Не може или не иска РИОСВ да види бруталните нарушители на "Шофьорския плаж"
Държавната служба твърди, че е извършвала контрол, но нямало нарушения
РИОСВ-Бургас явно не желае да види дивокъмпингуващите на Шофьорския плаж и е на път да приключи летния сезон със заключение, че на плажната ивица няма допуснати съществени нарушения. Това става ясно от официално писмо, с което екоинспекцията отговори на Флагман.бг.
Спи ли държавата? Кой ще разгони дивите къмпингари, завзели незаконно частна собственост край Шофьорския плаж?
Обърнахме се към РИОСВ-Бургас във връзка с многобройните сигнали за неправомерно спрени каравани, кемпери, автомобили и опънати палатки на плажа. Държавната служба твърди, че е извършвала контрол, но при техните проверки се установявало, че колите, които са спрени били в сервитута на пътя, а на пясъчните дюни не било констатирано навлизане на МПС за текущия сезон.
РИОСВ, защо правилата ви не важат за всички на Шофьорския плаж? Къмпингарите са системни нарушители
Ето нашите снимки от последните дни:
Флагман.бг зададе по надлежния ред въпрос към РИОСВ Бургас за броя на подадените сигнали и извършени проверки, ето какво ни отговориха:
За летния сезон на 2022 година, имаме постъпили 5 броя сигнали за навлизане на моторни превозни средства на морски плаж „Алепу“.
Част от морския плаж попада в границите на защитена територия природна забележителност (ПЗ) „Пясъчни дюни в м. „Алепу“, обявена по реда на Закона за защитените територии. (Заповед № 2109 от 20.12.1984 г. на Комитета за опазване на природната среда към Министерски съвет (ДВ, бр. 3//1985 г.)
Природната забележителност обхваща територията на морски плаж „Алепу“ с граници: от североизсток, през който блато „Алепу“ се оттича към Черно море; изток - Черно море, запад - път II-99 „Созопол - в.с. Дюни“; юг морски плаж „Алепу“. Дължината на защитената територия от северната до южната ѝ граница е около 1 км, в която територия предмет на опазване са сиви и бели пясъчни дюни по реда на екологичното законодателство - Закон за защитените територии, по който компетентен орган е РИОСВ.
В границите на ПЗ „Пясъчни дюни в м. „Алепу“ не са констатирани за текущия летен сезон навлизане на моторни превозни средства и къмпингуване.
Подадените сигнали (5 бр.) за паркирани автомобили се отнасят за частта на морски плаж „Алепу“ извън границите на защитената територия. Независимо от това РИОСВ - Бургас извършва неколкократни проверки на сигнали на територията на морски плаж „Алепу“, включително и с други компетентни органи, представители на Министерство на вътрешните работи, чийто контролни функции в случая са по реда на Закона за устройството на Черноморското крайбрежие.
При заснемане с помощта на GPS на паркиралите превозни средства успоредно на път II-99 „Созопол - в.с. Дюни“ се установява, че въпреки разположението им извън асфалтовата настилка, те са в границите на кадастралния имот на пътя (67800.54.10 по КККР на гр. Созопол) и извън границите на природна забележителност „Пясъчни дюни в м. „Алепу“.
Актовете за установяване на нарушения свързани с преминаване, спиране на превозно средство за престой или за паркиране върху територията на морски плаж или върху подвижни (бели) дюни, неподвижни дюни с тревна растителност (сиви дюни) и облесени дюни, попадащи в границите на зона "А", зона "Б" или в урбанизираните територии на населените места след границите на зона "А" се съставят от длъжностни лица, определени от директорите на областните дирекции на Министерство на вътрешните работи.
Пясъчните дюни, освен по Закона за защитените територии (когато те са част от тях), се опазват по реда на Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, санкционните норми в който се прилагат от упълномощени длъжностни лица от Министерство на туризма.
Инспекцията, като контролен орган на защитените територии и в съответствие с действащата нормативна уредба е предприела действия по означаване защитени територии, с информационни табели, указващи категориите и режима, определен със заповедите за обявяване.
Предвид факта, че морски плаж „Алепу“, не е отдаден под наем/концесия, през юни тази година от инспекцията отново са монтирани информационни табели, означаващи границите на ПЗ „Пясъчни дюни” в м. Алепу, чрез обзорна карта и режима на дейности, определен със заповедта за обявяването ѝ, с което да повиши информираността на посетителите и да сведе до минимум възможните нарушения.
Коментара ми да не се чете, като : "За кочината" или за бетониране и прекратяване достъпа до цялата брегова и плажна ивица, защото точно това стана! Всичко изведнъж стана частно, застрои се и нормалния човек, който по презумция също е "собственик" на Държавната граница, няма достъп до нея, ако не си плати подобаващо!!!
Очаква се да се приватизира, за без пари, по схемата Корал!
Долната, жълтопаветна пасмина са освен комисионери, крадци на държавната собственост!