Очаква ни ожесточена предизборна кампания, заради войната в Украйна?
Социолог заговори за ерозия на парламентарната демокрация и обвини партиите на протеста за това
Предизборната кампания, която започна днес, ще бъде ожесточена. Протестите ще се засилват до изборния ден. Това прогнозира социологът Светлин Тачев.
"Битката е Изток - Запад заради войната в Украйна с добавката газ, която е част от цялата картина“, каза той в „Денят започва“ по БНТ.
Колежката му Геновева Петрова също смята, че геополитиката ще е фактор в предизборната кампания.
"Истината е, че този голям геополичитески кливич, тази разделителна линия, всъщност има реално своите вътрешно политически, икономически отражения. Хората са притеснени от икономическа криза. Аз не бих изключила напълно и съдебната реформа, въпреки, че съм съгласна, че тя може би няма да бъде топ тема на кампанията", добави тя.
"Ако не се създаде правителство, тоест тръгнем към спирала от предсрочни избори, тогава можем да си говорим за един много силен радикален вот", изтъкна Светлин Тачев.
Ако имаме спирала за предсрочни избори, може да си говорим за един много силен радикален вот, защото видяхме, че в цяла Европа кризите тласнаха хората натам да търсят популизма, предупреди той.
Според него, ако се влошат нещата през зимата, този процес ще стане още по-страшен и това заплашва и единството на Европа, и демократичния процес в съюза.
Геновева Петрова пък обвини протестните партии за ерозията в политическата система и в парламентарната демокрация, които се наблюдават през последните две години.
Това е процес, в който се включиха формации, които се заявяват като нови, модерни и те бяха хита на миналите три поредни вота, добави тя.
„Като гледаме сблъсъците между политическите формации, е ясно, че много трудно може да се състави правителство след вота. Трябва обаче да си зададем въпроса искаме ли да продължим в спирала от предсрочни избори и освен всички кризи, да оставим страната и в политическа. Така страната боксува на едно място. Другият вариант е да се намали личното его и да се търсят мостове, които да обединяват“, коментира Тачев.
„За стабилност не може да говорим. Това са формации с големи разминавания, но ще трябва да търсят начини – дали ще са експертни кабинети, или на националното спасение. На страната й трябва спокойствие и поне временно да има редовен кабинет и Народно събрание, за да може държавата да излезе от ситуацията, в която се намира“, добави той.
„Най-важното е не само българските граждани да изпитват тежестта от кризите на гърба си и плавно да бъдат приведени през това, което наближава. Някои анализатори казват, че ни очаква много тежка зима, а други твърдят, че това са спекулации“, зави социологът.