Старци блокирани в домовете си от кал след потопа в Каравелово, чакат армията да им помогне
От управляващите страдаме най-много, каза възрастна жена, а военният министър призова потърпевшите за търпение
Възрастен мъж е блокиран в дома си в село Каравелово. Тонове кал са изсипани пред дома му след пороя и вече четвърти ден човекът получава храна през прозореца, а служебният министър на отбраната Димитър Стоянов обеща армията да помогне на хора като възрастният човек, но изтъкна, че много домове в селото са блокирани от наносите.
„Моля жителите за малко търпение! Армията е на място и тя ще им помогне“, каза той в „Здравей, България“ по Нова телевизия.
„Много къщи са с кал и трябва да бъдат почистени. Трябва технологично време. Седмица ще е нужна. Изкарали сме всичката техника, която е в близост до карловските села“, обясни Стоянов.
Наводнените села все още са без ток и вода
„Междуведомствената комисия трябва да направи оценка на щетите в засегнатите от наводнението райони и да подготви необходимите средства, които да бъдат изплатени на пострадалите. Първото нещо, което трябва да се направи, е да се осигурят контейнери за хората от съборените къщи, за да се настанят там временно, а след това да се търси и друго решение“, добави той.
„Възстановяването ще продължи дълго, но контейнерите са климатизирани. Отоплени са и не би трябвало да има проблеми“, изтъкна министърът.
След като водещата Мира Иванова го пита дали с парите, които от Междуведомствената комисия ще изплаща, хората, останали без дом след потопа, ще могат да си построят нова къща, той каза, че не знае.
Държавата трябва да осигури временни жилища на тези, които са загубили своите, заяви Стоянов.
Трябва всеки да застрахова имуществото си, за да бъдат възстановени щетите, но в България нямаме такава култура, коментира той.
„Кой е виновен, че някоя дига не е издържала? Не са почистени коритата на реките“, контрира го обаче водещата.
„Има разследващи органи, които трябва да установят къде е причината, кой е отговорен за това състояние и ако има виновен, да си понесе наказанието“, заяви служебният министър.
„Във вчерашния брифинг, който беше в село Каравелово, земеделският министър каза, че няма нерегламентирана сеч“, припомни той.
„Там, където сме получили за бедстващи, сме реагирали веднага. Беше задействан още на 2 септември модула за преодоляване на наводнения и военните отидоха в село Богдан и в Каравелово. Не сме получили друг сигнал, не сме реагирали“, заяви Стоянов.
„Операцията минава през три етапа. Първият е спасяване и евакуация на населението, а след това осигуряване на най-важното – храна, вода лекарства и третият е възстановяване на щетите. Армията участва и в трите етапа. В първият ден имаше над 100 човека с техника между Богдан и Каравелово. За съжаление така се получи, че част от армията бе отцепена от района“, добави той.
От управляващите страдаме най-много, каза пък 75-годишната Павлина Балтова от Каравелово.
„С природата не може да се борим. От това, което имах, останаха едни стени. Покъщнината я натоварехме на един камион. На 15 години съм дошла в това село и вече 60 живея тук. Нямаме река, която да поеме поне половината от водата, която дойде, защото не е почистено дъното й. Преди седем години при един порой бе отнесен половината от двора на читалището, заедно с тоалетните. Тогава трябваше да светне една червена лампа, че тук ще стане голямо бедствие“, разказва жената.
„Нищо не се направи. Бреговете на реката се затрупаха с боклуци, а не мина багер, за да почисти“, добавя тя.
„Никаква помощ не очаквам и не искам, а само да изпратят техника, за да махне боклуците, донесени от водата“, споделя Павлина.
„Благодаря на тези хора, които вчера дойдоха, на непозната жена от София, която цял ден тика колички с кал!“, добавя тя.
Няма я държавата и затова повече никога няма да гласувам, каза още Балтова.
„Не разчитаме на никого“, споделя друга възрастна жена.
„Няма нито вода, нито ток. Изхвърлихме фризера. Развали се“, добавя тя.
Директорът на ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“ главен комисар Николай Николов пък прогнозира, че поне един-два месеца ще се разчистват щетите от наводненията, а година ще отнеме възстановяването.
„Шест са най-засегнатите населени места от наводненията. 5 са в община Карлово и Трилистник. До всяко село има достъп, питейна вода още няма, токът вече е възстановен навсякъде“, каза в "Денят започва" по БНТ той.
Николов заяви, че областният управител на Пловдив от вчера е обявил бедствено положение за Пловдив-област, за да може държавата да се включи по-активно и да подпомогне усилията на кмета.
"Кметът на Карлово направи чудеса. Чудо е, че няма жертви. Такова страхотно бедствие не е имало скоро в България. Но има много щети", заяви шефът на „Пожарна безопасност и защита на населението“.
По думите му точно такова бедствие не може да бъде предотвратено. Но, усещайки промените на климата, трябва да се приспособяваме. Трябва да има предварително планиране на урбанизираните територии, да има стабилност на сградите. Хубавото е, че строителството у нас, не е толкова лошо, колкото се твърдеше. При един такъв потоп е можело всички къщи да бъдат заличени. Трябва да се работи активно със застрахователите, допълни главен комисар Николов.
„За съжаление хората не са застраховани. Причините е, защото в села, в близост до реки, застрахователната премия е много голяма и хората нямат такива средства“, коментира той.
136 в момента са доброволците, които помагат на хората. Те са от София, Казанлък, Смолян и т.н. Желаещите да помагат са много, каза Николов.
В момента 29 багери, булдозери и самосвали са на място и помагат в разчистването. Днес ще се включат и "Автомагистрали" с нова, съвременна техника.
"Нашите усилия се усилват и ще се справим", каза още той.
Българите в контейнера-може.Чужденеца-в хотела.
Идиоти.
Природата се е смилила и ни е харизала стотици реки, езера,построени язовири, минерални извори, за да имаме вода в изобилие а вие не ги поддържате вече 33 години.Само крадете.Нищо не става от всички вас, не знам как има още някой да ви се вързва в таз държава.Народите от Африка ако видят и разберат какви ги вършите с водата в България до сега щяха да са ви пречукали с камъни
Алооо Хаджигенов, Бабикян къде сте бе цървули когато български граждани бедстват, изгубили и малкото което имат.
Демагози прогнили! !!!!Колко сте жалки.Хотелиерите и вие сте една долна измет, ако не рекетирахте държавата по време на пандемията щяхте отдавна да фалирате. Много бързо ви се изгуби "човещината"