Цените в гръцките магазини два пъти по-ниски от тези в България
Спекула вдига цените на основни продукти в магазините, смятат потребители
Истинска спекула се вихри с цените на основни хранителни продукти в България, показва проверка на колегите от вестник "Труд". Изданието сравнява цените на някои основни храни, които се продават в една и съща верига магазини в България и в Гърция. Оказва се, че у нас някои цени са 30-40% по-високи отколкото в южната ни съседка.
За проучването специално са подбрани храни, които не са произведени в България или Гърция. Причината за това е, че има разлика в най-масово отглежданите земеделски култури у нас и в Гърция. Например в България е износител на пшеница, а Гърция на маслини. Освен това има разлика в субсидиите за фермерите в двете страни, в климата и условията за напояване също има разлика. Всичко това може да бъде използвано като обяснение защо в Гърция цените на много храни са по-ниски. Затова сравняваме цените на храни на едни и същи производители, които се внасят и в Гърция и в България от една и съща верига магазини, която работи и в двете държави.
Холандската отлежала Гауда в разфасовка от 450 грама у нас струва 9,99 лв., а в Гърция цената е 3,75 евро. Става въпрос за една и съща фирма производител, еднакъв срок на зреене на гаудата и за едни и същи разфасовки, но в България цената е с 36% по-висока. Още по-голяма е разликата в цените на сиренето Грана Падано, което у нас се продава по 8,99 лв. за разфасовка от 200 кг. Абсолютно същото сирене в Гърция е 3,29 евро. У нас цената му е с близо 40 на сто по-висока.
Редица производители, които използват собствена дистрибуторска мрежа, продават стоките си на различни цени в различните пазари. Най-често пазарните стратегии са две. При първата в страните с по-ниски доходи продават стоките на по-ниски цени, за да бъдат достъпни за доходите на местното население и хората да ги купуват. Втората пазарна стратегия е, когато търговецът или производителят не могат да разчитат на голям оборот в страна с по-ниски доходи, да се опитат да продадат стоката на по-висока цена като я включат в по-висок ценови сегмент от пазара. Логиката за търговеца е, че когато малко хора купуват стоката, поне да я взимат на висока цена.
Оказва се, че у нас прилагат втората пазарна стратегия и се опитват да продават вносното сирене като луксозна стока. За повечето жители на Европа сиренето е просто основен хранителен продукт. А у нас се превръща в лукс и килограм Грана Падано излиза 44,95 лв. Човек на минимална заплата за един месец работа може да купи само 16 кг. от това сирене. А в Гърция с минималната заплата може да купят 43 кг.
В България продават сирене Ементал в разфасовка от 400 грама за 8,49 лв. В Гърция в магазин от същата търговска верига, абсолютно същото сирене е на цена 3,49 евро. У нас цената е с 24 на сто по-висока. В България Моцарела в разфасовка от 250 г. струва 4,49 лв., а в Гърция разфасовка на същия производител от 125 грама струва 0,99 евро. Оказва се, че цената у нас за килограм от сиренето е с над 15% по-висока отколкото в Гърция, и то при положение, че по-принцип по-големите разфасовки, каквито продават в България, са по-евтини.
Свиваме покупките на храни
Високите цени на храните доведоха до свиване на продажбите. През юли има спад с 10,5% на оборота при търговията на дребно с хранителни стоки, напитки и тютюневи изделия в сравнение със същия месец на миналата година, обявиха от НСИ.
Това е втори пореден месец на спад на продажбите на храни и напитки на годишна база. През юни намалението беше с над 3 на сто.
Тенденцията за свиване на покупките на храни започва още от началото на войната в Украйна. През всеки от месеците от февруари до юли има спад на продажбите на храни и напитки спрямо предходния месец. През юни и юли свиването на продажбите е съответно с 2,5% и 3,5% спрямо предходния месец. Данните на НСИ показват, че колкото повече нарастват цените, толкова по-голям е спадът на продажбите.
Свиване на потреблението е единственият начин за стопиране на инфлацията. Пазарната логика е, ако хората се запасяват и пазаруват повече, цените да нарастват. А при свиване на търсенето цените ще нарастват по-малко, а в редица случаи може дори да бъдат понижени. Именно с цел свиване на търсенето и предпазване от риска от трайно повишаване на инфлационните очаквания в четвъртък Европейската централна банка повиши основните си лихви с 0,75%, което досега в историята на еврото не се беше случвало. Освен това ЕЦБ обяви, че повишения на лихвите ще има и при следващи заседания на Управителния съвет.
За втори пореден месец има спад в продажбите на компютри и мобилни телефони. През юни оборотът в търговията с компютърна и комуникационна техника се сви със 7% спрямо предходния месец, а през юли спадът е с 5 на сто. През юни и юли има и спад на онлайн продажбите спрямо предходния месец - съответно с 3,4% и 2 на сто.
За разлика от храните, където има сериозен спад, продажбите на дрехи и обувки нарастват значително. Пред юли оборотът в търговията на дребно с облекло, обувки и кожени изделия е с близо 30% по-висок спрямо същия месец на миналата година.
А всъщност статията е грешна , пошла и подвеждаща.
Извадени 5 вида сирена , за които не се знае нещо много важно , срока им на годност.Да не говорим че магазините има индивидуална стратегия на всеки магазин.
Но питам , зако не са сравнени други стоки , ами тези пет сирена.Просто при другите няма разлика.Аз поне често пазарувам в Гърция и мога да потвърдя , няма разлика в цените.
Идваме на власт-нормализираме цените!
Доходите и цените на основни хранит. Продукти и лекарства са несъответсващи!
Само в БГ!
10 години унищожаване на един народ ,уличени в кражби за милиарди и пак кандидати за власт,лъжливи и крадливи с вдигнати глави!
Много харесвам/и единствено/мисълта на Б.Борисов за лошия генетичен материал в БГ!
20%-30% са по-ниски там цените.
Айде сега сметни и колко е разликата в заплатите. Тогава на колко процента ще отидат???
Американски тецове ни дерат кожата понеже сме подписали договори да им изкупуваме произведеното. Евтеният ток от Аеца цената му вързана с тази на тецовете. В момента правят луди печалби вместо да отделят цените. Както други държави вече го направиха.
Канадска фирма ни копае златото без да видим и един лев от цялата работа. Природозащитниците мълчат!
Нефтеното пристанище на Доган!
Нефтозавода уж руски пък в момента изнася гориво за Украйна като за световно. Луди печалби.
Държавния оръжеен завод на загуба по време на война!
Всичко наопаки!!! На другите европейски държави.
Наопаки друг път. Всичко е мислено и с години и работи като една добре смазан машина но не за народа а за шепа хора. Хем ги знаем и пак за тях на избори. Явно наистина сме мазохисти.
"... В Германия прясното мляко литъра е 50 евро цента..." - не знам къде ги виждаш тези цени от преди повече от 10 години, но и тогаз млякото по 50 цента и да се къпеш в него не ставаше.
След което обаче същите тези български лекарства се изкупуват на обратно пак не толкова скъпо понеже пазара се регулира от държавата. Обаче това транспортиране напред назад точно то оскъпява крайната цена. Но това прекупвачите не ги бърка защото те си взимат двойна печалба. Същото се случва и с чуждите лекарства но по обратният ред. Обаче това обвързва цените на лекарствата с тези на дизела. Нищо че се произвеждат в България. Затова сега пак рязко скачат.
Абе много сложно стана,направо се обърках. Така се получава когато държавата се меси където не трябва, а където трябва нехае.
В БГ са по 4-5 лева пак внос от Италия.
Така: Този ементал не идва директно от италианската ферма! Първо се изкупува от прекупвачи, най-често българи (няколко фирми). После се транспортира до България с през български фирми 2-3 са най-редовните. След това се съхранява в складове. И там работата е двама- трима собственици.
При тези двама трима няма пазарен принцип. Няма и как да има. Там всичко е на договорки!
И ето къде е ролята на агенцията за защита на конкуренцията!
А същата тази агенция за да отчете дейност ходи по хранителните магазини и пише едни доклади как имало картел точно в най-пазарният сектор в България.
Цените в гръцките магазини два пъти по-ниски от тези в България
Извод:
Гръцките магазинери са поне 2 пъти по-малко алчни от българските си колеги
Транспорнтни фирми, складове, прекупвачи и т. н.
Аз ли да ви уча как се прави стойностна журналистика. От колко години сте в бизнеса. Стига сте писали за келешчета с две цигари марихуаната в джоба. Кажете му на ония с оградата че е време за развитие! Не бъдете част от овчия народ който критикувате!
Ще ти дам жокер: В България големите бизнеси се въртят от едни и същи хора. Чуждестранните инвестиции са на нула. Кои мислеш че са тези хора???
Да ти подскажа ли още малко!
Виж на кой са хора тези от институцията за защита на потребителите и тези от защита на конкуренцията. Информацията е публична. От там може да видиш и по някои други институции и институцийки. 20% твърди процента електорат са точно от калинките, техните фамилии и такива заблудени като теб.
Ако пак не се сещаш ще ти напиша направо имената им. На калинките имам предвид. Другите всички ги знаем кои са!!!
Понеже държавата ни е скъсана от всякъде след едно некадърно 12 годишно управление. То на българските жени друго не им остана освен да продават телата си на мъжете от съседните нам държави. Албанците и македонците и те за това идват.
Митев отиди до Банско и сам ще се увериш.
Струва ми се че скоро и мъжете ще ги чака същата участ ако пак попаднем под същото управление.
Дали?Аз купувам българско сирене без "" на около 13 лв/кг. Колко струват посочените от тебе?
До 5
Не е от 1 г, а откакто са се появили Лидълсите в България вече 10г, тука в Румъния и Сърбия са им най-скъпите магазини. Виждал съм 1 съща стока в случая пица салам 330гр(около този грамаж мисля че бе) , тука 3.59лв,в Западна Европа 1,89 евра но опаковка с 3 пици х 330гр
Докато има балъци да купуват тия вносни боклуци на безумни цени, ще има и такива като Лидл и Кауфланд да им ги продават!