8 доказателства, че сте израснали в токсично семейство
Безпокойство, прикриване на истинските чувства, ниско самочувствие – за съжаление, някои родители успяват да предадат всички тези негативни усещания на своите деца. Егоизмът им и безразличието към собствените им деца оказват огромно влияние върху детството и живота им нататък. В резултат на това децата започват постоянно да се обвиняват, критикуват, чувстват се безпомощни и имат проблеми в социалното общуване.
Ето сигурните признака, че сте израснали в токсично семейство:
1. Постоянно се страхувате, че ви манипулират.
Доста често се случва токсичните семейства да използват манипулирането като средство на възпитание и оказване на контрол върху членовете на фамилията. Подобно поведение, което се случва ежедневно, не е нормално и се превръща в емоционално и психическо насилие. Това може да ви превърне в мнителни хора, които постоянно подозират, че някой се опитва да ги манипулира. Със сигурност се отразява и на социалните ви отношения.
2. Имате проблеми с доверието.
Когато човек е отраснал в токсична среда с напрегната атмосфера и заобиколен от манипулатори, няма как да не му се отрази. Някои родители вероятно не оказват нужната подкрепа на децата си, други вменяват чувство на малоценност у детето си, трети си сменят настроенията толкова често, че детето е постоянно нащрек. Подобни условия за живот превръщат човек в затворен, стеснителен, неумел в общуването с хората и трудно доверяващ се на когото и да било и носещи постоянния страх да не разочароват другите.
3. Не можете да преглътнете провала.
Децата, които са отгледани в токсична среда, може да изпитват постоянното усещане, че не са достатъчно добри, че не са достатъчно значими. Родителите им вероятно са имали огромни изисквания към тях и очакванията им никога не са били оправдани. В общи линии такива хора развиват ниско самочувствие, склонни са да се самокритикуват прекалено сурово. Това е и причината, поради която дори най-малката грешка или провал се отразява пагубно на психиката им и може да ги извади от строя за дълго време.
4. Никога не се харесвате.
Що се отнася до психическото ни здраве, семейството е от огромно значение. От това зависи чувството ни, че сме обичани и ценени, че имаме своето място в света. Ако връзката между родителите и децата е токсична, то малките започват да проявяват трудности в разбирането на себе си и още повече с това да се харесват. Не се ценят, никога не смятат, че са се справили добре, намират всички други за по-хубави, по-умни, по-успешни. Всичко това е предпоставка за състояние като депресия.
5. Прекалено самокритични сте.
Ниското самочувствие, дело на токсичните родители, кара едно дете да се чувства глупаво, неоценено, незаслужаващо нещо по-добро. Каквото и да правят, тези деца са прекалено критични към себе си, постоянно се съмняват в решенията си, колебаят се, не умеят да отстояват принципите си. просто са приели, че са по-лоши от другите, което им причинява психическа болка.
6. Поставяте себе си на последно място.
Словесните или физическите родители насилници пренебрегват чувствата на децата си. Дори нещо повече - ако детето се опита да обясни какво изпитва, може да си навлече гнева на родителите. В резултат то се научава да прикрива болката си, чувствата си, започва да таи у себе си недоволство, разочарование и гняв. По-нататък в живота си най-вероятно ще започнат да поставят винаги чуждите чувства пред своите, защото ще смятат, че не заслужават да бъдат щастливи.
7. Цял живот се чувствате като безпомощно дете.
Понякога токсичните родители отказват да приемат, че детето им е пораснало. Независимо на колко е години, то се чувства като безпомощно хлапе пред родителите си. нямат му доверие, подценяват постиженията му, не спират да го критикуват, дори обиждат. Искат да го държат под контрол, манипулират го, вменяват му чувство на вина. Ако на детето не му е позволено да взима решения и да учи поуките от тях, това може да бъде пагубно за психическото му здраве. Ще израсне като силно неуверен човек, който не знае какво иска от живота.
8. Постоянно се чувствате нервни и тревожни.
Децата от токсични семейства често са диагностицирани с хипертревожност. Това се дължи на нестабилността в семейството, лошото психическо и физическо здраве, липсата на сигурност. Такива деца изпитват затруднения с концентрацията и постоянно се чувстват нервни, тревожни, напрегнати.
Източник: Обекти.бг