Азиатските борси отбелязват спадове. Вчера WallStreet потъна, по начин, невиждан от две години насам. Индексът на сините чипове Dow загуби 5.55%, до 10 810 пункта, а на 21 юли стойността му беше 12 724 пункта.
Още по-лошо вчера падна широкият S&P 500, който загуби 6.66%, до 1 119 пункта, от 1 345 пункта на 22 юли. Технологичният Nasdaq в понеделник намаля с 6.90%, до 2 358 пункта, от 2 859 пункта на 22 юли.
Загубите на пазарите на акции в глобален мащаб, от началото на низходящата корекция, вчера надхвърлиха 6 трилиона долара.
Поевтиняването на петролните фючърси беше спряно от резкия спад на курса на долара, спрямо останалите основни валути. Цената на златото беше изстреляна до нов исторически връх от несигурността, царяща на капиталовите пазари. Металът поскъпна до 1774.80 долара за тройунция.
В петък международната рейтингова агенция „Стандард енд Пуърс“ (Standard and Poor’s, S&P), понижи кредитния рейтинг на САЩ за пръв път от основаването си през 1941 г. Оценката на държавния дълг на САЩ, която досега бе максималната „ААА“, е понижена с една степен до „АА+“. „Стандард енд Пуърс“ е първата рейтингова агенция, която поема тази инициатива.
Износът на България може да бъде ударен от кризата с дълга в САЩ и много европейски страни. Това заяви пред Дарик икономистът от „Индъстри Уоч“ Георги Стоев.
По думите му в момента светът е много по-подготвен да посрещне нова вълна на икономическа и финансова криза и вече има нагласа за по-продължителна стагнация от първоначалните прогнози. Въпреки това единственият лек в случая е намаляване на бюджетните дефицити и на дълговете на страните, което няма да е лесно и за икономики като Франция, Германия и Великобритания.
На въпрос дали кризата от 2008 г., която започна в Америка и обиколи света, ще се повтори, Стоев обясни, че „повторение като същия епизод от същия сериал няма да има, но като нов епизод от една по-дълга стагнация – по-скоро да“.