите интереси. Найденов опита да обясни, че присъства на митинга в качеството си на еколог и че „никой не може да го накара да си тръгне“. В крайна сметка обаче велосипедистът си тръгна, след като бе отпратен от протестиращите с ругатни.
И неговите арменци до него празнуват
Масур хак по повод новосъздаденото електронно правителство
Не съм го виждала в наше село.